Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Bir Küçük Başlık Meselesi

Kuşçubaşı

Blog Yazarı
Yönetici
Süper Moderatör
Kaliteli erkek nedir arkadaşlar ? Mesela, kaliteli bir erkeği anlamanın yolları nelerdir ? Örneğin, kendi konuştuğu dile hakim olabilme yeteneğini söyleyebilirim. Kesinlikle, kaliteli bir erkek kullandığı dile saygı duyan, imla kurallarına dikkat eden erkektir. Yani, demem o ki; eğer bu forumun amacı sizleri daha kaliteli bir erkek haline getirmekse o halde bu işe forumda açtığınız başlıkların başlık isimlerini düzgün bir şekilde yazmakla başlayabilirsiniz. Lütfen bunu üzerine alınması gereken arkadaşlar alınsın.

Yahu, bazen iki tane konu görüyorum alt alta, mesela biri "Kıza Açılamıyorum, Bu Konudaki Önerileriniz Nedir ?", gayet imla kurallarına uygun yazılmış edepli bir başlık.

Tam altında da "alFA AdaM KimSeyü ZiklEMEz lEN Mq xd." yazıyor.

Güler misin ağlar mısın bu duruma ?!

Canım benim sen önce düzgün Türkçe yaz hele bir. Sonra gerisi gelir zaten. Önce bu ince konulara dikkat etmeyi öğren çünkü bunlar senin kaliteni inşa eden şeylerdir esasında.

Yani, demem o ki beyler; açtığınız başlıklara rica ediyorum özen gösterin. Birincide ben düzeltirim başlığı, ikincide başlığı silerim, üçüncüde üyeye süreli uzaklaştırma cezası veririm görürsem. Eminim yöneticilerimiz @Godless-Alpha ve @N.R da bu konuda benimle fikir birliği içerisindedirler.

Bu ufak uyarıyı okuduğunuz için teşekkür ederim.

İYİ FORUMLAR!

Son düzenleme:
Ohoo sen çok bile sabrediyorsun. Ben konuyu onaylamayıp siliyorum direkt olarak.

Aslında var ya en temizini yapıyorsun harbiden üstadım, tek celsede mevzu sonlanıyor. Bak bu konuda açtığımız kaçıncı uyarı, kaç kere dedik yapmayın etmeyin forumun kalitesini düşürüyorsunuz diye ama umurunda bile olmuyor bazılarının.

Arkadaşlar Türkçe imla dersleri eğitim kursumuz açılmıştır. Forumda başlık açmak isteyenlerin kursa katılmaları önemle rica olunur 😂

Gramere amma takildiniz haa isteyen kendini istedigi sekilde ifade eder. Gereksiz aksiyon yaratmayin

Gramere amma takildiniz haa isteyen kendini istedigi sekilde ifade eder. Gereksiz aksiyon yaratmayin

Aynen yahu Muğlalı, ne kadar haklısın(!) Kimse kullanmakta olduğu dile sahip çıkmasın, saygı duymasın, umursamasın(!)

Ama işte, ne yazık ki o işler senin aklından geçirdiğin gibi olmuyor. Her isteyen kendini istediği gibi ifade edebilir, bunda elbette bir sorun yoktur. Dil buna nerede engel oluyor söyler misin bana ?

Mesela "sa bugn kıza açldm o da reddetti moraller yıkık .s.s" yazmak yerine "Herkese merhaba, bugün hoşlandığım kıza açıldım, o da reddetti" yazınca derdini anlatamamış mı oluyorsun ? Çok merak ettim cidden yahu, acaba dili düzgün kullanmak kişinin kendini ifade etmesinde ne tür bir engele yol açıyor.

Bilen varsa açıklasın lütfen.

Dil, insanın kendini ifade etmesi için vardır zaten. Ama eğer dili kafana göre değiştirir, yapısını bozarsan o halde karşı taraf ne anlattığını anlayamaz hale gelir. Sana forumdan öyle başlıklar gösteririm ki sanarsın Antik Mısır Hiyeroglifindeki kripto bir metin yazmış p*zevenk. Ne dediği zerre anlaşılmıyor...

Eğer dilin kurallarına göre hareket etmek zorunda değilsek, ki bu senin mantığına göre aynen böyle oluyor, o halde ben de kendimi en rahat "Rusça" dilinde ifade edebildiğimi düşündüğüm için bundan sonra forumdaki konularımı Rusça açayım. Madem herkes kendini en iyi hissettiği şekilde ifade ediyor...

Çevirirsiniz artık Google Translate'den. Zira kendimi nasıl hissediyorsam öyle ifade ediyorum, yemişim Türkçeyi de Türkçenin gramerini de(!)

Sen hiçbir imla kuralına dikkat etme, noktalama işareti kullanma, konuyu düzgünce açıklama sonra da "haa isteyen kendini istedigi sekilde ifade eder". Yok öyle yağma yiğidim.

Aynen yahu Muğlalı, ne kadar haklısın(!) Kimse kullanmakta olduğu dile sahip çıkmasın, saygı duymasın, umursamasın(!)

Ama işte, ne yazık ki o işler senin aklından geçirdiğin gibi olmuyor. Her isteyen kendini istediği gibi ifade edebilir, bunda elbette bir sorun yoktur. Dil buna nerede engel oluyor söyler misin bana ?

Mesela "sa bugn kıza açldm o da reddetti moraller yıkık .s.s" yazmak yerine "Herkese merhaba, bugün hoşlandığım kıza açıldım, o da reddetti" yazınca derdini anlatamamış mı oluyorsun ? Çok merak ettim cidden yahu, acaba dili düzgün kullanmak kişinin kendini ifade etmesinde ne tür bir engele yol açıyor.

Bilen varsa açıklasın lütfen.

Dil, insanın kendini ifade etmesi için vardır zaten. Ama eğer dili kafana göre değiştirir, yapısını bozarsan o halde karşı taraf ne anlattığını anlayamaz hale gelir. Sana forumdan öyle başlıklar gösteririm ki sanarsın Antik Mısır Hiyeroglifindeki kripto bir metin yazmış p*zevenk. Ne dediği zerre anlaşılmıyor...

Eğer dilin kurallarına göre hareket etmek zorunda değilsek, ki bu senin mantığına göre aynen böyle oluyor, o halde ben de kendimi en rahat "Rusça" dilinde ifade edebildiğimi düşündüğüm için bundan sonra forumdaki konularımı Rusça açayım. Madem herkes kendini en iyi hissettiği şekilde ifade ediyor...

Çevirirsiniz artık Google Translate'den. Zira kendimi nasıl hissediyorsam öyle ifade ediyorum, yemişim Türkçeyi de Türkçenin gramerini de(!)
Kardeş sen adamı banlayınca adamın kendisini ifade etmesine engel olmuyor musun ? Oluyorsun. Sanaldayız çok da kasmanın mantığı yok.
Rusça açarsan da aç kimse sana niye rusça metin yazdın diye kızacak değil.
Konuşamayan adamı bana örnek vermişsin de adam konuşamıyorsa engeller geçersin. yoksa KaRdEş bU yAzdIğıMı OkuYorSaN sORuN YokTuR.

Sen hiçbir imla kuralına dikkat etme, noktalama işareti kullanma, konuyu düzgünce açıklama sonra da "haa isteyen kendini istedigi sekilde ifade eder". Yok öyle yağma yiğidim.
Kimse kimseyi yağmalamıyor birader. Herif gramer ya da imla öğrenmek zorunda mı ? Değil. Konu kapanmıştır.

Kardeş sen adamı banlayınca adamın kendisini ifade etmesine engel olmuyor musun ? Oluyorsun. Sanaldayız çok da kasmanın mantığı yok.
Rusça açarsan da aç kimse sana niye rusça metin yazdın diye kızacak değil.
Konuşamayan adamı bana örnek vermişsin de adam konuşamıyorsa engeller geçersin. yoksa KaRdEş bU yAzdIğıMı OkuYorSaN sORuN YokTuR.

İşte bak, birini banlayabileceğimi söyledin ama neden banladığım konusunu es geçtin. Forumun kurallarına uymayanı banlayınca sorun olmuyor da dilin kurallarına uymayanları uyarınca bu neden "kişinin kendini ifâde hakkına engel" oluyor acaba ? Kaldı ki, kendini banlatan adam da kendini düzgün ifâde etmeyi beceremeyip de banlanan adamdır.

Yani olayın özünde yine kendini düzgün ifâde edebilmek var ve dili düzgün kullanmak da bunun başında geliyor.

Ayrıca evet, herkes Türkçenin gramer kurallarını öğrenmek zorundadır. Zira dil dediğin şey bir düzendir. O zaman devletin kurallarına da uymayalım, kaos yaratıp yakıp yıkalım her yeri. Olur mu ? Olmaz elbet.

Senin bir dilin kurallarını tanımamazlıktan gelmen o dilin kurallarının olduğu gerçeğini değiştirmiyor ve kural demek de uygulanması gereken şey demektir

Neyse, seni sever ve sayarım Muğlalı, belli ki bu konuda zıt görüşlere sahibiz, o yüzden konuyu çok uzatmak istemiyorum. Sözlerimi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün şu sözleriyle kapıyorum;

"Türk demek dil demektir. Milliyetin en bariz vasıflarından biri dildir. Türk her şeyden önce ve mutlaka düzgün Türkçe yazmalı ve konuşmalıdır."

Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8