• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

2019'da Yaşanacak Olaylar Genel Değerlendirme

Katılım
24 Ekim 2018
Mesajlar
158
Yaş
19
Şehir
Amasya
Merhaba dostlarım,bu yazımızda 2019'da dünyadaki ülkelerin genel seçimlerine dair farklı bir yorum getireceğiz.

Öncelikle 2019'da yaşanacak seçimleri Wiki'den öğrenelim: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_elections_in_2019


1)Asya Kıtası
a )Hindistan Genel Seçimleri
Hindistan'da halkın büyük çoğunluğu milliyetçi ve fundementalist BJP ve Narendra Modi'den gayet memnun.Ancak Modi'nin işi birazcık zor çünkü bu seçimde bazı eyaletlerde liberal INC(bizim ülkedeki CHP'nin liberal sağ halini düşünün)ve Marxist CPI(M) ittifak kararı aldı.Bundan dolayı Narendra Modi başbakanlığı kaybetmez ama biraz vekil kaybıyla ve aşırı-sağcı Shiv Sena ile yapacağı ittifak sayesinde ahvali kurtarabilir.

b)Endonezya Başkanlık ve Genel Seçimleri
Endonezya'da iki ayrı seçim aynı zamanda yapılacak:Başkanlık ve parlemento seçimleri.Başkanlık seçimlerinde ilerici aday Joko Widodo'nun kazanması kesin.Parlemento seçimlerinde ise Widodo'nun partisi PDI-P,gerici emekli askerlerden oluşan Gerandra'yı yenecek ancak yeni yükselen liberal-İslamcı demokrasi yanlısı partileri frenleyebilmesi oldukça zor.

c)Japonya Belediye Meclisi Seçimleri
Japonya'da dmokrasiden frklı bir sistem uygulanyor:Şöyle ki,medya özgürdür,farklı partiler seçime girebilirler ancak kazanacak parti "devlet partisi"dir.Azerbaycan'da Yeni Azerbaycan Partisi gibi.Japonya'daki devlet partisi ise "LDP(Liberal-Demokrat Parti)"dir

LDP geçen seçimleri kazanmış,ancak 121 vekil alarak 2 vekille çoğunluğu kaçırmış ve koalisyon ortağı bulmak zorunda kalmıştı(Bizim '77 seçimlerindeki dalga).Abe bu durumu bir daha yaşamak istemyor ve bu yüzden partinin tüm üyeleri canla-başla çalışıyor.Diğer partiler ise biraz daha umursamaz olmak dışında yine çalışıyor.Bu seçimde LDP'nin tek başına iktidar olması muhtemel.
 
Katılım
24 Ekim 2018
Mesajlar
158
Yaş
19
Şehir
Amasya
Not:Arkadaşlar diğer kıta ve ülkeleri istyen veya seri devamı isteyen alta yazsın hele
 
Üst