Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Basit Bir Tahmin Oyunu

Katılım
14 Temmuz 2019
Mesajlar
21
Tepkime puanı
16
Şehir
İstanbul
52 kartlık desteyi 10 10 10 10 10 2 şeklinde açıyoruz. Sonra karşıdaki kişiden ilk 10 karttan bir kart seçmesini, seçtiği kart kadar ileri gidip bunu gidecek kart kalmayana kadar tekrarlamasını istiyoruz. Yani ilk 10 karttan 5 seçtiyse 5 kart ileri gidecek, o kartta yazan sayı kadar yine gidecek ve en son bir kartta durucak. Bizim burda amacımız o kartı tahmin etmeye, yani en son durduğu kartı bilmeye çalışmak.

Papaz kız vale 10 sayılıyor as 1 sayılıyor.

Peki nasıl bileceğiz?

Burda bi çeşit algoritma var ve ilk 10 sıradan herhangi bir kartı seçseniz yine %85 ihtimalle en son aynı karta denk geliyorsunuz. Bu bir çeşit harita algoritması.

Algoritma şu şekilde çalışıyor;

A noktasından b noktasına 10 yol var diyelim. Bu algoritma seçtiğiniz kritelere göre ( trafik, yol yapısı, uzunluk, ) yolları 1 ile 10 arasında değerlendiriyor. Mesela başlangıçta kalitesi 2 olan yola giriyorsunuz sonra 7 olan yola sonra 5 olan yola giriyorsunuz ama her defasında b noktasına ulaşıyorsunuz.

Bu kart oyunu da tıpkı bunun gibi

Dediğim gibi bilme ihtimali çok yüksek ama bilmeme ihtimaliniz de var. Bilemezseniz çok odaklanmadın falan diyebilirsiniz sunum şekli ve uygulanış size kalmış..
 
En sonda denk gelmemiz beklenen kartı nasıl belirliyoruz. Biraz daha bahsedebilir misin?

Şöyle karşındakine söylüyorsun seç diye o seçip en sona geldiğinde tamam şimdi odaklanıp bulucam tarzı şeyler söylüyorsun.

Ondan sonra sen de ilk 10 karttan rastgele bir kart seçip aynı işlemleri çaktırmadan yapıyorsun ve çok büyük ihtimalle aynı karta denk geliyorsunuz.

Link atmak yasak mı bilmiyorum ama random.org'da card shuffle diye aratıp deneyebilirsin kendin 2 kart seçip işlemleri yap aynı karta varıcaksın.
 
Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst