Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Aşk nedir, nasıl aşık olunur?

Katılım
12 Nisan 2018
Mesajlar
11
Tepkime puanı
68
Şehir
Ankara
Aşk nedir, neden aşık oluruz?

Herkese selam. Twitter'da 140 karakter kısıtlaması olduğu için bazı değinmek istediğim konuları buradan paylaşacağım.

Aşık olduğunuzda vücudunuzda aşağıdaki hormonlar salgılanır.

Feniletilamin (PEA), Norepinefrin, Dopamin, Oksitosin, Testosteron, Endorfinler, Melatonin, Serotonin, Adrenalin, Vazopressin..

Şimdi bu hormonlar sizin karnınızda kelebekler uçuşmasına, ellerinizin terlemesine, göz bebeklerinizin büyümesine, eleştirel düşünce yeteneğini kaybetmenize, mutlu olmanıza, karar mekanizmanızın bozulmasına kısacası sizin "aşk" dediğiniz şeye sebep olurlar. Bu hormonları dışarıdan da alsanız aynı etkiyi yaratır. Ayrıca bu hormonlar sizde uyuşturucu etkisi yaratır ve yokluğunda tıpkı uyuşturucu yoksunluğunda olduğu gibi panik atak, depresyon, anksiyete oluşur. Aslında biz kızların değil bu hormonların köpeğiyiz :p

Peki bu hormonlar neden salgılanır?
Mesela korkmanız. Korktuğunuz zaman vücudunuz bazı kimyasallar salgılar adrenalin vs. bu hormonun temel amacı sizi hayatta tutmaktır. Yılan gördüğünüz zaman korkmanız evrimsel süreçte sizi ondan korumuştur. Salgılanan her hormonun bir nedeni olduğu gibi, aşık olduğunuzda salgılanan hormonlar da sizi kıza bağlı tutmaya yarayan çocuğunuza bakmanızı sağlayan hormonlardır. Yani temelde aşk, evrimin sizin üremeniz için geliştirdiği bir savunma sistemidir.

Aşkı tetikleyen en önemli unsur kızın fiziksel özellikleridir. Yani kızın fiziksel özelliklerini ne kadar çok beğeniyorsanız vücut o kadar çok hormon basıyor.

Kötü haber bu hormonlar sonsuza kadar sürmüyor. İlişkiye ulaştıktan sonra hormon salınımı ciddi derecede düşmeye başlıyor ve o an itibaren etrafta ki diğer tüm kızlar erkeğe daha çekici gelmeye başlıyor. Aslında çekici gelmesinin sebebi hormon yoksunluğudur. Yani bir erkek için "o artık sekse doydu" gibi bir tabir söz konusu değildir. Evliliklerde ilk başta aşkla başlayan şey sorumluluk ve alışkanlığa dönüşüyor. O sebeple şuraya güzel bir tavsiye bırakayım; asla aşık olup evlenmeyin :)
Aşık olduğunuzda eleştirel düşünce yeteneğinizi kaybettiğinizi söyledim, aşkınız bittiğinde inanamayacağınız biri karşınıza çıkabilir o yüzden tamamen mantıklı hareket etmeniz lazım :)

Burada duygusal gücünüz ne kadar fazlaysa o kadar iyisiniz demektir. Duygularınıza hakim olmak çok pratik yapmaktan geçiyor. Bir kere terkediliyorsunuz iki üç derken bir bakmışsınız artık eski siz siz değilsiniz :)

Onun gülüşü çok farklı ama diyenleri duyar gibiyim.... Farklı falan değil kardeşim emin ol sen farklı düşündüğün için farklı. Aklınızdan hiç çıkarmayacağınız şeylerden biri "hiçbir kız farklı değildir" bu olsun. Çünkü bu hormonların işlevi o kızın farklı olduğunu hissettirmek üzerine kurulu.

Son olarak bu beladan kurtulmanın yolu; başka kızlara gitmek. Etrafında ne kadar çok kız varsa (hormon kaynağı) o kadar mutlusun demek. Her gün başka kızla sevişen biri ne aşk acısı çeker ne de yaşlanır :))
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst