• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Biraz da Fizik

Carlsberkk

Üye
Fizik icin konu anlatimi olarak Umut Oncul derim arkadaslar. Kendisinden bizzat canli ders dinlemisligim vardir. Youtube'da da kanali var ve gercekten bu isin ustasi. Bu yil icin belki gec ama gelecek seneye ders calismak isteyenler icin kesinlikle oneririm
Ne kadar şanslısın ya. Umut öncül adamdır geçen sene onunla ilerledim bu sene tekrardan

xenosomer

Üye
İkisininde hasarı eşit olur. Çünkü araca vuran aracın 50km h lik kuvveti ve kendinin 50km h lik kuvveti etki eder.
böyle birşey yazcaktım burdaki olay "tepki" meselesi size duvardan 100 km ye göre bi ödnüş gelcek. arabalarda da hem size bi 50 lik dönüş bide öbür araçtan bir 50 lik dönüş daha hop 100 :D formülle nasıl ifade edilir pek bilemiyorum (benim gibi olmayın sayısalsanız)
2-İlk durumdan hasarı fazka olur.
burda benim yorumum daha farklı olcak az olur :) "ilk durum"dan kasıt iki aracın 50 ile çarpışması ise zaten "iki aracın 50 ile çarpması ile" "tek aracın 100 le duvara çarpması aynı ise" mantık olarak tek aracın 100 değilde 50 ile çarpması daha az bir hasar olur :)

Barhodi

Üye
50 km/s ile giden 2 araba çarpışırsa 100 km ile vurma şiddetinde bir güç ile vurur

Barhodi

Üye
Ayrıca 2 arabanında eşit momentumu olduğunu var sayarsak, hareket eden nesnenin momentumunun duran bir duvardan daha fazla olduğunu biliriz. Bu momentum ile 50 km/s ile ters kuvvet tarafından baskıya maruz kalınca 100 km/s şiddetinde bir kaza olur ve momentum farkından dolayı kafa kafaya çarpışma daha ağır bir kazadır.