• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Aşkın matematiği?

Kyder

Üye
Katılım
5 Haziran 2018
Mesajlar
274
Şehir
Bursa
Selam dostlar aşk sevgi üstüne dönen bir muhabbetten sonra bu yazıyı yazma gereği duydum.

Öncelikle gerçekten insanlar bazı şeyleri bilmeden daha mutludur bu da onlardan biridir usulca okumayı bırakabilirsin dostum ,bu konuda ciddiyim..

Evet dostlarım aslına bakarsak aşk veya bireye duyulan sevgi tamamen matematik biyoloji ve psikolojiye alakalıdır.Bunların oluşumunu inceleyelim bilimde nasıl bir yer işgal ediyor ona bakalım.

Çekicilik kavramı bu konu için çok önemli noktalardan birisi. Çekiciliği ne belirler? Genel olarak maskülenite üzerinde uğraştığımız için az çok neyin belirlediğini hepimiz biliyoruz.Yani bir bireye aşık olma veya hoşlanma adı verilen eylem kişinin üstümüzde oluşturduğu çekimle alakalı çekimin 2 ayrı kolu var 1.kol evrensel olan (TV,ünlüler,yüz hatları vs bunu belirler, yapılan araştırmalar insanların çekicilik sıralamalarını benzer yaptığını gösteriyor)
2.kol ise daha bireysel olan mesela sen ırkçı bir birey isen siyahlardan hoşlanmazsın veya daha önce sana çok yardımı dokunan bir bireyin yüz hatlarına benzer yüz hatları olan insanlara daha çabuk kanın ısınır vs.

Sonuç olarak dostlarım aşık olacağımız kişi geçmişte kontrolsüzce yaşadığımız izlediğimiz gördüğümüz bilinç ve bilinçaltını dolduran onlarca kontrol dışı etmen tarafından belirlenir. Ve hepsinin evrimde ve biyolojide hormonal veya genetik açıklamaları mevcuttur.

Aşık olacağın kişiyi bile seçemezken neyin aşkından sevgisinden bahsedebiliriz dopamin peşinde koşturan dostlar.

Aslında konu çok daha uzun ama uzattıkca sıkıcılaşıyor.Bu yüzden şimdilik bu kadarı yeter de artar.

İyi forumlar...
 
Son düzenleme:
Üst