Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Bu konuyu tartışıp çözebilecek birileri yokmu

Eskiden sizin gibi takilirdim burda hersey normaldi fakat dozu arttirdim bu beni bunalima itti insanlarin atom altı hücrelerine kadar girdim düşüncenin nasıl olustuguna özgür iradeye ve karsilastigim şeyler inanılmazdı

Bizler atomlarin bir araya gelmesinden oluşan canlılarız hammaddemiz bu boş beyinlerimiz ailelerimiz tarafından sekilleniyor aslında ozgurce seçim yaptiklarimiz bizim tercihlerimiz değil büyürken beynimize yuklenenlerin yonlendirmesi özgür iradenin bir kanıtı yok ve bu beni derinden sarstı

Bizler tesadufen ailenin televizyonlarin soyledikleriyle onlardan duyduklarimizla oluşan bir beyinmiyiz istemsiz işlenen bilinçaltimizlami seçimler yapıyoruz ve bunu kendimiz seçtik sanıyoruz

Bizim robottan farkimiz yok bilime göre ruhumuzun bir kanıtı yok ozgur iradenin kanıtı yok ama ben buna inanmak istemiyorum

Bu konuda kafası iyi çalışan birileri varsa tartışmak istiyorum

Şuan saat 1'e geliyor sabah hatırlattı tartışalım :)

Günümüzdeki özgür irade kalıplarını içinde zaten bunlar yokmu? Buda benim üzerine düşündüğüm bir konuydu bana kalırsa günümüzdeki özgür irade kalıbını böyle kabul etmelisin. Dışarıda o kadar çok yönlendirme vaki tamamen kendi isteğimizle karar verdiğimiz bir şey yok. Önemli olan bence gerçeği böyle kabul etmek

Olay ortak akılı kullanmamanızdan kaynaklı. Senin özgür irade diye tabir ettiğin şeyi kullanabilmen için, ilk insanlarla birlikte yaşıyor olman gerekirdi. Bu foruma girip, öğrendiğin bilgiler dahi, senden daha önce bu foruma girmiş bu işlerle uğraşmış kişilerin bilgi ve tecrübesinden ibaret.
Özgür irade dediğin şey, benim kanaatimce diğer insanların haklarına büyük derecede saygısızlık yapmadan kendi isteklerini gerçekleştirmek.

Geçmişe dönüp, her şeyin saçmalığını düşünebiliriz. Seninle burada 16 yaşımdaki halime dönüp bu konuları tartışabilirim. Fakat hiç bir faydası olmayacak bir bilgi kirliliği ile zamanımı harcamış olacağım.

Sana şu anda cevabını söylemediğim, aslında öğrenmen gereken şeyin diğer insanların beyni yerine, kendi beynin olması gerektiğiydi. Eğer sen şimdi bu soruları neden sorduğunu bilemiyorsan, "düşüncenin nasıl olustuguna " bu kurduğun kelimeler çok yanlış.

Şu anda, bu kurduğun cümleler de bir başkası tarafından düşünüldü ve sen onları kullanıp bize sorular soruyorsun?
Hatta, kaleme neden kitap değil de kalem dedik konusuna kadar gidebilir.

Böyle şeyleri düşünecek zamanınız varsa, gidin ve çok para kazanmanın yollarını arayın.

Olay ortak akılı kullanmamanızdan kaynaklı. Senin özgür irade diye tabir ettiğin şeyi kullanabilmen için, ilk insanlarla birlikte yaşıyor olman gerekirdi. Bu foruma girip, öğrendiğin bilgiler dahi, senden daha önce bu foruma girmiş bu işlerle uğraşmış kişilerin bilgi ve tecrübesinden ibaret.
Özgür irade dediğin şey, benim kanaatimce diğer insanların haklarına büyük derecede saygısızlık yapmadan kendi isteklerini gerçekleştirmek.

Geçmişe dönüp, her şeyin saçmalığını düşünebiliriz. Seninle burada 16 yaşımdaki halime dönüp bu konuları tartışabilirim. Fakat hiç bir faydası olmayacak bir bilgi kirliliği ile zamanımı harcamış olacağım.

Sana şu anda cevabını söylemediğim, aslında öğrenmen gereken şeyin diğer insanların beyni yerine, kendi beynin olması gerektiğiydi. Eğer sen şimdi bu soruları neden sorduğunu bilemiyorsan, "düşüncenin nasıl olustuguna " bu kurduğun kelimeler çok yanlış.

Şu anda, bu kurduğun cümleler de bir başkası tarafından düşünüldü ve sen onları kullanıp bize sorular soruyorsun?
Hatta, kaleme neden kitap değil de kalem dedik konusuna kadar gidebilir.

Böyle şeyleri düşünecek zamanınız varsa, gidin ve çok para kazanmanın yollarını arayın.
Açık ve net

Eskiden sizin gibi takilirdim burda hersey normaldi fakat dozu arttirdim bu beni bunalima itti insanlarin atom altı hücrelerine kadar girdim düşüncenin nasıl olustuguna özgür iradeye ve karsilastigim şeyler inanılmazdı

Bizler atomlarin bir araya gelmesinden oluşan canlılarız hammaddemiz bu boş beyinlerimiz ailelerimiz tarafından sekilleniyor aslında ozgurce seçim yaptiklarimiz bizim tercihlerimiz değil büyürken beynimize yuklenenlerin yonlendirmesi özgür iradenin bir kanıtı yok ve bu beni derinden sarstı

Bizler tesadufen ailenin televizyonlarin soyledikleriyle onlardan duyduklarimizla oluşan bir beyinmiyiz istemsiz işlenen bilinçaltimizlami seçimler yapıyoruz ve bunu kendimiz seçtik sanıyoruz

Bizim robottan farkimiz yok bilime göre ruhumuzun bir kanıtı yok ozgur iradenin kanıtı yok ama ben buna inanmak istemiyorum

Bu konuda kafası iyi çalışan birileri varsa tartışmak istiyorum
Kardeşim güzel bir başlık açmışsın sana bunun cevabını net olarak şöyle vereyim. Bu konuyla ilgili Benjamin Libet, 1979 yılında bir deney yaptı. Deneyin ayrıntılarına internetten ayrıntılı olarak bakabilirsin ve bu deney sonucunda insanın bir şeye karar vermesindeki ana rolü bilinçaltının oynadığını kanıtlamış oldu. Stephen Hawking de bu konuyla ilgili araştırmalar yaptı fakat ortada farklı sorunların olduğunu gözlemledi. İnsan kararı kendisi vermiyor, kendine çizilen belirli bir kaderi oynuyor (özgür irade yok) düşüncesini söyleyebilmek için atom altı parçacıkların davranışlarının da tam olarak bilinmesi gerekir. İşte bu noktada atom altı dünyaya indiğimiz zaman parçacıkların düzenli bir hareketini yakalayamıyoruz ve parçacıkların yerlerini saptayamıyoruz yani ortada bir belirsizlik var. Bundan dolayı da insan belirli bir kaderi oynuyor diyemiyoruz çünkü atom altı dünyada işler çok farklı bir hal alıyor. Hawking, bu sonuçlardan sonra çoğu bilim adamının da katıldığı (özellikle de kuantum teorisine bağlı olanlar) Çoklu Evren diğer deyimiyle Paralel Evrenler Teorisi'nin gerçek olmasının muhtemel olduğunu belirtiyor. Bu teoriyi ayrıntılı olarak araştırabilirsin. Stephen Hawking'in "Neden Dünyadayız?" adlı belgeselini de izlemen yararlı olacaktır. Sonuç olarak, insan özgür iradesiyle karar vermiyor diyemiyoruz.

Son düzenleme:
Özgür iradeyle karar veremiyorsunuz doğru fakat dizilerden,filmlerden bilinçaltınızı etkileyen aptal reklamlardan ne kadar uzaklaşırsanız o kadar etkili ve özgür kararlar verebilirsiniz yine de ne kadar kaçarsanız kaçın tam anlamıyla kendi özgür iradenizle karar veremezsiniz. Karar verme sürecinde özellikle hızlı karar verirken bilinçaltınızın tesiri büyük olur bu doğru. Fakat muhakeme yeteneğinizle bunun etkisini azaltabilirsiniz.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8