• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Arthur Schopenhauer

Asher

Üye
Katılım
25 Ekim 2018
Mesajlar
129
Yaş
19
Şehir
İzmir
Arthur Schopenhauer 1788 - 1860 yılları arasında yaşamış olan Alman filozoftur.

Felsefe tarihinde rasyonalist ve karamsar bir düşünür olarak bilinir. En ünlü yapıtı henüz 30 yaşına varmadan yayımlanan "İrade ve Tasarım Olarak Dünya"dır.

Schopenhauer, görünen dünyanın ardında yatan esas gerçekliğin İstenç (irade) olduğunu ileri sürdü. Schopenhauer'a göre bu İstenç akılsız, bilinçsiz bir öze sahipti ve kendisini Fenomenler dünyasında gösteriyordu. Bütün görünenlerin kaynağıydı. İnsan bedeni de onun eseriydi. Aklın denetimde olmayan bu istenç, (külli irade kast ediliyor.) insanları parmağında oynatıyor ve geçici tatminlerle veya ulaşılamayan hayâllerle, insanı hiçbir zaman dışına çıkamayacağı bir bıkkınlık ve acı döngüsüne sokuyordu . Ona göre; anlamsız, boş, acı-dolu, kötü bu hayattan kaçınmanın tek yolu vardı; o da istencimizi öldürmek. Bu onu Hinduizm, Budizm gibi dünyevi bir yaşamdan el çekmeyi ve bir keşiş gibi yaşamayı, başkalarına yardım etmeyi, mutluluğumuzu olabildiğince arttırmayı değil, acılarımızı olabildiğince azaltmayı öneren bir yaşam şeklini önermeye yöneltti. Felsefesi, aklın (Rasyonalizm) temele oturtulduğu felsefe tarihinde yeni bir bakış açısı anlamına geliyordu ve Psikoloji, Psikanaliz, Müzik, Edebiyat gibi entelektüel ve sanatsal alanlarda büyük etki gösterdi.

Schopenhaur gerçekçi ve somut betimlemeleri fazla olmasıyla ve düşünce sistemiyle önemli birisidir.Nietzsche'nin fikir babası olan bu filozof kadınlar hakkındada feminizm karşıtı,ama biraz nefretle karışık değerli fikirleri vardır bu yüzden mutlaka okunulması gereken birisi.
 

Mr.Robot

Üye
Katılım
21 Nisan 2018
Mesajlar
198
Yaş
20
Şehir
Ankara
Kendisini çok severim. Profilimdeki sözlerin hepsi ona ait :) Kadınlarla ilgili sözlerine bir örnek : "Kısa boylu, dar omuzlu, geniş kalçalı ve kısa bacaklı bir cinse güzel olan sıfatını vermek, ancak cinsel dürtüleri tarafından yönlendirilen erkek beyninin ürünü olabilir."
 

7pill

Üye
Katılım
5 Nisan 2018
Mesajlar
96
Şehir
Konya
Aşkın metafiziği çok güzel bir kitap okuması zor.Anlaması zor fakat kısa bir kitaptır okuyund erim.
 
Üst