Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Akaryakıt zammı sonrası Fransa

Godless Alpha

Mekanın Sahibi
Yönetici
Selamlar beyler.

İki gündür haberleri takip ediyorum. Belki bilenleriniz vardır belki şimdi öğreneceksiniz. Petrole yapılan zamdan sonra Fransızlar ayaklandılar. Şu an bilinen rakam olarak 23.000 protestocu varmış ve sürekli artıyormuş. Protestocular her yeri yakıp yıkıyor ve Macron'u istifaya davet ediyorlar. İstifa etmeden eylemleri bitirmeyeceklerini söylüyorlar.

Sizin bu olaylara bakışınız nedir bilmiyorum ama ben sonuna kadar destekliyorum. Biz Türk milleti olarak öğütüldük. Eskiden en ufak bir olayda, şehit haberinde sokağa dökülür tepkimizi dile getirirdik. Şimdi herkesin bir twitter hesabı var herkes twitterden sallıyor ve başka bir şey yapılmıyor. Farkında mısınız bilmiyorum ama son 2-3 yılımızda bizi tamamen sindirdiler. Hiçbir şeye tepki veremez olduk. Korkar olduk. Türklüğümüzle gurur duyup tepkimizi sadece sanaldan gösterir olduk. Geçmişimizle övünüp geleceğimizi unuttuk.

Türkiye'nin ekonomisi inanın bana çok berbat durumda. Tahminen 2020 yılına kalmadan ekonomik kriz olacak ve sefalet içerisinde yaşayacağız. Şu anki durumumuzu mumla arar hale geleceğiz. Üretim yok, ihracat yok, tüketim çok. Klasik gelecek söylediklerim ama fabrikalarımız satıldı üretim azaldı. Çiftçi ürünlerinden kazanç sağlayamadığı için çiftçiliği bıraktı. Sadece tarımla ilerlemiş olsak bile şimdiye süper güç denen ülkeler arasında yerimizi alabilirdik. Tarım deyince insanlar küçümsüyor ama küçümsenecek kadar önemsiz bir konu değil. İnsanlar beslenmek zorunda. Uzaya bile çıksak beslenmekten mahrum kalamayız. O yüzden sırf tarım sektörünü elimizde tutsak dünyayı yönetenlerin arasında yerimizi alırdık. Tabi biz ne yaptık? Tohum yasağı, kota yasağı, üretim yasağı koyduk ve dışa bağlı kaldık. Farkında değilsiniz belki ama ülke bitiyor. Son demlerini yaşıyor ve düzeltmek için hiçbir önlem alınmıyor.

İşte Fransızların bu duruma düşmemesi açısından yaptıkları eylem önemli. Bu gösterilerin arkasında ABD'nin olduğu söyleniyor ama ben destekliyorum eylemlerini. Şimdi tepkilerini dile getirmezlerse yıllar boyu azar azar yükseltecek ve sonunda bizim durumumuza düşecekler. Bugün anladım her gelen siyasetçinin bizi s*kmesinin asıl nedenini. Biz s*kilmeyi seviyoruz. Tepki göstermiyorsan bu durumu seviyorsun demektir. Biz zamanında tepkimizi dile getirseydik ülkenin başındakiler bir hamle yaparken daha fazla düşüneceklerdi. Fabrikaları satarken korkacaklardı, toprakları parsel parsel satarken korkacaklardı, yabancı firmalara köprü vs. yaptırırken korkacaklardı. Biz ne yaptık? Hiç sesimizi çıkartmadık anca sanaldan salladık o kadar. Bizi s*kmekte sonuna kadar haklılar.

Bana kalırsa herkes bir kurtarıcı bekliyor. Birisi gelsin bir eylem başlatsın biz de onun arkasından gidelim diyorlar. Gelir mi o kurtarıcı bilmem. Atatürk'ün bir sözü var: "Hala bir kurtarıcı bekliyorsanız, size hiçbir şey öğretememişim demektir." Ne kadar da güzel söylemiş. Belki o kurtarıcı sizsinizdir, belki benimdir. Denemeden bilemeyiz. İlk adımı atmadan bilemeyiz. Madem geçmişimizle bu kadar övünüyoruz gelecek neslin de bizimle övünmesi gerekiyor. Tepkimizi göstermemiz gerekiyor. 10 Kasım'da eskiden farklı farklı yerlerde halka açık anma törenleri olurdu. Sadece 10 Kasım değil diğer önemli günlerde de öyle. Sonrasında yavaş yavaş o gösterileri, törenleri azalttılar ve kimse ses çıkartmadı. Kimse dönüp ne oluyor demedi. 10 Kasım günü sokağa çıktım, bulunduğum şehrin kalabalık yerlerine gittim ama hiçbir anma törenine rastlamadım. Derken bir ortaokulun önünden geçerken sesler duydum ve gidip baktığımda tören yapıyorlardı. Okulun bahçesine geçip ben de törene katıldım. İstiklal Marşı'nı okudum çocuklarla birlikte, saygı duruşunda bekledim. Tören bitince de eve döndüm. İmkan bu kadardı ve buna katılım sağlayabildim sadece ama eyleme geçtim meselenin özü bu. Sadece sanal ile olmuyor. Tamam sanal günümüzde önemli bir yere sahip ama yeterli değil. Sanalın yeterli olmadığını 16 yıldır anlayamadınız mı? Sanal yeterli olsaydı her seçimde sosyal medyada diğer partilerin çok oy alacağına kesin gözüyle bakılıyor. Lakin yine de aynı parti kazanıyor her sene. Bu sosyal medyanın yetersiz olduğunun kanıtıdır. Sosyal medyanın dışında da hayat var. O hayata dahil olmazsanız hiçbir anlamı olmaz.

Gezi Parkı olaylarına katılanlara eskiden terörist gözüyle bakıyordum. Okumaz, araştırmaz, empati kuramaz cahil cühela biriyken yani. Şimdilerde ise tepki göstermenin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlıyorum. Hükumet gidici devlet kalıcı. Biz devletimize sahip çıkamazsak her gelen hükumet bunlar nasılsa ses çıkarmıyor deyip halkı s*kecekler. Kusura bakmayın ağır tabir kullanıyorum ama kullandığım tabirin ne önemi var? Böyle tepki gösterince insanlar bana kızıyor. Düzgün konuş diyorlar :)) Ulan senin oyunla başa geçenler seni yıllar yılı s*kiyorlar ben bunu dile getirince mi suçlu oluyorum. Hak ediyoruz yaşadıklarımızı sonuna kadar. Bu yüzden kimseyi de suçlayamıyorum.

Son olarak siyasi olarak hiçbir görüşü desteklemiyorum. Gün oluyor CHP'den birisinin sözlerini destekliyorum, gün oluyor AKP'den gün oluyor diğer partilerden. Ülke yararına hangisi konuşuyorsa o sözlerini destekliyorum sadece.

Ne diyelim umarım bu Fransa'dan ders alırız da biz de bir gün akıllanırız, çok geç olmadan.

Türk insanı kolay kolay akıllanmaz, durumumuz içler acısı. Bir parka çıkıp ekonominin durumu hakkında bilgi istesen hala mükemmel ekonomimiz var diyecek adamlar var. Cehalet moruk bütün başımıza gelen olaylar cehalet yüzünden, Türk insanı çalışkandır, zekidir demedimi Atatürk? E peki kardeşim bu kadar Atatürk'ü seviyor sayıyorsun neden cehaletini yenmeye çalışmıyorsun? Kaçıp gidesim var ülkeden anasını satayim.

Türk insanı çalışkandır, zekidir demedimi Atatürk?
Kanka tamamen gaza getirme amacıyla söylemiş gibime geliyor be.

Kaçıp gidesim var ülkeden anasını satayim.
Benim de arada aklıma geliyor bu düşünce sonra kendime kızıyorum. Yahu biz niye gidelim? Ülke bizim ülkemiz. Ülkenin gerçek sahipleri bizleriz, hiç eve sevmediği bir misafir geldi diye ev sahibi evini terk eder mi?

Bu ülkeyi kurtarsa kurtarsa biz gençler kurtarır. İlerde kanaatimce çok büyük yargılanmalar olacak. İç savaş bile çıkabilir. Şu anki hükumetin herkesi fetocu diye işten attığı gibi yeni gelen hükumet öncekileri işten atacak. Çok çok olaylar çıkacak bugün değilse de yarın çıkacak. 10 seneye çıkacak 20 seneye çıkacak ama çıkacak. Çok insanlar yargılanacak.

Bu ülkeye o sağcı bu solcu demeyen birleştirici, sırf kendi görüşünden olduğu için adamı makam mevki sahibi yapmayacak birisi gelmediği sürece gidişatımız kötü. Sırf kendisini desteklediği için işi bilmeyen adamlara iş veriliyor. En çok kanıma dokunan da bu.

Sadece bu hükumet için söylemiyorum. Hangi siyasetçi başa geçerse geçsin kendisini pohpohlayanı kendi partisinden olanı yükseltiyor. İşi bilen ama kendisini desteklemeyen kişileri yok ediyor. Ülkede ülkenin çıkarını düşünen yok kendi çıkarını düşünüyor herkes.

Son zamanlarda birçok video dolaşıyor piyasada. Eskiden AKP'ye oy veren kişiler bir daha vermeyeceklerini söylüyorlar. Elektrik faturası 100 lira gelmiş bunun 50TL'si dağıtım bedeli diye şikayetçi olup bir daha oy vermeyeceğiz diyorlar. Yani kendi canları yanmadan akıllanmıyorlar, yine kendilerini düşünüyorlar. Başka birisi gelse ve başa geçse bu sefer herkes onu destekleyecek, sırf çıkar için.

Bu ülkeyi kurtarsa kurtarsa biz gençler kurtarır.

Bak işte bu söze hiç katılmıyorum aga çünkü gençliğe biraz baktığım zaman çoğunun tek amacı sosyal medyada popülerleşmek, karı kız tavlamak, makyaj yapmak bunları yapan adamlar çıkıp Twitter'da yargı dağıtıyor. Ne olacak ne edecek hiç bilmiyorum fakat durumumuz hiç iyi değil 10 seneye kalırsak gene şükür edeceğim.

Şimdi birileri karşı çıkabilir ama ben Türk ırkının o kadar yüceltilmesini saçma buluyorum taa eski zamanlardan sürekli göçebe yaşıyorduk yerleşik hayata geçtiğimizde de saçma dinlere inanıp kendi topuğumuza sıktık kitabeler vs harici hiçbir yazılı eser bırakmadık islamiyet öncesi sonra osmanlı da arap kültürünü iyice aldık dilimiz e birsürü arapça farsça girdi arap olduk resmen kadın özgürlüğü kalmadı vs. avrupalılar akıllılık yapıp gittiler afrikayı sömürdüler bunu kas gücüyle orduyla mı yaptılar hayır her zaman yaptıkları gibi orada iç karışıklık çıkarttılar Osmanlı teknoloji,sanayi de geri kaldı Avrupalılar Amerika'ya gidip sahiplendi bu süreçlerde kimse ya siz ne yapıyorsunuz demedi sonra bir Türk çıktı Atatürk bir tek o dedi ama halkımız 80 yıl konuşmamasına rağmen ona düşman oldu.

ben Türk ırkının o kadar yüceltilmesini saçma buluyorum
Doğru bir şekilde yüceltildiğinde saçma değil aslında. Mesela Türklük için ülkeni en ileriye taşımak için çalışmalar yaparsan yani sözünü destekleyecek şeyler yaparsan iyi olabilir. Ha kuru kuruya konuşmak kesinlikle gereksiz. Yani önce konuşur sonra konuştuklarını destekleyecek şeyler yaparsan söylediklerinin bir anlamı olur. Yoksa da boş konuşmaktan öteye gitmiş olmazsın.
Diğer söylediklerine katılıyorum.

Aslinda cok diyecek var... insana yapip yapip yapmamis gibi davranmak ve bunuda digerlerinin gorememisini hic anlayamamisimdir.
Artik eskiye bakip soyle idik boyle idik laflari sacma olur.
Kendinizi kurtarmaya bakin. Bazilariniz farketmistir, en gec 10 yil sonra ekonomik kriz bizi bekliyor.
Universite sinavi bile kaldirilabilir.......
Kafit uretimimiz yok cunku fabrika gotumuze kacti sattik.

İsterse en çalışkan ırk Türk ırkı olsun yine yanlış övmek. Kürt olsaydın durmadan Türküm demek zorunda kalsaydın herkes Türk ırkını övseydi tuhaf hissederdin. Irk yüceltmek cidden saçma geliyor. Şans eseri Türk olanlar bununla övünüyor büyük başarı emeğinle Türk olmuşsun vaybe. Terör örgütleriyle farkınız yok, onlar da Kürtlüğüyle övünür vs. Çok örnek var ama bukadar yeterli.

Hergun farkinda olmadan manupilasyona maruz kaliyoruz.(aile,ev,televizyon,sosyal medya vb.)
Gencligede guvenmek yetersiz olur.
Kurtarici beklememizde bi o kadar.
Suriyeye ne oldu? Ve diger orta dogu ulkelerine. Hukumetleri harika idi. Bizde oyleyiz

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8