• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Bağışıklık Sistemi ve Enfeksiyonlardan Korunma

DrHunter

Üye
Katılım
18 Eylül 2019
Mesajlar
43
Yaş
23
Şehir
Konya
Merhaba arkadaşlar,

Bağışıklık sistemi bizim için hayati öneme sahiptir. Dengeli çalışmayınca çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Örneğin yetersizliği basit bir enfeksiyonun ölümcül olmasına, aşırı çalışması otoimmün (vücudun kendi kendine savaş açtığı) hastalıklara veya normalde tepki gösterilmeyen maddelere tepki göstermesi sonucu alerjik hastalıklara yol açar.

Dengeli bir bağışıklık sistemi hastalıklarla savaşır, kendi vücuduna saldırmaz ve alerjik reaksiyon vermez. Bazen doğuştan(örn: primer immun yetmezlik) bazen de sonradan(örn:diyabet gibi bazı kronik hastalıklar ve HIV gibi bazı enfeksiyonlarla)bu denge bozulmuş olabiliyor.

Ne yapmalıyız?

Öncelikle kendimize iyi bakmalıyız. Yani Makro(protein, yağ ve karbonhidrat) ve mikro(vitamin, mineral...) besinleri mümkünse doğal olarak, yeterli ve dengeli almalıyız. Ağırlık ve kardiyo egzersizleri yapmalıyız. Kötü alışkanlık ve bağımlılıkları en aza indirmeliyiz. Vücudumuzu (özellikle el ve ağız), kıyafetleri, kullandığımız eşyaları ve çevremizi temiz tutmalıyız. Yiyip içtiklerimizin temiz ve son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına da dikkat edelim. Ayrıca mevsimine uygun kıyafet giymeye özen gösterelim.

Enfeksiyonlardan korunmanın en iyi ve kolay yolu elleri temiz tutmaktır.🙂

Aklıma gelmişken yazayım: Kaliteli bir kondom(prezervatif) cinsel yolla bulaşan hastalıkların çoğundan korur.


Bir hastalığa karşı bağışıklık kazanmanın 2 yolu vardır: Aşı veya hastalığı geçirmek (antibiyotik olmadan). Aşılarınız eksikse tamamlayınız. Ekim ve kasım ayında grip aşısı yaptırın(Özellikle sağlık çalışanları, kronik kalp ve akciğer hastalığı olanlar). Gerekmedikçe ve doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanmayınız. Çünkü bu durumda vücudumuz için yararlı bakteriler ölebilir ve/veya bizi hasta eden mikroorganizmalar direnç kazanabilir.

1. Derece akrabalarınızda(anne,baba,kardeş) immün(bağışıklık) yetmezliği olan varsa, 1 yılda 4 ve üstü enfeksiyon veya 2 ciddi enfeksiyon (zatürre gibi) hastalığınız oluyorsa,iyileşme süreciniz eskisinden daha zor ve/veya uzunsa doktora başvurunuz.


Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Eklemek veya sormak istedikleriniz varsa yorum yapınız.
Kendinize iyi bakın.
 

Murat507

Üye
Katılım
7 Kasım 2018
Mesajlar
82
Şehir
İstanbul
Bence kendine çok bakarsan o kadar çok hastalığa karşı zayıf olursun bazı insanlar duş alıp dışarı çıkmaz hasta olurum diye yada lahana gibi giyinir hasta olmayayım diye ama ben sallamam çünkü vücut alışıyor daha dayanıklı oluyor o yüzden çocukluğumdan beri hep dirençli olmuşumdur şimdiki çocuklar bi dışarı çıkıyor hemen hasta oluyorlar yani diyeceğim hasta olurum diye çok takmayın herşeyi o zaman daha dayanıklı hale gelirsnz vücut alışır zorluğa.
 
Üst