Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Benim Lafım Parayla ! {Ketumluk Üzerine}

Öncelikle ketumluk nedir ? Ketumluk içindekini (Bu olumlu olur,olumsuz olur hiç fark etmez) dışarı vurmama durumudur.Ketum kişiler genelde çok soğukkanlı olurlar ve takdir edersiniz ki gerçek alfaların en belirgin özelliklerinden bir tanesi de budur.
Ben ketum kişiliği ilk ve en etkin şekilde babamdan öğrenip sonrasında araştırmalarla bu yetimi geliştirdim ve bugün birçok yerde avantajını yaşadım diyebilirim.Ancak nasıl sorusundan önce ketumluk iyi bir şey midir ondan bahsedeceğim ; e zaten nasıl sorusuna da cevap vermiş olacağız.
Bir plan yaptığınızda,birisi hakkında bir şey düşündüğünüzde,ruh halinizi etkileyen bir olay yaşadığınızda vs vs hemen bunu başkalarıyla paylaşanlardan mısınız ? Peki hiç düşündünüz mü bu halinizin sizi ne duruma soktuğunu ?
Ben söyleyeyim ; eğer siz sürekli olarak birileriyle bir şeyler paylaşırsanız ve kendinizi ortadan kesilmiş kabak misali insanlara sunarsanız kendi değerinizi bir hiçle takas etmekten başka bir şey yapmazsınız.Peki neden ?
İki farklı arkadaşınız olduğunu varsayalım ve birisi sürekli olarak ne yaşasa size anlatıyor hatta sıçtığı b*kun rengini dahi gelip söylüyor fakat diğeri duygularını ve düşüncelerini yalnızca önem arz eden durumlarda ortaya koyuyor ve anlatmaktansa dinlemeyi tercih ediyor.Siz hangisiyle daha çok ilgilenirsiniz veya önem sırasında hangisini öne koyarsınız ?
(En nefret ettiğim ilişki tipi)
Bazılarınız şunu diyecektir "La birincisi samimi la gardaşım gardaşım bah her şeyini anlatıyo bana" hatta kızlarda "Yhaaa kankam o benim tabi ki o daha önemli,biz gerekirse ortaklaşa ya**ağa bile gireriz yani o dereceee"gibisinden övgülerde bulunurlar fakat en ufak bir kıvılcımda satılacak ilk kişiler bunlardır çünkü o kişiler hakkında ellerine malzeme vermişsinizdir.Bak size çok ciddi söylüyorum bu tarz her önüne geleni çevresiyle paylaşan bir boşboğaz birisiyle kavga etsin ilk olarak olacak şey şudur ;
"Amaaaan herkese vurduruyomuş zaten o*uspu iyi oldu küstüğüm " veya "La bu ibnenin teki zaten hergün babasıyla kavga ediyo"diye keşke dedikodu olsa diyeceğimiz kozları boşboğazlığı yüzünden insanların eline vermiş oluyor bu kişiler.İşte en önemli etmenlerden birisi ketum olmanın sizi diğer insanlara karşı bir kalkan olarak korumasıdır.Bir diğer yandan ketumluk sizin ağır kişiliğinizi ve düşünce değerinizi bir üst kademeye taşır.
Örneğin babamın sosyal çevresi çok geniştir ve kendisinden statü anlamında çok üst kişiler dahi bazen akıl almak için babama danışırlar ; çünkü babam asla ve asla düşüncelerini ve hislerini boş yere kullanmaz,paylaşmaz.Önce düşünür,taşınır,tartar,biçer sonrasında durumu soğukkanlılığıyla değerlendirip öyle kararını ya söyler yada söylemede uygular.Bu sayede sözünün ağırlığı her ortamda baş gösterir.Ketumluğun bir başka artısı ise size gizemli adamı oynatır.Özellikle kızlar bu tipleri çok severler ; sürekli bir şeylerini anlatan bir erkeği açmalarına gerek yoktur çünkü...Ama gerektiği yerde konuşan ve kendini herkesle paylaşmayan birini açmak için ve onun fikirlerinin bilinmezliğinin sırrını tatmak için uğraşmak her zaman daha zevklidir.Fakaaat ketumluk daima iyi bir şey midir derseniz cevabım hayırdır.
Çünkü bazen ketumluk sizi soğuk,uyumsuz,huysuz veya asosyal gösterebilir.Ancak bu büyük çoğunlukla sizin tutumunuzla alakalıdır.Eğer dut yemiş bülbül gibi sürekli susar,ortam sohbetlerinde gerektiği yerde fikir beyan etmezseniz bu sizi gizemli değil silik bir tip olarak gösterecektir ; arada ki ince çizgiyi çok iyi görmeniz önemli...
Ama yinede ketumluk benim için çok güzel bir şeydir ve bana bu zaman kadar çok şey katmış ve kazandırmıştır.Ayrıca gördüğüm kadarı ile Mustafa Kemal ATATÜRK,Fatih Sultan Mehmet,Mimar Sinan,Karl Marx gibi nice büyük isimler de fazlasıyla ketum kişiler olup sözlerini çok ince eleyip sık dokuyarak sarf eden kişilerdir.Dilerseniz yazımızı şöyle bir sözle sonlandıralım ;
“Konuştuğun zaman sadece bildiklerini tekrar edersin; ama dinlersen, yeni şeyler öğrenebilirsin” Dalai Lama
Kendinize iyi bakın,sağlıcakla kalın
E M İ N

alfa olarak tanımladığınız çoğu şey bende aslında mevcut lakin "alfa" nın tanımı olan lider olma bir gruba liderlik etme bende yok çünkü bu yaşıma gelmeme rağmen sosyal ilişkilerde son bir,iki yıldır kendimi geliştiriyorum. (ondan öncesi asosyallik içerir, bir yılı da sayma sınava hazırlanıyordum)
ee neyim şimdi ben ?

Belki kendini kandırıyorsundur belki de alfa olmaya çok yaklaşmışsındır. Sorduğun soruya en doğru cevabı kendin verirsin bro, çalışmaya devam

alfa olarak tanımladığınız çoğu şey bende aslında mevcut lakin "alfa" nın tanımı olan lider olma bir gruba liderlik etme bende yok çünkü bu yaşıma gelmeme rağmen sosyal ilişkilerde son bir,iki yıldır kendimi geliştiriyorum. (ondan öncesi asosyallik içerir, bir yılı da sayma sınava hazırlanıyordum)
ee neyim şimdi ben ?

Ketum olmak istiyosanız sadece kendiniz için yaşayın kendinizi düşünün ve kendi hayatınıza odaklanın ketum olmanın iyi bir yolu sadece başkalarının hayatını yaşayan insanlar dedikodu yapar veya boş konuşur

ee neyim şimdi ben ?
Liderlikten kastın nedir ? Alanında uzman birinin bulunduğu bir ortamda liderlik yapmayı düşünmek saçmalıktan başka bir şey değildir mesela.Yada piknik organizasyonu yaparken domatesleri ayarlamak da liderlik değildir...
Bir alfanın amacı daima gruba liderlik yapmak değil ; kimse tarafından yönetilmemektir.Çünkü kendisi hakkındaki tüm kararları gerçek bir alfa kendi verir ve kimse buna karışamaz.Örneğin toplu bir arkadaş ortamında halısaha yapılacağı zaman halısaha işletmecisini tanıyan arkadaşın halısahayı ayarlamasını onu alfa yapmaz yada ayarlamayanları beta yapmaz çünkü burada durum tamamen kişinin yetkisi ile alakalı bir durumdur fakat ve fakat takımlar seçilirken eğer biri sana "xenosomer"sen karşıya geç biz bunu alıyoruz diyerek emir verebiliyorsa işte burada dominant lider vasfı devreye girer ve sen seçen değil seçilen olmuş olursun...
Umarım anlatabilmişimdir :) Kendine İyi Bak

Liderlikten kastın nedir ? Alanında uzman birinin bulunduğu bir ortamda liderlik yapmayı düşünmek saçmalıktan başka bir şey değildir mesela.Yada piknik organizasyonu yaparken domatesleri ayarlamak da liderlik değildir...
Bir alfanın amacı daima gruba liderlik yapmak değil ; kimse tarafından yönetilmemektir.Çünkü kendisi hakkındaki tüm kararları gerçek bir alfa kendi verir ve kimse buna karışamaz.Örneğin toplu bir arkadaş ortamında halısaha yapılacağı zaman halısaha işletmecisini tanıyan arkadaşın halısahayı ayarlamasını onu alfa yapmaz yada ayarlamayanları beta yapmaz çünkü burada durum tamamen kişinin yetkisi ile alakalı bir durumdur fakat ve fakat takımlar seçilirken eğer biri sana "xenosomer"sen karşıya geç biz bunu alıyoruz diyerek emir verebiliyorsa işte burada dominant lider vasfı devreye girer ve sen seçen değil seçilen olmuş olursun...
Umarım anlatabilmişimdir :) Kendine İyi Bak
aydınlatıcı oldu bak :D o zaman rahatlıkla söyleyebilirim.Alfayım.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8