• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Başarısız Olma Şansınız Yok !

Apollo

It's all about power.
Fahri Üye
Katılım
7 Haziran 2018
Mesajlar
117
Şehir
Bilecik
Bir an için kafanızın içine girdiğimi varsayıyorum, suretinin size ait olması ve diğer küçük farklılıklar haricinde hepinizin kafasındaki Alfa örneğinin aynı kişi olduğunu görüyorum: Üzerine gökten am yağan, kızları rüyalarında bile ıslatmayı başaran, yaptığı her işte kusursuz ve asla yenilmez bir adam.

Tam şu anda kafanızdaki bu beklentiyi silip atıyorum, artık Alfa'nın nasıl bir yapıya sahip olması gerektiğine dair en ufak bir fikriniz yok. Hayatta hiç kimse kusursuz veya daima başarılı değildir. İşlerinde en iyilerden olan en baba Alfa karakterler bile hata yapmışlardır ve yapacaklardır da! Hatta onları bugün Alfa olmaya iten şeyler de yapmış oldukları hatalar ve bu hataları değerlendirme biçimleridir.

Yapana kadar yapıyormuş gibi yapmak gerçekten önemlidir, zira zihninizi olmak istediğiniz kişi gibi davranmaya şartlamak için bir yoldur. Ancak düşüncelerimizde hepimiz başarılı olsak da gerçekte aynı başarıyı yakalamak kolay değildir. Düşüncelerinizde ne kadar fazla ihtimal karşısında strateji geliştirmiş olsanız da zihniniz sadece bir simülasyondan ibarettir, gerçeklik böyle değildir.

Bu yüzden bir çoğunuz kafasındaki hayalden çıkıp gerçekten bir şeyler elde etmeye çalışmıyor. Bir o kadarınız da gerçeğe adım atmanın cesaretini gösterse bile aldığı 2-3 ufak yenilgiyi yolun sonu gibi görüyor. Eğer gerçekten şanslı değilseniz, hayatta hiç bir şeyi düzenli bir şekilde ilk seferden itibaren istediğiniz verimde yapamazsınız. Bu bir kızla konuşmak da olabilir, yeni bir enstrüman öğrenmek de...

Sizden çıkıp imkansızı başarmanızı istemiyorum. Sizden dışarı çıkıp denemenizi istiyorum, zaten sonunda BAŞARISIZ OLACAKSINIZ, HEM DE DEFALARCA. Denedikçe ve başaramadıkça, neyi yanlış yaptığınızı düşünmeniz gerekiyor. Ve sıradaki denemenizde bunu düzeltmeye çalışmalısınız. Belki yüz defa deneyeceksiniz, belki bin kere yere düşeceksiniz, ancak ne kadar klişe de olsa: vazgeçersen kaybedersin.

Starbucks'ta "Bir adet Grande White Chocolate Mocha istiyorum." demekten korkan arkadaşımı cesaretlendirip öne ittiğim zaman yanında alması gereken sütlü filtre kahve için sütlü kaave demişti. O an yaşadığı utancı bedeninin büzülmesinden, sesinin silikleşmesinden anlamıştım. Fakat cesaret etmişti ve denemişti. Rezil olma korkusunun düşündüğü gibi ölümcül olmadığını tecrübe etmişti. Bu durum onu rahatlatırken aynı zamanda o kalabalıkta bir daha rezil olmak da onun cehennemi haline gelmişti. Ateşten cennete doğru kaçmayı başardı ve ikinci seferden itibaren aklınıza gelebilecek her türlü kahve ismini sıfır heyecanla söylemeye başladı.

Bu çok basit bir örnek gibi gözükse de çoğunuz bildiği sorunun cevabını sınıfta veremeyen insanlarsınız... Bunu sizi ezmek için söylemiyorum, ben de o yollardan geçerek geldim. İnsanlar en küçük cesaretiniz için bile sizi takdir edeceklerdir, ancak sizin kazandıklarınız bu takdir duygusundan çok daha yüce olacak.

Velhasıl kelam, bu kıza yazımın bitirirken son olarak şunları söylemek istiyorum:
Korkularınız ne kadar küçük olursa olsun onları tespit edin. Lise yıllarımda başarısız olacağımdan, yapamayacağımdan korktuğum için açıp matematik testi çözemezdim. Şimdi ise mühendislik bölümünden ders alan birisi var karşınızda. Alfa kafa yapısına sahip adamlar, korkularının üzerine gidip onları aşabilen kimselerdir. Onlar daima başarılı olmazlar, ancak senelerce o kadar çok engel aşmış ve o kadar çok pratik yapmışlardır ki, istatistikler onları asla başarısız göstermezler. Edison ampulü günümüzdeki versiyonuna getirirken 999 kez denemiş ve 1000. kezde başarılı olmuştur. Ufak başarısızlıklar, tek büyük başarının temelini oluştururlar. O büyük başarıyı elde ettiğinizde, kimse başarısızlıklarınızı hatırlamayacaktır...

Kaynak: Başarısız Olma Şansınız Yok!
 
Üst