10 Günlük İrade Deneyi

İrade üzerine araştırma yapınca iradenin kas gücü gibi olduğunu gördüm. Yani irademizi ne kadar çok çalıştırırsak o kadar sağlamlaşması gerekiyor. Açık konuşmak gerekirse ben irade problemi olan biriyim. Hem Monk Mode içindeyken irade sorunumu çözmem gerek. Bu yüzden on gün sürecek bir irade deneyine başlıyorum. Bugün, yani 26 Nisan'da başlayıp, 5 Mayıs'ta bitecek. Bu on gün içerisinde verdiğim her kararda beni zorlayanı ve geliştiren yoldan gitmeye çalışacağım. On gün içinde iradenin ne kadar gelişebileceğini inceleyeceğim.

hayatının kontrolünü elinden bırak, kendini kontrol etme diyorsun yani
Yanlış anlaşılmışım sanırım sen irade konusunda sıkıntı çekiyorum diyince başkalarına hayır diyemiyorsun sandım buda bir irade eksikliğidir o yüzden öyle cevap vermiştim umarım anlatabilmişimdir :)

Yanlış anlaşılmışım sanırım sen irade konusunda sıkıntı çekiyorum diyince başkalarına hayır diyemiyorsun sandım buda bir irade eksikliğidir o yüzden öyle cevap vermiştim umarım anlatabilmişimdir :)
başkalarına hayır diyememekten ziyade kendime hayır diyemiyorum.

bugün üçüncü gün. ilk iki gün yapabildiğim kadar kendimi zorladım. yine de çok kolay olmadı. basit işler neyse de zor işlerde ufak tefek üşengeçlikler yine baş gösterdi. yine de irademin az çok güçlendiğini düşünüyorum. bu haftasonu yapabildiğimin en iyisini yaparsam geri kalan günleri mükemmel geçireceğimi hissediyorum. deneyin daha doğru olması için kendimi daha çok zorlayacağım.

Deney bugün bitti. Açıkcası güzel bir deneyimdi. Deneyin hakkını tam anlamıyla veremediğimin farkındayım. Yine de irademde bir güçlenme olduğunu görüyorum. Bu 10 günde öğrendiğim şey şu oldu: Eğer disiplininiz yok ve iradeniz zayıfsa kendinizi zorlamaktan başka yapacak bir şey yok. Sizi geliştirmeyen en küçük şeye dahi hayır demelisiniz. Sizi geliştiren şeylere de istemeseniz bile evet demelisiniz. Kendinizi zorlamak tek çareniz.

Deney bugün bitti. Açıkcası güzel bir deneyimdi. Deneyin hakkını tam anlamıyla veremediğimin farkındayım. Yine de irademde bir güçlenme olduğunu görüyorum. Bu 10 günde öğrendiğim şey şu oldu: Eğer disiplininiz yok ve iradeniz zayıfsa kendinizi zorlamaktan başka yapacak bir şey yok. Sizi geliştirmeyen en küçük şeye dahi hayır demelisiniz. Sizi geliştiren şeylere de istemeseniz bile evet demelisiniz. Kendinizi zorlamak tek çareniz.
Devam ettirecek misin? Tebrik ederim öncelikle bende bu tarz bir deney denemek istedim ama 10 gün içerisinde yapmamam gereken her boku yaptım bundan sonra başlayacağım artık...