• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Bak Sen Şu Çinlilere!

Kuşçubaşı

Blog Yazarı
Yönetici
Süper Moderatör
Katılım
9 Nisan 2018
Mesajlar
313
Şehir
Antalya
Cengiz Han kitabı aklıma geldi. Haraca bağlamışlardı adamları. Çok seviyorum Temuçin reisi, zeki bir adamdı vesselam beden gücü kardeşlerine oranla daha az olmasına rağmen onlara hükmetmekle başladı olaya.
Al benden de o kadar vallahi hocam, Cengiz Han'a ve stratejilerine karşı farklı bir hayranlığım var. Adam olayı çözmüş. Adamı canilikle, faşistlikle suçlayanlar bilmiyorlar ki Cengiz Han'ın yaptıklarından korkan halklar 200 yıl boyunca Moğollara isyan edememiş ve bu yüzden de ülkede ne bir isyan çıkmış ne de zorbalık. Bu ortam sayesinde de Doğu ile Batı arasında tarih boyunca olmadığı kadar ticaret ve bilgi alışverişi gerçekleşmiş, hatta bu barış ve huzur dönemine latincede Pax Mongolica deniyor.

Bu yüzden Cengiz Han'a ayrı bir hayranlığım vardır. Orta Asya'nın susuz vadilerinden çıkan bir çocuğun başıbozuk Moğol kabilelerini bir araya getirip tarih boyunca eşi benzeri görülmemiş bir devlet kurması rastlanmış şey değildir.
 
Üst