Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Boy Uzaması

Çoğu kişi boyundan yakınır boyunu uzatmak için saçma sapan şeyler yapar aslında bu durum çok farklı bir şeydir en önemlisi genetiktir. Şöyle düşünün annesinin boyu 1:60 baba 1:70 doğacak çocuk gelişimini tamamladığında bu boy aralığında olur yada bir kaç cm fazla olur Durun size biraz daha açıklayayım
Epifiz bezi :Aslında bu bez nohut tanesi kadar işlevlerine bakacak olursak duygu kontrolü,uyku / uyanıklık , biyolojik saat gibi çoğu hormonda burdan salgılanır bunlardan bir tanesi de büyüme hormonu bu hormon gece 11:00 de başlayıp öğlen 2 gibi de son bulur yani gelişim çağındaki biri iseniz en geç 10:30 gibi yatakta olmalısınız

Gelişim çağındaki ler
Ergenlik çağındaki bir birey yılda 10 cm uzar bu uzama şöyle olur eler de ve ayaklarda bulunan kıkırdak lara epifiz bezi aracılığıyla büyüme hormonu salgılanır dolayısıyla siz uzarsınız kemik yaşınız 18 i geçtiğinde kıkırdak zamanla sertleşerek kemik olurlar doğal olarak bakacak olursak erkekler kadınlardan daha şanslı dır bu konuda.

Kadınlar adet görmeye başladık tan sonra birkaç yıl daha uzar ama 18 yaşına gelmeden kapanır .
Erkekler kadınlardan daha geç gelişirler yani sağlıklı bir erkekte 18-20 yaşına kadar uzama görülebilir eğer boyunuzun gerektiğinden kısa olduğunu düşünüyorsanız bir doktora görünün derim ya da boyum daha uzar mı uzamazı diye merak ediyorsanız ortopedi doktorunuz a giderek kemik yaşınız a bakıtırarak anlayabilirsiniz .
Eğer gelişim çağındaysanız
1) Kalsiyum ve protein ağırlıklı beslen
2) spor la uğraşabilirsiniz
3)En önemlisi uyku en geç 10:30 gibi yatakta ol
4)8 saat uyku uyumalısın

Not: Türkiye de boy ortalaması erkeklerde 1:73 kadınların 1:61 bu ortalama dan yüksekseniz şanslısınız

Son düzenleme:
Uyku düzenim fena değildi.10 buçukta yatamıyordum ama 11 i geçerken yatıp hep 8 buçukta kalkıyordum.Şu an annemden 15 cm falan babamdan da 5 santim kadar uzunum .174 boyundayım ama daha da uzamak isterim yaşım da 20 .Olur mu artık?

Uyku düzenim fena değildi.10 buçukta yatamıyordum ama 11 i geçerken yatıp hep 8 buçukta kalkıyordum.Şu an annemden 15 cm falan babamdan da 5 santim kadar uzunum .174 boyundayım ama daha da uzamak isterim yaşım da 20 .Olur mu artık?
Olabilir tabiki ama ortopedi doktoruna gidip kemik yaşınıza baktıra bilirsiniz besin olarak balık, süt ve olabildiğince et tüketmeye çalışın buna ek olarak esneme hareketleri yaparak 1-2 cm uzatabilirsiniz . Ip atlamanın size faydası olur ama unutmayın ki boy uzaması için sabır gerekir

İlerli yaşlarda bile boy uzayabilir

Burada bir formda okuduğum yontem ile 3 4 cm uzayanlar olmuş 20li yaşlardan sonra bile

Omurgadaki kıkırdaklar 23 25 li yaşlarda bile hala açik yani oradanda 2 3 cm kazanılabilir

Aslında ingilizce biliyorsanız boy kısalığindan muzdarip ve ergenlik yaşinı geçmis insanların onlarca forumu var ve bir kısmıda 22li yaşlarda kikirdak kemikleri kapanmasına ragmen 5 cm uzayabilmiş

Yardımcı olabileceğim birkaç konu var .

Ben ilkokul birinci sınıftan beri basketbol oynarım devamlı kursa gittim ama yaşıtlarıma göre kısaydım hatta o kadar kısaydım ki ortaokulda sınıfta boyu en kısa olan 3.kişiydim .

Babamın yüzücü olması bizi her yaz haftada en az 2 kez denize gitmemize neden oluyordu ki sanılanın aksine yüzme sporu , basketboldan daha fazla boy uzatıyordu . Ama tabii ki bu da işe yaramadı max 2 cm uzadım .

Lise 1'de 1.63 olarak gittim ve yine kısaydım ama bu sefer daha fazla spor yapmaya başladım ve bol bol süt ve süt ürünleri tükettim . 10.sınıfa geçtiğim yaz , yani eylül ayının başları denizdeyken annemin ''Senin boyuna noldu leeenn'' deyişiyle boyumun 3 ayda 12 cm uzadığını fark ettik .

Zaten bundan sonra büyümem yavaşladı şuan da 1.83üm .

Demem o ki burada benden küçük kardeşlerim varsa dediklerimi yapın gerisi şans .

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8