Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Başarırım ama başarmaya korkuyorum.

İyi günler arkadaşlar, size son zamanlarda kendimde yeni keşfettiğim bir şeyi aktarmak istiyorum. Özellikle son 2 haftadır ben de bir salma var, ne bileyim hiç uğraşasım yok, sadece yattığım yerden her şey olsun istiyorum. Bu durum beni rahatsız ediyordu ama bir o kadar da sözde GÜVENDE ve RAHATTIM. Ne zaman bir hedef koysam rahatlık alanımın dışına çıkamaz hale gelmiştim. Halbuki bir şeyler yapabileceğime inanıyordum, başaracağıma inanıyordum fakat hareket geçecek motivasyonu,cesareti gösteremiyordum.

Bu konu aklıma takılınca kısa çapta bir araştırma yapmaya karar verdim ve hiç beklemediğim sonuçlarla karşılaştım. O da: Başarı Korkusu.

Nedir Başarı Korkusu? İnsan yapabileceğine inandığı halde, o başarının getireceği değişimi,mutluluğu,hayatı kestiremeyip adım atmaya korkmaktır.

Bu korkunun başlıca sebepleri:

• Başarılı olduğumuzda devamını getirememe korkusu
  • Başarılı olduğumuzda daha büyük sorumluluklarla baş başa kalma korkusu
  • Zirvedeyken bir anda yere düştüğünde o kişinin ayağa kalkmak için o motivasyonu,gücü bulamama korkusu
  • Zirvede yalnız kalma korkusu
  • Başarının getireceği değişimi,hayatı tahmin edemediğimiz için o yaşadığımız belirsizlik korkusu
  • Zirveden yere düşünce kimse yanımızda olmayacak korkusu
  • Başarılı olduğumuzda insanlar bize çok yüksek beklentilerle yaklaşacak korkusu
  • Bizden bir konuda üstün olan bir kişi karşımıza çıktığında rekabete girme korkusu...

Böyle sıralayarak devam ettirebiliriz. Bu korkuları yaşamamızda geçirdiğimiz travma,çevremiz,aile ortamı,eğitim ortamı gibi şeyler en önemli etkenler arasında yer alıyor.
Bunu az çok biliyoruz: Bilinçaltımız yeniliklere,değişime karşı çok olumsuz yaklaşıyor. Ve biz de fark etmeden buna inanıyoruz. Bu yüzden adım atamayarak sürekli üşengeç bir insanım, kim harekete geçecek şimdi gibi bahanelerle geçiştiriyoruz ve buna yürekten inanıyoruz. Aslında saçma olan sırf bu başarı korkusu yüzünden gene mutsuz olup hayatımız sıkıcı bir döngü ile devam ediyor. Çünkü rahatlık alanımızın dışına çıkmak istemiyoruz.Çünkü o alanda gayet güvenliyiz. Risk yok. Gayet sakin ve bunun sonucunda olan şey: Neden olmuyor, neden başaramıyorum, ben niçin yaşıyorum yaa deyip bunalıma girmek.

Gelelim bunun çözümüne:

Arkadaşlar bunun çözümü ise ilk önce başarıdan neden korktuğumuzu fark etmek. Mesela benim devamını getirememe, zirveden düşünce kimse yanımda olmayacak,rekabet girme ve sorumluluklarla karşı karşıya kalma korkusu. Bu sorunları fark edince bu olumsuz düşüncelerin sadece birer düşünceden ibaret olduğunu fark edip olumlu hale getirdim. Mesela:

-Devamını getirememe diye bir şey yok. Eğer ben bunu başarabilmişsem devamını da getiririm ve bu benim özgüvenimi,kendime olan inancımı geliştirir
-Zirveden yere düşmek diye bir şey yok. Eğer hiç yere düşmeseydik, yürümeyi de öğrenemezdik. Sadece yeni yollar keşfedip yeni şeyler öğreniyorum. Böylece her düştüğümde ayağa kalkmasını da bileceğim.
- Büyük güç büyük sorumluluk ister. Başarılı insanlar,sorumluluk sahibi insanlardır. Zafere çiçekli yollardan gidilmez. Sorumluluk arttıkça buna orantılı olarak gelişimim de artacak ve kimsenin asla sahip olamayacağı bu sorumluluğa ben sahip olacağım ve sonunda zafere ulaşacağım...

Ve hemen ardından bu korkuların üzerine gidiyoruz arkadaşlar. Mesela derslerde başarılı olmaktan mı korkuyorsun? Bunu olumlu hale getir ve hemen ders çalışmaya başla. Gerek 10 dakika, gerek 30 dakika,1 saat... Zamanla fark edeceğiz ki bu korkular sadece illüzyondan ibaret. Bilinçaltımızın oyunları :)

Eğer yeterince ilgi gelirse akşam veya yarın o kadar çaba harcadığımız halde neden başarısız olduğumuza dair bir yazı yazacağım.

İyi forumlar

Yapabilirim ama yaparsam kendi düşüncelerimle, sözlerimle çelişirim. Yapmam gerekiyor. Diğer yaşantım buna bağlı. Kendimle çelişip kayıp mı olsam yoksa hayatımı yaşanılamaz hale mi getirsem?

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8