• Bugün reklama 1 defa tıklayarak siteye ücretsiz bir şekilde destek olabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bak Sen Şu Çinlilere!

Kuşçubaşı

Blog Yazarı
Yönetici
Süper Moderatör
Çinliler...

Güneydoğu Asya'nın en bereketli topraklarına yerleşmiş olan ve nüfusu bir hayli bol olan, vaktinde coğrafi düşmanımız rolünü hakkıyla yerine getirmiş ve tarihte de çok acılar çekmiş bir millettir Çinliler.

Bu boyları küçük ama zekaları bir hayli fazla olan milleti inceliyorum bu sıralar. Tarih boyunca görkemli yükselişlerin ve görkemli çöküşlerin medeniyeti olmayı başarmış daima Çin. Ama ben bugün size çöküşlerinden değil, yükselişlerinden, hem de gökdelenler dolusu bir yükselişten bahsedeceğim.

1980'lere dönelim... Çin hala Komünist rejimin baskısı altında ekonomik ve politik olarak ciddi baskılara maruz bir şekilde yaşamaya devam ediyor. Bu durum hükümette çalışan memurları zenginleştirirken, çiftçiyi ve alt tabakadaki halkı her geçen gün daha da eziyor. Tabi, her etki bir de tepki yaratır. Bu yüzden çiftçiler ve alt tabakadaki insanlar bu duruma isyan etmeye başlıyorlar. İsyanlar ve tepkiler büyümeye başlayınca, artık Pekin'deki hükümet "böyle gelmiş böyle geçer" desturunu bırakıp Çin'in kaderini değiştirecek bir reforma gidiyor.

İşte bundan sonrasında, komünist rejim altındaki Çin inanılmaz bir hızla kapitalleşmeye, güçlenmeye başlıyor. 7'den 70'e herkesin canla başla çalışmaya başladığı bu dönem artık dünyada da dengeler değişmeye başlıyor. Çin öyle bir hızla güçleniyor ki, dünya ekonomilerine vurduğu darbeler yüzünden başta ABD ve Avrupa devletleri olmak üzere birçok devlet ciddi zararlara uğruyor.

Peki neden Çinliler böyle büyük bir hızla komünist baskıdan kurtulup kapitalleşmeye başladı ?

Aslında bunun nedenini Çinlilerde değil, Avrupalılarda aramak gerekiyor. 1842'de İngiltere haksız bir şekilde işgal ettiği Hong Kong'da oranın yerli halkı olan Çinlileri öylesine dışlıyor, öylesine ötekileştiriyor ki, bu da Çinlilerin aklına kazınıyor. Hatta Hong Kong'daki birçok parka "Köpekler ve Çinliler Giremez!" yazısı astırıyorlar.

İşte, bunların hepsi Çin'in ve Çin halkının hafızasında acı bir yara gibi kanamaya devam ediyor. Bu yüzden Çinliler bugün Avrupalıların ve ABD'nin kendisine çektirdiği acıların intikamını almak üzere yemin etmiş bir Samuray gibi ekonominin her noktasına saldırıyor. Öylesine bir hırsla, öylesine amansız bir şekilde çalışıyorlar ki, birkaç yıl sonra diğer dünya devletlerinin Çin ile mücadele etmesi çok zor olacak.

Peki bunları size neden mi anlatıyorum ?

Elbette tarih bilginiz olsun diye değil, zira bunu benim yerime yapabilecek birçok yazar ve site var, kaldı ki burası bir Pick-Up forumu. Size bunu anlatmamın nedeni, Çin'in bizler için gayet güzel bir örnek olması. Gerçekten isteyince, kararlı olunca ve harekete geçince neler olabileceğinin bir kanıtı niteliğinde. Aslında her birimiz kendi Komünist rejimlerimizin baskısı altındayız: korkularımız ve tembelliğimiz.

Bu rejimlerimiz bizi öylesine baskılıyor, öylesine ümitsizliğe düşüyor ki, belki de yıllarca bu korku ve ümitsizliklerle yaşayıp ölüyoruz. Oysa farkında değiliz ki korkularımızdan vazgeçip tembelliği bir kenara attıktan sonra belki de içimizde 7'den 70'e canla başla çalışacak ve vaktinde bizi üzen, korkutan her şeyin hakkından gelecek bir Çin var.

Eğer Çin bugün bu kadar çalışmasaydı, bu noktaya da gelemezdi. Zekası değildir Çin'i bugün bu kadar önemli hale getiren; bitmek bilmez yükselme duygusudur.

Belki de vaktindeki ezilmişliğin, dışlanmışlığın, hor görülmüşlüğün intikamıdır. Her ne ise, bunun Çin'e çok yaradığı o kadar belli ki.

Peki, size yarayan ne ? Sizi harekete geçiren nedir ?

Bunu bulmak zorundasınız. Yoksa böyle gelip böyle geçmeye devam edecek. Sürekli aynı şeyleri yapıp aynı sıkıcı ve moral bozucu sonuçları almaya devam ettiğiniz bir hayat döngüsü içerisinde yaşayıp gideceksiniz.

Ya da bu döngüyü kırıp tüm dünyaya haddini bildireceksiniz.

Martin Luther'in de dediği gibi;

basari-sozleri-48-728x410.jpg

Godless-Alpha

Mekanın Sahibi
Yönetici
Güzel sıkmayan bir yazı tarzın var. İlgi çekici bir yerden girmişsin. Çin şuan herkesin korktuğu bir devlet. Amerika'dan fazla döviz rezervi olduğunu öğrenmiştim. Nüfus bakımından oldukça kalabalık. Gerçekten çalışkan bir millet. Asyalı olanların ortak özelliği sanırım o topraklara hükmederken bizlerde çalışkandık :) Geçenlerde Suriye'de bizde varız demeleriyle gündeme gelmişlerdi. Yani dış siyasete atılmaya başladılar. Umarım geçmişin intikamını almazlar :)

Kaynak var mı ? Çinliler Hong Kong'un gelişimini görüp en iyi ekonomik düzen olan kapitalizme geçmesi daha mantıklı çünkü kin gütmek duygusaldır, akılla yapabileceğin bir şeyi duyguların ile hareket ederek yapamazsın.

Kuşçubaşı

Blog Yazarı
Yönetici
Süper Moderatör
Güzel sıkmayan bir yazı tarzın var. İlgi çekici bir yerden girmişsin. Çin şuan herkesin korktuğu bir devlet. Amerika'dan fazla döviz rezervi olduğunu öğrenmiştim. Nüfus bakımından oldukça kalabalık. Gerçekten çalışkan bir millet. Asyalı olanların ortak özelliği sanırım o topraklara hükmederken bizlerde çalışkandık :) Geçenlerde Suriye'de bizde varız demeleriyle gündeme gelmişlerdi. Yani dış siyasete atılmaya başladılar. Umarım geçmişin intikamını almazlar :)
Beğenmene sevindim hocam :) Evet Çinliler yavaş yavaş dış politikada da harekete geçmeye başlıyorlar. Bize bulaşmazlar gibi geliyor çünkü bir alıp veremedikleri yok. Çok pragmatist hareket ediyorlar. Bugün en yakın müttefiki olan Rusya'yla bile çıkarları çatışsa ezer geçer gibi bir halleri var. Bu yüzden şimdilik güvendeyiz :D

Godless-Alpha

Mekanın Sahibi
Yönetici
İnsanı yöneten duyguları değil midir zaten. Duygularımız hiç uğruna harcandığı için buraları keşfetmedik mi? İnsanların duygularına hitap etmezsen yönetemezsin. Ülkemizde dini ve milli duygular kullanılıyor çokça. Bunun benzeri de oralarda oluyor olabilir. Tabi bu sadece öngörü. Kesinliğini bilmiyorum araştırmadım.

Kuşçubaşı

Blog Yazarı
Yönetici
Süper Moderatör
Kaynak var mı ? Çinliler Hong Kong'un gelişimini görüp en iyi ekonomik düzen olan kapitalizme geçmesi daha mantıklı çünkü kin gütmek duygusaldır, akılla yapabileceğin bir şeyi duyguların ile hareket ederek yapamazsın.
Çinlilerin harekete geçmesi için akla değil, duygulara ihtiyacı vardı. Bugün başta bizim gibi ülkeler olmak üzere birçok ülkenin siyaseti duygulara göre belirleniyor. Mesela, velev ki, A partisinin çok mükemmel ekonomik planları olsun, ülkenin başına geçtiği gibi ülkeyi kalkındırsın ama vatan millet edebiyatıyla bir alakası olmasın. Bir de B partisi olsun, bunlar da ekonomiden politikadan anlamasınlar ama vatan millet edebiyatı yapsınlar.

Seçimlerde hangi partinin kazanacağı çok belli. Çünkü halk duygusal kitleler topluluğudur.

İşte Çin'i de harekete geçiren bu duygusallıktır. Ha, elbette para kazanma ve güçlenme hırsı da etkilidir ama bu durum duygusallığın verdiği motivasyon kadar etkili değildir. Mesela akılcı birine göre Çin'in bu kadar kısa sürede yükselmesi imkansız gibidir, üstelik de Komünist bir rejimin baskısı altındayken. Ama gel gör ki, Çin dramatik bir şekilde inanılmaz bir yükseliş gösterdi.

Kaldı ki, taa Güneydoğu Asya'ya gitmeye lüzum yok, Kurtuluş Savaşı'na bakmamız bir milletin duygusallıkla hareket edince neleri başarabileceğine en güzel örnektir.

Kaynağım Ted C. Fishman'ın meşhur "Çin INC." kitabıdır. Orada bunun birçok örneği var. Çinlilerin yükselişinin neden akılcı değil de dramatik olduğunu çok iyi bir şekilde özetliyor.

Türk halkı da bir sürü halka kin duydu ama intikam almak için gelişmedi. Günümüzde de böyle bir halkın kaldığını sanmıyorum anca azınlıklar vardır. Tabi o zaman ki Çin'in yöneticisi biz intikam alacağız diye bir gelecek yolu belirlediyse olabilir.

Kuşçubaşı

Blog Yazarı
Yönetici
Süper Moderatör
Türk halkı da bir sürü halka kin duydu ama intikam almak için gelişmedi. Günümüzde de böyle bir halkın kaldığını sanmıyorum anca azınlıklar vardır. Tabi o zaman ki Çin'in yöneticisi biz intikam alacağız diye bir gelecek yolu belirlediyse olabilir.
Çünkü Türk halkı Çinliler kadar ezilmedi. Çinliler savaşçı bir millet değiller ki. Biz genelde savaşçı olduğumuz için, işgal altında olduğumuz dönemlerde bile düşmanları korkutmasını bildik ama Çinliler bunu yapamadılar. Bu yüzden tarih boyunca Moğollar, Japonlar, Koreliler ve Avrupalılar tarafından ikinci sınıf insan olarak görülüp köle gibi davranıldılar. Ama artık devir değişti, topların tüfeklerin yerini borsa endeksleri ve dolarlar-eurolar aldı. İşte Çin de bu değişimin gücünü fırsat bilip bunu kullanıyor. Emin ol bizim de canımızı çok yakmış olsalar biz de aynısını yapardık.

Godless-Alpha

Mekanın Sahibi
Yönetici
Türk halkına sahip çıkılmıyor. Saçma sapan projeler 1. seçildiği ve bu da haberlere konu olduğu için halk bir şey icat etme derdinde olmuyor. Nasılsa bu ülkede mucide sahip çıkılmıyor düşüncesine kapılıp gelişime kapatıyor kendisini. Bütün bunlara rağmen icat yapan kişiler Türkiye'de beklediği desteği bulamayınca yabancı ülkelere gidiyor. Ha ben böyle söyledim icat yapıyor muyum? Hayır sadece icat yapanlar dolu geri kalanlar boş diyemeyiz. Ben de farklı şekilde misyon edindim kendime. Ülke şuan kapitalist düzenin işçi sınıfı konumunda. Ne olur bilmiyorum sağlam reformlar gerekli.

Godless-Alpha

Mekanın Sahibi
Yönetici
. Bu yüzden tarih boyunca Moğollar, Japonlar, Koreliler ve Avrupalılar tarafından ikinci sınıf insan olarak görülüp köle gibi davranıldılar.
Cengiz Han kitabı aklıma geldi. Haraca bağlamışlardı adamları. Çok seviyorum Temuçin reisi, zeki bir adamdı vesselam beden gücü kardeşlerine oranla daha az olmasına rağmen onlara hükmetmekle başladı olaya.