• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Baba Olmak Testosteronu Düşürüyor!

okyanus

My Revolution
Fahri Üye
Katılım
23 Temmuz 2018
Mesajlar
221
Yaş
25
Şehir
Ankara
Günümüzde testosteronun erkek için önemini bilmeyen yoktur diye düşünüyorum..
Evet, baba olacaklar ve hali hazırda baba olanlar, bu başlığı duyunca bozulmuş olabilirler.

Ama yeni yapılan araştırmalar, erkeklerin çocuk sahibi olduktan sonra bir takım hormonlara maruz kaldıklarını ortaya koyuyor.
Özellikle, çocuğunu yetiştirmeye çok fazla eğilimli erkeklerin.
Sonuçlar, kadınların çocukları büyütmek için biyolojik olarak çalışan tek kişi olmadıklarını gösteriyor.

Düşük testosteron seviyesi, bir erkeğin ailesine bağlı kalmasına yardımcı oluyor, anne ve çocukların bakımı için daha duyarlı kılıyor.
Yani düşük testosteronlu zamanlarınızda daha aileye bağlı olmaya aynı şekilde yüksek testosterona sahipken bile aileye bağlı kalan hareketler yaptığınızda testosteronunuzun düşmesi demektir bu.

Northwesterns'te Antropoloji bölümünde, biyolojik antropolok ve doktora adayı olan yazar Lee Gettler,
"Eğer geçen 100,000 ya da daha fazla yıla göre bu durum normal olmasaydı, testosterondaki bu düşüş hakkında düşünmek gereksiz olacaktı" diyor .
Aslında bu babalıklarındaki ilk testosteron düşüş değildi.
Bu şu çıkılmaz soruyu sorduruyor:
Babalık görevini iyi yapmaya çalıştığı için mi testosteronu düşüyor yoksa testosteronu düşük olduğu için mi iyi bir baba?

Northwestern Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, konuya bir açıklık getirme amacıyla bir araştırma başlattılar.
21 yaşında ve bekar 465 Filipinli erkekten
tükürük yoluyla testosteron örnekleri alındı ardından test beş sene sonra tekrar bir ölçüm daha yapıldı.

İlk olarak örnekler, testosteronun yüksek olduğu sabah vakitlerinde verdiler ve ardından akşamda bir örnek verdiler.
Beş sene sonra tekrar ölçümlere gittiler.
Tabi bu arada çalışmaların arasındaki beş senelik sürede ise erkeklerin bazıları bekar kalmaya devam etmiş, bazıları sadece evlenmiş, bazıları evlenip çocuk yapmıştır.
Bekar kalmaya devam edenlerin, testosteron seviyeleri hafif hafif düşmeye başlamıştır
ki bu yaşla alakalı olan doğal bir düşüş seviyesidir.
PNAS'in yayınladığı araştırmada, babaların testosteron seviyeleri, bekar ve evlenip çocuk yapmayan erkeklere göre, iki kat daha hızlı bir şekilde düşüyordu.
Yani testosteron düşüşü olarak en çoktan en aza doğru: >>
Evli ve çocuklular
Evli ama çocuksuzlar
Bekarlar

Yani çocuk sahibi olmanın veya babalık yapmanın, kısa ve uzun vadede testosteronu düşürmesi fena bir şey.
Testosteronu en düşük seviyede olan babaların yine kendi içinde en düşük seviyede testosteron seviyelerine sahip babalarda vardı.Bunlar, çocuklarıyla oyunlar oynayan, banyo yaptıran, televizyon seyreden, besleyen grup. Bu babalar, günde 3 saatten fazla çocuklarıyla vakit geçiren adamlar.
Gettler, "Gerçektende, çocukların bakımında aktif rol oynamak ile düşük testosteron seviyesi arasında direkt bir bağlantı var."
diyor.
"Tabi testosteron düşüşü sadece baba oldukları için değil. Ama onlarla aktif bir şekilde ilgilendiklerinde büyük bir düşüş oluyor. Bu evrimsel bir olay gibi, yeni doğan yavruların hayatta kalmasını sağlamak için."

Yani evrimsel bir şekilde bakarsak, bu erkeklerin babalık yapmaları için kurulmuş bir düzenek. Erkeklerin avcı, kadınların toplayıcı olduğu bir toplumsal bakış açısına anlatan geleneksel bilim literatürüne göre bu yeni bir bakış açısı aslında.

Bazı hayvan türleri, hayvanların bakımı üstlenirken bazıları üstlenmez, terkeder yani döller ve bırakır.

Bazı kuş türlerinde yapılan araştırmalarda, civcivlerin beslenmesine yardım eden baba kuşlarında testosteron seviyelerinin düştüğünü kanıtladı.

Gettler, "Bu insan evriminin bir parçası aslında. Kadınların yıllardır, çocuk bakımıyla ilgili yardıma muhtaçlar. Artık erkekler bunu karşılıyor. Eğer erkekler yardım etmeseydi insanlık ilerleyemezdi." diyor.

Tabi tüm bilimsel araştırmalarda olduğu gibi bu konuda herkes hemfikir değil.
Mesela geleneksel bilimde, çocukları yetiştirme işinin sağlıklı olabilmesi için, aslan payının anne, abla, teyze, büyükanne üzerinde olması gerektiğini savunulur.

Gettler, "Bu hala antropolojide tartışılır ama çocuklara bakmanın, insan evriminde babalığın fizyolojisine yazılmış bir şey olduğunu düşünüyorum." diyor.

Wake Forest Üniversitesi'nde Sosyoloji profesörü Robin Simon, "Diğer şeylerin yanı sıra, belkide yaşanılan toplum, erkeğin rolünü etkilemede pay sahibi olabilir.
Filipinlerde evlilik nasıl oluyor, nasıl devam ediyor bilmiyorum ama Amerikada, ebeveynlik kadının işidir, bu böyledir."


Çocuğu olmayan biri olarak Gettler, araştırmaların en azından şimdilik teorik olduğunu söylüyor. Ancak bu teoriye göre, tanıdığı babaları cesaretlendiriyor.

Okuduğunuz için teşekkürler, Umarım öğrendiğiniz bu bilgi ilerde işinize yarar...
Edit: Kolay okunmasını sağlayacak düzenlenmeler yapılmıştır.
 
Üst