Yeni Yılda Yeni Kararlar Almak

Godless Alpha
Yeni Yılda Yeni Kararlar Almak

Yeni Yıl Hedefleri

Merhaba. Şuan 10 Ocak saat 02:02. Uyku tutmadı ben de ne yazayım diye düşündüm. Yeni yılla ilgili hiçbir şey yazmadığım aklıma geldi. Henüz yazmak için çok geç sayılmam bu nedenle yazıyorum.

Yeni yılın başlangıcı, hayatınızın nasıl gittiğini ve hayatınızda neleri değiştirmek istediğinizi düşünerek öz değerlendirme yapmak için oldukça alışıla geldik bir zaman. Tabii ki yeni hedefler için de öyle. Yeni hedefler belirlemeliyiz. Belki hiç hedefimiz yoktu bu zamana kadar. Hiç düşünmediniz bu mesele üzerine belki. Düşünmemiş olmanız düşünmeyeceğiniz anlamına gelmez. Hadi hedef belirleyelim. Bu hedefler birkaç farklı şey olabilir. Birçok iyi bir fikir bulunabilir. Yeni yılda şirketler hedef büyütürler. Bu yıl hedefimiz %2’lik bir büyüme sağlamak derler. Biz bunca yıl kendi şirketimizi büyütmek için ne yaptık? Bu yıl kendiniz için büyüme hedefiniz ne olacak?

Belki spora başlayıp görünüşünüzü değiştirmek isteyeceksiniz. Pornografi ve mastürbasyonun zararlarını öğrendiniz. Belki bu alışkanlıklardan kurtulmak isteyeceksiniz. (ki en doğru zaman şu zaman) Belki sigarayı bırakmak isteyebilirsin. Bu da çok iyi bir şey. Uyuşturucu gibi bağımlılıkların olabilir. (olabilir dedim ama yoktur yani lafın gelişi söyledim, yok değil mi? çok ayıp)  Elektronik sigara veya son zamanlarda elektronik sigaranın kibarcası buhar makinesi kullanıyor olabilirsin. Bunların aynı şey olduğunu bilip bırakmak isteyebilirsin. Zararları 3 aşağı 5 yukarı aynı. Belki diş fırçalamaya başlarsınız. Belki kitap okumaya başlarsınız. Belki saçma Türk dizilerini bırakıp daha işe yarar size bir şeyler katacak diziler, programlar izlersiniz. (söz, diriliş ve çukur izle moruq izlemeyeni siqiyolar) Belki saksıda çiçek yetiştirebilirsiniz. Belki yeni evcil hayvan edinebilirsiniz. Nihayetinde hayat senin hayatın ne değiştirmek istersen sana kalmış.

Kendini geliştirmek iyi bir şeydir ve ben burada kendinizi geliştirmeniz için uğraşıyorum. Genelde insanlar kendi kararlarıyla hareket etmezler. Motivasyona, gaza gelmeye ihtiyaçları vardır. Türk milleti olarak Allah Allah diyerek bir işe başlayıp illallah diyerek son veriyoruz kısa zamanda. Spor salonları Ocak ayının ilk günlerinde dolup taşarken Şubat ortalarına doğru yarı yarıya boşalıyor. Bu da aldığımız kararların 2 aylık bir ömre sahip olduğunu gösteriyor. Kendimize sözler vererek başlarız lakin yine aynı şekilde hüsrana uğrayarak hatta kendimize olan saygımızı yitirerek pes ederiz.

Bundan daha iyisini yapabiliriz ha ne dersin?

Hedeflerinizi doğru seçin

Her şeyden önce hedeflerinizin gerçekçi olduğu konusunda emin olun ki sonradan başaramayınca üzülüp dibe vurmayın. Youtubeye girip 5 dakikada karın kası videosunu izleyip karar almayın. O six packin 5 dakika da yapılmadığını hatta aylar süren sıkı antrenman ve beslenme sonucu olduğunu unutmayın. İddiaya 4 TL yatırsam banko maç oynasam 20 TL alsam, sonra 5 kupon daha yapsam, sonra öyle devam etsem. Bunun olmayacağını hepimiz biliyoruz. (gerçi yapabilen adamlar var hayret ediyorum onları gördükçe iddia oynamaya başlayasım geliyor) Aynı anda bir çok şeyi başaramazsınız. Bu benim en çok yaptığım hatalardan birisi. Aynı anda farklı farklı şeylere başlıyorum. Hiç birinde başarılı olamayıp komple pes ediyorum. Halbuki zamana yayarak hedeflerimi sırayla gerçekleştirsem hiç problem kalmayacak.

Kilo probleminiz varsa zamana yayın bunu. Fazla kilolarınız varsa yavaş yavaş kurtulun. Çok zayıfsanız yavaş yavaş alın. Öncelikle fazla kilo ile ilgili konuşacağım. Nasıl kilo alabiliyonuz lan ben alamıyom bir türlü. Bir arkadaşımdan örnek vereceğim. Bizim Sefa’nın bir hastalığı vardı, bir kaç hafta hastahanede kaldı. İlaçlar, serum derken 2 ayda 10 kilo kadar almıştı. Normalde oldukça zayıf olan bir elemanken vücudunu toparlamıştı. O halde kalacağını düşündüm. İlaçların etkisi midir nedir bizim arkadaş sürekli kilo almaya devam etti. (İlaçları kullanmayı bırakalı çok oldu ama kendi yalanı bu) Yaklaşık 5 senedir falan oldukça kilolu obez oldu desek yeridir. Yıllardır diyorum ki bak “kendine hedef koy ayda 500 gram vereceğim diyerek” ona göre hareket edersin. Gördüğünüz gibi hedef oldukça basit. Her insan ayda 3-4 gün aç kalarak 500 gram verebilir. Lakin ben bunu her söylemem de “500 gram neye yarar anlaşılmaz bile” demeye devam etti. 5 senedir söylüyorum ben bunu. 5 sene boyunca her ay 500 gram verseydi, hatta ziqtir et 500’ü 250 gram verseydi. Şuana kadar toplam yıllık 3 kilo 5 yılda toplam 15 kilo vermiş olacaktı. Sefa’yla bir İstanbul maceramız olacak 16 Şubat’ta. Ne amaçla gideceğiz dersiniz İstanbul’a?  :))))) Lazerle yağ yakan bir klinik bulmuş. 1.500TL verip yağları yaktıracakmış. Hem de sadece göbeğindeki.

Neden anlattım bu hikayeyi? İbret olsun diye anlattım aslında. Bu arkadaş benim dediğimi yapsaydı şuan pek fazla bir kilosu olmayacaktı. Biraz zayıflayabilmek için para ödemek zorunda kalmayacaktı. Eğer 5 yıl boyunca dediğimi yapsaydı motive olmuş olacaktı ve gaza gelince zayıflamak için daha heves edip hedefi yükseltecekti. 250 gram zayıflama hedefini aylık 500 grama çıkartacaktı. Belki daha da yükseltecekti. İdeal kiloya ulaşacaktı çoktan.

Her neyse mesele o değil mesele ders almanız. Buradan ben aslında kendim ders çıkarttım. Yıllardır mesela her gün İngilizce için 1 kelime öğrenseydim 1825 kelime yapacaktı 5 senede. Şimdi kaç kelime bildiğimi bile bilmiyorum. Yakınmayı sevmiyorum değiştiremeyeceğim şeyler için. Değiştirebileceğim şeyler var. Bugünden itibaren her gün 1 İngilizce kelime öğreneceğim. Kelime şart değil, kalıp, kural hiç fark etmez. İngilizce’ye yatırım olsun yeter.

Motivasyonu Korumak

Yürüdüğün yol boyunca caymak isteyeceksin, sorgulayacaksın. Gerçekten buna değer mi diye merak edeceksin. Vazgeçersen eski bataklığına geri döneceksin. Çoğu karar kötü alışkanlıkları bırakma ve yerine iyi alışkanlıklar edinmeyi amaçlar.

Bu pek çok şey olabilir. Doğru beslenme, günde 1 saat gitarla uğraşmak, resim çizmek gibi. Kötü davranış kalıplarının üstesinden gelmek ve iyi olanlar arasında geçiş yapmak için zihinsel bir çaba gerekmektedir. Zaman geçtikçe alışırsın. Hatta daha da devam edersen doğallaştırabilirsin.

O zamana kadar, hedefler doğrultusunda çalışmaya devam etmek için kendi kendini kontrol etmeniz gerekiyor. O tereyağlı dolmayı yemek mi daha cazip geliyor yoksa sıkı bir vücut mu? Bana tereyağlı dolma daha cazip geliyor malum şuan saat 2:59 oldu ve acıktım. En kötü alışkanlıklar bile zihin gücü yoluyla halledilebilir. Tereyağlı dolmayı düşünün ama onu yerseniz polisler sizi tutuklayacak. Saçma ama hapse girmek istemezsiniz her halde. Düşünceniz öz kontrol polisiniz olacak. Korku salacak ve yapmayacaksınız.

Mastürbasyonu ele alalım. Evet yıllardır alıştık o videolar eşliğinde ileri geri yapmaya. Lakin düşününce bile çok mantıksız geliyor. El lan bu insan ne beklenti duyabilir ki? İşlevi belli yani temel yaşamsal fonksiyonlarda yardımcı olmak. Niye işlevi dışında kullanalım ki? Hatta penisimizin görevi de cinsel birleşme yolu ile neslimizi devam ettirmek. Niye görevinden saptırıp yolunu şaşırtalım? Tamam aklı yok ama etkileniyor yani. Sonra gerçek bir vajina gördüğünde kalkmıyor. Haklı olarak tabi. Mastürbasyonu bırakmak için ilk günler çok acı geçecek. İnanın bana çok acı bir süreç. Pantolon değdiğinde bile etkilenip kalkacak. Banyo da size doğru bakacak hatta orayı yıkamak istemeyeceksiniz erekte olmamak için. 3-4 hafta her şeyden uzaklaşacaksınız. Sonra beyniniz alışacak. Aklınıza bile gelmeyecek, sanki hayatınızda hiç mastürbasyon yapmamış gibi o ne ola ki diyeceksiniz. Hatta benim gibi böyle tribe gireceksiniz. Hayatınızda kendinize yapacağınız en büyük iyiliklerden biri olacak. İşin kötü yanı ne biliyor musun? Bu kadar çok ödülü varken yıllarca yapmış olmamız ve bir defadan bir şey olmaz diyerek manasızca elimize gel git yapmaya başlarsak tekrardan tüm süreci başa almamız.

Yeri gelecek egonuz tükenecek. Kendinizi eksik, yetersiz hissedeceksiniz. Beyniniz o alışkanlıktan kurtulmamak için sizi her türlü yola teşvik edecek. 21 gün dayanırsanız başardınız demektir.

İstek: “Mastürbasyon yapmak istiyorum. ” Duygu: “Bu saçma ve gereksiz.” Sebep: “Bunun yerine bir kız arkadaşı bulacağım.”

İstek: “Yoruldum. Spor salonundan ayrılalım. “Duygu:” Azıcık zorlanmaya dayanamadın. “Sebep:” Zorlayacağım çünkü ilerleme kaydettim. ”

İstek: “Bir tane sigaradan zarar gelmez.” Duygu: “Sadece bir tane? Geçen sefer de aynı şeyi söylemiştin. “Sebep:” Ben kanser olmak için para ödüyorum, içmiyorum artık bitti.”

Benim aldığım kararlar;

 1. İngilizce öğrenmek için çabalamak.
 2. Ders çalışmak.
 3. Psikoloji bölümünü kazanmak.
 4. Diksiyonumu düzeltmek.
 5. Hastalıklarımla doktora gitmek.
 6. İş bulup, işe başlamak.
 7. Hamster beslemek. (evcil hayvan beslemek sorumluluk duygunuzu arttırır)
 8. Aylık 1kg almak.
 9. Her gün 1 saat dolaşmak.
 10. İşe yarar kitaplar okumak.
 11. Duygusal müzikleri bırakmak.
 12. Sosyal medya da daha az vakit geçirmek.
 13. Her ay 1 tane yemek yapmayı öğrenmek.
 14. Her ay 4 film izlemek.
 15. Bu site konusunda kararlı davranmak. (paylaşımlara tepki gelmediği için çoğu kez bırakmayı düşünmüyor değilim.
 16. Her gün evde six pack antremanı yap.

 

Sigara içmiyorum, spor için kilo almam gerekli o nedenle çabalayacağım, erotik video ve mastürbasyon huylarımı bırakmıştım.  Bu kadar basit olay. Şimdi sende en az 10 karar al. Gerçekçi olmasına dikkat et. Yorumda belirt ve erteleme, şimdi.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Pickup Artist’liğe İlk Adım: Sevgili
 • OCAK 13, 2019
 • 63 görüntülenme
 
Lamba ve Sinek Teorisi
 • OCAK 12, 2019
 • 251 görüntülenme
4 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.
Ygs Fatihi
12 ay önce

süpersin dostum bende veteriner hekimlik istiyorum.yazıların mükemmel gerçekten bende nofap yapıyorum 44.günümdeyim. hard mode

  Godless Alpha
  12 ay önce

  Hedefinin olması çok güzel. Ayrıca nofap yapmanın derslerine olumlu etkisi olacaktır. Dikkat dağınıklığına sebep oluyor mastürbasyon. Bu nedenle aynen devam et. 🙂

HiddenBoy
5 ay önce

Güzel yazı dostum

HiddenBoy
5 ay önce

1)Mastı bırakacağım
2) Pc oyunları ve saçma dizileri bırakıyorum.
3) Her gün 1 açılış yapacağım
4) Düzenli ders çalışacağım
5) Öfke kontrolümü sağlayacağım ve kendimin farkında olarak düşünereke hareket edeceğim

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.