• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

20 Günlük Sherlock Holmes Deneyi

holyQb

Üye
Katılım
4 Nisan 2018
Mesajlar
177
Şehir
İstanbul
Çıkarım Yapma ile uğraşmaya başladığımda Sherlock Holmes Gibi Düşünmek kitabını okudum. Şunu farkettim ki bu işin ustalarından olan bu adamın beyni normal bir insanınkinden çok daha hızlı çalışıyor. Onu başarılı yapan da bu zaten. Bu yüzden 20 gün boyunca beynimi etrafımda olup biten her şeyi daha hızlı analiz etmek üzerine eğiteceğim. 20 gün boyunca her gün yapmak üzere toplamda 5 tane alıştırmam var.

1- Görsel Alıştırma: Günde 5 kere herhangi bir objeyi (nesne,kişi vs.) 5 saniyeliğine inceleyip aklımda kalanlar ile objeyi kıyaslayacağım.

2- İşitsel Alıştırma: Günde 5 kere herhangi bir sesi -süresi sese göre değişecek şekilde- dinleyip aklımda kalanlar ile sesi kıyaslayacağım.

3- Okuma Alıştırması: Günde 5 kere bir paragrafa 10 saniye bakıp aklımda kalanlar ile paragrafı kıyaslayacağım.

4- Analiz Alıştırması: Günde 10 kere herhangi bir objeyi inceleyip, onun hakkında bilgiler çıkarmaya, hikayeler oluşturmaya çalışacağım.

5- Yaratıcılık Alıştırması: Günde 5 kere, 10 kelime seçip aralarında oluştabildiğim kadar fazla yaratıcı hikayeler oluşturmaya çalışacağım.

Bu 5 alıştırma sayesinde 20 gün sonunda beynimim çalışmasının ve analiz yeteneklerimin hızlanıp hızlanmadığı hakkında bir rapor yazacağım.

5 Temmuz 2018 - 24 Temmuz 2018
 
Üst