• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

BEN DEĞİŞİYORUM!

umutcang

Üye
Katılım
14 Temmuz 2019
Mesajlar
49
Şehir
Antalya
Bir değişim girdiğimizde çevremizdeki insanların bunu hemen kabullenmesini ve desteklemesini beklemek aptalca olur sanırım. Bunu beklediğimiz zaman hayal kırıklığı kaçınılmaz bir gerçek. Değiştirmek istediğimiz yönümüzün değişimi iyi yönlü bile olsa, herkesin alışmış olduğu bir düzenin parçası olduğumuz mütevellit, o düzen bir parça dahi değişeceği için, diğer insanlar tarafından bu değişime pek olumlu bakmamaları, çok normal.


Bize çok basit ama net bir örnek vereyim. Ne zaman diyete girseniz ve diyette olduğunuzu arkadaşlarınıza(herkese) söyleseniz, bunu sabote etmek için size önceden hiç ikram etmedikleri şeyleri ikram etmeye başlarlar, sabah kahvaltılarına, akşam yemeklerine davet etmeye başlarlar. Sonrasında ”Ahh,sen diyetteydin de mi ?”diye imali cümlelere de dahil. Kötü niyetli oldukları için mi, yoksa değişmenizi istemedikleri için farkında olmadan gösterilen bilinç dışı bir çaba olabilir mi? Bence sosyal statülerini koruma çapasının bir örneğidir bu. Çünkü değişim her zaman insanı doğru yola girmesi için attığı adımlardır. Bu değişimler sonucunda sizin statünüz artacağı için bu değişime karşı bir duruş olabilir mi? Bence aynen böyle !
Oldukça yetenekli olan bizlerin ailesi, bize destek olmaya çalıştığını düşünürken sürekli farkında olmadan bizi sabote ediyorlar ve bizler de buradan bir çıkış yolu bulmaya çalışıyoruz.


Bir değişim yaşamaya karar verdiğimizde, o değişimi yaşayan kişi olana kadar ve günlük alışkanlıklarınızı bu yönde değiştirene kadar, kendimizi bile bu değişime inandırmanız zaman alırken, çevremizdekileri insanları ikna etmenin yollarını araştırmamak her zaman karlı olacaktır. Bizler değişimi yaşayan kişi olmalıyız, her gün değişim yönünde kararlı adımlar attıkça daha da güçleniyoruz. Çevremizdekiler bizim kararlılığınızı gördükçe bu değişime adapte olmaya, bizleri desteklemeye başlayacaklar, desteklemeyenler de zaten hayatımızdan birer birer çıkmak zorunda kalacaklardır. Çıkmayanlar gerçekten bizi sevenlerdir.


Bizi desteklemeyecek olanların hayatınızdan çıkması kötü bir şey değil, hatta kutlanacak bir şey. Çünkü çevremizi bizimle benzer görüşe sahip ve/veya bizi bu yolda destekleyen insanlarla donatmak, hayatınızı istediğiniz yönde yaşamanız bizi daha mutlu ve zevkli insanlar haline getirecektir.
Odağımızı sürekli olarak, çevremizin bizi neden desteklemediği yönünde tutup kendimizi kötü hissetmek yerine, öncelikle sen değişimi yaşamaya başla ve sonra bakın bakalım kimler hala seninle birlikte…


Sevgilerimle Umutcan GÜLER
 
Son düzenleme:

Climber

Üye
Katılım
29 Temmuz 2019
Mesajlar
12
Şehir
Ankara
Aslında monk mode un mantığı da biraz bu dinamiğe dayalı. Çünü radikal bir değişiklik esnasında insanlardan soyutlanıyorsun ve insanlar senin son halini görüyorlar. O yüzden ya takdir ediyorlar ya da kıskanıyorlar. Sen ikisini de göğüsleyebilecek durumda oluyorsun.

Ama değişmeye çalıştığında bu birçok insana çoğunlukla kendi isteksizliklerini hatırlatmak oluyor. Bu değişime köstek olan insanlar uyuşuk hayatlar yaşamaya meyilliler.

Bırak vasatlıkları onların olsun.

Not: Bu olay insanoğlunun değişime doğal direnci ile de alakalı biraz, çok da bilenmemek lazım sırf bu yüzden.
 
Üst