Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

1 Dakikada Otohipnoz Yöntemi

Kuşçubaşı

Blog Yazarı
Yönetici
Süper Moderatör
Otohipnoz, bir hipnoterapiste ihtiyaç duymadan kendi başınıza da yapabileceğiniz hipnoz türüdür. Hatta, bir klinik psikolog olarak söyleyebilirim ki; tüm hipnozlar otohipnozdur.

Evet, başınızda bir hipnoterapistin bulunup sizi yönlendirdiği heterohipnozlar bile esasında birer otohipnozdur. Bakın ne dedim ? Yönlendirdiği.

Yani, hipnoterapist sizi ancak yönledirebilir, size bir harita sunar. O haritayı takip edip etmemek ise sizin iradenize kalmış bir şey. Velhasılkelam, hipnoz dediğimiz mefhum tamamen sizin yetkiniz altında başlatılır, ilerletilir ve sonlandırılır. Bu yüzden "Hipnoz zararlı mı ? Ya uyanamazsam ? Ya istemediğim şeyler yaptırılırsa ?" gibi saçma sapan sorulara cevap bile vermeyeceğimi şimdiden belirteyim. Zaten her gün farkında olmadan o kadar çok hipnoza giriyorsunuz ki. Bunun yemek yemek, su içmek, nefes almak kadar doğal bir olay olduğunu kabul etmek zorundasınız.

Gelelim yönteme. Spesifik terimlere dalmadan ve detaylı açıklamalar yapmadan, kısa kesip sadece yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim. Arabanın mekanizmasını bilmenize gerek yok, nasıl sürüleceğini bilin yeter:

1.AŞAMA: GÖZLER

Eğer uyuyan bir insanın gözlerine baksaydınız, muhtemelen gözlerinin yarısından fazlasının arkaya doğru kaymış olduğunu görecektiniz. Her uykuya daldığınızda beyniniz göz kapaklarınıza gelebilecek ışın hüzmelerinin uykunuzu bölmemesi için gözlerinizi arkaya doğru yuvarlar.

Biz de tam olarak bunu yapacağız. Tabi ki sizden gözlerinizi arkaya yuvarlamanızı istemiyorum, yalnızca bakabildiğiniz kadar yukarıya doğru bakın ve bunu 2-3 saniye sürdürün, ve ardından gözlerinizi kapayın. Beyniniz bunu uykuya geçtiğine dair bir sinyal olarak algılayacaktır ve siz transa gireceksiniz. Bir rahatlama hissetmeniz muhtemel. Beyniniz Beta dalgalarından Alfa beyin dalgalarına doğru geçiyor.(Salağın teki çıkıp da "Abi bu Beta erkek Alfa erkek olayı mı ?" derse ağzına kürekle vururum.)

2.AŞAMA: KİNETİK AFFİRMASYONLAR

Gözlerinizi yukarı doğru çevirdiniz, 2-3 saniye bu konumda kaldınız ve ardından kapadınız. Transa giriş yaptınız. Şimdi ise transı derinleştireceğiz. Bu aşamada kendinize bedensel telkinler vermenizi istiyorum. Bedeninizin en yukarısından başlayıp en aşağısına doğru sırasıyla telkinler vereceksiniz.

Mesela "Göz kapaklarım rahatlıyor ve gitgide ağırlaşıyor, çok rahat ve çok ağır. O kadar ağır ki, göz kapaklarımı kaldıramıyorum."

Tüm bedeninize aynı telkinlerde bulunun. Başınız, yüzünüz, omzunuz, kollarınız, karnınız, bacaklarınız...

Daha rahat ve daha ağır.

3.AŞAMA: SAĞ KOL İNDÜKSİYONU

2.aşamayı uyguladınız. Artık kollarınız o kadar ağır ve o kadar rahat ki, hiç kaldırmak istemiyorsunuz. Zaten kaldırmak isteseniz de kaldıramıyorsunuz. Buna kendinizi inandırın.

Şimdi sizden sağ kolunuza odaklanmanızı istiyorum. Sağ kolunuz hakkında telkinler vermeye başlayın: "Sağ kolum hafifliyor, tıpkı bir bulut gibi, tıpkı bir uçurtma gibi. Gitgide hafifliyor, o kadar hafif ki tıpkı bir balon gibi uçmaya başlıyor. Evet, sağ kolum gerçekten de havalanmaya başlıyor. O kadar hafif, o kadar yumuşak ki..."

Telkinlerde bulundukça sağ kolunuzun havaya doğru kalkmaya başladığını hissedeceksiniz. Bırakın yükselsin.

Kolunuzun yeteri kadar yükseldiğine kanaat getirdiyseniz telkini değiştirin ve "Sağ kolum yere düşmeye başlıyor, düştüğünde şimdikinden 10 kat daha da gevşemiş ve rahat olacağım." deyin. Buna kendinizi inandırın. Sağ kolunuzu bırakın ve aşağı düşsün, düşer düşmez büyük bir rahatlama hissedeceksiniz, bu transınızın derinleştiği anlamına gelir.

Bunu da yaptıysak asıl mevzuya geçebiliriz.

4.AŞAMA: İSTEĞE BAĞLI AFFİRMASYONLAR

Artık bu aşamada, yeteri kadar rahatladığınıza ve derinleştiğinize inanıyorsanız, istediğiniz telkinleri vermeye başlayabilirsiniz. Mesela, kadınlar konusunda iyi olmak istiyorsanız "Kadınlarla aram çok iyi, ben harika bir Alfa erkeğiyim, kadınlar bana bayılıyorlar, kadınlarla kolayca anlaşıyorum..." gibi telkinler verebilirsiniz. Disiplinli olmak istiyorsanız "Harika bir disiplinim var, kararlarıma sadığım, kafama koyduğumu yapıyorum, disiplinim sarsılmaz bir kaya..." gibi telkinler verebilirsiniz.

Artık burası size kalmış. Hangi konuda telkine ihtiyacınız olduğunu siz kendiniz daha iyi biliyorsunuz. Telkinleri yeteri kadar uyguladığınızı düşünüyorsanız, artık hipnozdan çıkma vakti gelmiştir.

5.AŞAMA: TRANSI SONLANDIRMAK

Uyanmayı biliyor musunuz ? Hani şu her sabah yaptığınız eylem. Zor bir yanı yok, değil mi ? O zaman, tıpkı uykudan uyanır gibi, hipnozdan da uyanın. Bu kadar basit!

İçinizden telkinler verin: "5 saniye içerisinde uyanacağım. Uyandığım zaman kendimi harika ve mükemmel hissedeceğim, gün boyunca bu harika duygular devam edecek."

"1, etrafımdaki sesleri duymaya başlıyorum."
"2,bedenimi hissetmeye başlıyorum."
"3,derin bir nefes alıyorum."
"4, uyanıyorum."
"5, gözlerimi açıyorum."

Ve uyanın. Dünya'ya hoşgeldiniz! Nasılsınız görüşmeyeli ?

Bunu 21 gün boyunca yapın. Bilhassa uyandıktan hemen sonra ve uyumadan hemen önce yapmanız etkisini kat be kat arttıracaktır. İlk günden itibaren etkilerini istediğiniz yönde görmeye başlayacaksınız. Çünkü hipnoz ne ikinci sınıf kalitesiz kişisel gelişim ritüellerine benzer, ne de parapsikolojik palavralara. Hipnoz gayet basittir, ama sıradan değildir. Size burada buz dağının sadece görünen kısmını sundum. Hatta görünen kısmının bile ufak bir kısmını sundum demek daha doğru olur. Hipnoz tıbbın bugün bizzat kabul ettiği ve uygulamasını devlet sertifikası ile verdiği, okullarda dersini öğrettiği bilimsel bir gerçektir. Bu gerçeği kendi faydanıza kullanıp kullanmamak ise tabi ki de size kalmış.

Haydi, bugünlük benden bu kadar. Görüşürüz!

Son düzenleme:
Teşekkürler hocam . Sizin kızlarla aranız nasıl merak ettim :D

Hocam kendime telkinler verdiğim kısımda içim daralıyor gibi hissettim birden her yerim kasinmaya başladı dayanamadım kasidim bende . Kollarım ve bacaklarımi hareket ettirmek zorunda kaldım yani. Hareket etmenin hipnoza olumsuz etkisi var mı ?

Yatmadan önce yapardım eskiden, uykuya dalardım taaa sabah uyanırdım :)

Uyanmadan önceki telkinleri değil de normal vericeğimiz telkinleri sesli yapıyoruz de mi ?

21 gün bitti. Uzun uzun yazacak vaktim yok, kusura bakmayın. Sadece denemenizi tavsiye ediyorum. Gelişiminize katkısı oluyor.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8