Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Bilgisayar Oyunları / Legal Uyuşturucular

Bu konu hala bilgisayar oyunları oynayan kişiler için yazılmıştır.

Çoğumuzun bilgisayarında oyun var ve Steam hesabımız var, değil mi ? Çoğumuzun CS:GO'su vardır diye düşünüyorum. Şu sıralar kiminle konuşursam hemen bilgisayar oyunu konusu açılıyor. Kimisi PUBG, kimisi Fortnite herkes bir şey oynuyor. Ülkemizdeki "gamer"lar çok, tıpkı diğer ülkeler gibi. 2015 yılının istatistiğine bakalım.

steam-nisan-aralik-2015-tr.png

Bunlar sadece Steam üzerinden alınan oyunlar, çok fazla değil mi ? Yahu millet ne güzel oynuyor işte derdin ne demeyin. Ben bu bilgisayar oyunlarından çok çektim... Sırf bi event yüzünden sınav haftasında okula gitmediğimi hatırlıyorum. Ki bu oyunlara verdiğim paraları söylemek bile istemiyorum(3000 TL üzeri). Çok paralar harcadım anlayacağınız. Parayı pek umursamıyorum ama o geçen zamanımı asla geri alamayacağım, işte bu yüzden burda sizi bilinçlendirmeye çalışıyorum ki siz zamanınızı bu "legal uyuşturucu"larla geçirmeyin.

Şimdi hala bilgisayar oyunu oynayanlar için ufak bi test yapacağız. Önünüze kağıt çıkarın, text dosyası falan da olabilir. Kağıdı ortadan ikiye bölün. Bi tarafa bilgisayar oyunlarının size yararları, diğer tarafa bilgisayar oyunlarının zararlarını yazacaksınız. Kesinlikle objektif olmanızı istiyorum ki en iyi sonucu elde edebilesiniz. Bence şöyle bir kağıt elde edeceksiniz. Ben böyle çıkarttım.

oXN0ZX.png

Eğer o kağıtta zararlar yarardan çok ise bilgisayar oyunlarını tamamen hayatınızdan çıkartmanız gerekiyor. Bana güvenin dostlar, zaman kaybından başka bir şey değil. Yahu azcık akıllı adam düşünüp "ben n'apıyorum" der. Bu kaybettiğiniz zamanlarda ders çalışsanız eminim notlarınız zirvede olur. Bunları arada sırada oynayan kişiler için söylemiyorum yanlış anlaşılmasın, günde 1.5 saatten fazla oynayan kişiler için, ki bence hiç oynamayın. Ben bugün bilgisayarımdaki bütün oyunları sildim, Steam hesabımı sildim. Artık hayat boyu oynamam herhalde. Eğer bağımlıysanız ve tavsiye arıyorsanız r/StopGaming bağlantısından ingilizce kullanarak tavsiyeler isteyebilirsiniz.

Eğer oyunlar arada atılıcak eğlencelik şeyler ise pek bir zararı olmaz. Arada bir Pes atan adama birşey olmaz. Ama Velakin günümüzde çoğu oyun "Event" adı altında oyuncuları oyuna hapis ediyor. Beyinde bir ödül mekanizması oluşturuluyor. "Şu kadar gün giril yaparsan şu cezbedici ödülü kazanacaksın , şu kadar saat oynarsan şu cezbedici ödülü kazanacaksın" falan filan. Ve birde online oyunlarda bunu sıralamaya bağlayıp insanları yarıştırıyorlar. Rekabet duygusu içinde ödül için yarışan kişi oyunu ciddiye alıp hayatının bir parçası haline getiriyor. İş eğlenceden çıkıp geniş kapsamlı bir hobi haline geliyor. İşin kötü tarafı ise saatler ayırıcağınız bu hobi size yarardan onlarca kat zarar katıyor. Bugüne kadar Hobi olarak Müzikten , Resimden , Spor dallarından vs. kendine katkı sağlayan çok insan gördüm ama oyunlardan yarar gören tek bir kişi bile görmedim.

Eğer oyunlar arada atılıcak eğlencelik şeyler ise pek bir zararı olmaz. Arada bir Pes atan adama birşey olmaz. Ama Velakin günümüzde çoğu oyun "Event" adı altında oyuncuları oyuna hapis ediyor. Beyinde bir ödül mekanizması oluşturuluyor. "Şu kadar gün giril yaparsan şu cezbedici ödülü kazanacaksın , şu kadar saat oynarsan şu cezbedici ödülü kazanacaksın" falan filan. Ve birde online oyunlarda bunu sıralamaya bağlayıp insanları yarıştırıyorlar. Rekabet duygusu içinde ödül için yarışan kişi oyunu ciddiye alıp hayatının bir parçası haline getiriyor. İş eğlenceden çıkıp geniş kapsamlı bir hobi haline geliyor. İşin kötü tarafı ise saatler ayırıcağınız bu hobi size yarardan onlarca kat zarar katıyor. Bugüne kadar Hobi olarak Müzikten , Resimden , Spor dallarından vs. kendine katkı sağlayan çok insan gördüm ama oyunlardan yarar gören tek bir kişi bile görmedim.
Yok yav nasıl yararı yok? Türkiye'nin yarısı LoL'de Challenger (!) olmuş, e-spor gelişiyor baksana. Bu adamlar ileride ne yapacak? Alacaklar ekipmanı kuracaklar Twitch yayın programını hoop gelsin paralar gelsin amcıklar, değil mi? ;p

Ağzınız laf yapıyorsa twitch yada adını unuttum bir platform var yeni başlayanlar orayı keşfetti para kazanıyor..

Eğer kendinize engel olamıyorsanız bu sizin suçunuz oyunların değil. Kendinize sınır koyup oynadığınız takdirde kafanız dağılır yani ot gibi mi yaşıycaz? :D

Adamlar o oyuna kaç para harcıyor zamanları gidiyor kafa yoruyorlar lütfen o parayı çok görmeyin. Sonra neden Türkçe oyun yapmıyorlar diyorsunuz. Ha indirimler oluyor bir sürü bakın çok ucuzluyor.

Cidden arada kendinize eğlenceyi çok görmeyin.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8