• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Charles Bukowski'nin Ekmeğini Yedim

Godless-Alpha

Mekanın Sahibi
Yönetici
Katılım
28 Mart 2018
Mesajlar
577
Selamlar dostlarım. Önceki 1-2 yazımda etüte gittiğimi söylemiştim. Etüttekilerin çoğunluğu yeni mezun olan kişiler olduğu ve boş muhabbet yapacak yaşı geçtiğim için pek dahil olmuyordum. Muhatap olup sohbet ettiğim 3-5 kişi var ama onun dışında gidip de aralarına dahil olmadım kimsenin. Gerçekten aşırı boş muhabbet dönüyor ve erkekler şebeklik yaparak ortamı şenlendirmeye çalışıyor. Sanırım uzun zamandır sınıf ortamından uzak kaldığım için saçmalık geliyor. Çünkü eskiden sınıfı şarjlar herkesle aramı iyi tutar muhabbetin merkezi olurdum. Bulunduğum tarafta eğlenceli muhabbet döner sınıfın geri kalanı suskun olurdu. Ya karakterim değişti ya da sınav meselesinden dolayı böyle oldum. Şahsen daha önceki yıllarımı boşa geçirdiğim için bu sene gitmeye mecbur hissediyorum kendimi. Mecburiyet abartı kavram oldu hazır hissediyorum diyeyim en iyisi. Yaşıtlarım mezun oldu sayılır ama önemli değil. Görüyorum arada bir pekte bir gelişim katettiklerini göremedim. Eğer üniversiteye gitmiş olsaydım üniversitede çabalayacaktım hazır hale gelmek için. Bu yüzden de en az 2 yılım boşa gidecekti desem yeridir. Şimdi üniversiteye gidince geliştirmeyecek miyim kendimi? Kesinlikle geliştireceğim ama zaten halihazırda temelim olacağı için üniversite 3-4'e gidenlerle aynı seviyede olacağım. Her neyse saydığım sebeplerden ötürü boşa harcayacak zamanım yok. Sınıf içindeki çocuksu muhabbet sarmadığından dolayı derslere adadım kendimi. Sınıf içerisinde en önde oturan inek tiplemeleri var ya o oldum resmen. Yeri geldiğinde sohbete dahil oluyorum ama pek yeri gelmiyor. Arada bir hocalarla güzel sohbetler dönüyor o kadar.

Her neyse dersler bana biraz hafif geliyor daha önce bildiğim konular olduğu için bazı derslerde kitap okuyorum. 3-4 günde bir kitap bitiririm hemen hemen. En son aldığım kitap Charles Bukowski - Kadınlar isimli kitaptı. Kitabı okurken arkamdan birisi seslendi arkaya döndüm baktım hiç konuşmuşluğum olmayan bir kız.

K: Kitaba bakabilir miyim?
B: Tabii. (Kitabı uzatıp geri çekiyorum.) Yaş kaçtı? (Alaycı bir bakış ve NEG)
K: 21 yaşındayım, küçük mü gösteriyorum?
B: Eh işte. Kitap 18 yaş altı için uygun değil o nedenle ahlakını bozmamak için sordum. Tamam alabilirsin. (Kitabı uzatıyorum.)
K: (Birkaç dk inceliyor.) Kitap çok güzel görünüyor bitirdikten sonra ben de okuyabilir miyim?
B: Tabii ama edebi kitap arıyorsan önermem bunu, sokak argosu ile yazılmış bir kitap. Sanatçının tarzı biraz farklı. Kendi ruh halini doğrudan kitaba yansıtıyor. (DHV)
K: Olsun ilgimi çekti bitirince verirsin madem. Teşekkürler.
B: Rica ederim.

5-10dk sonra tekrardan seslendi. Arkama döndüm.

K: Bana kitap önerebilir misin?
B: Ne tarz seviyorsun ona göre önereyim.
K: Normalde kitap okuma alışkanlığım yok ama okumak istiyorum.
B: Tamam öyleyse Zülfü Livaneli - Serenad kitabını getireyim, okuyunca kitap okumayı da seveceksin. Estetik açıdan da konu bakımından da enfes bir kitap. Nazi dönemi Almanya'da Yahudilerin yaşadıklarını anlatıyor. Türkiye'ye gelen bilim adamlarından bahsediyor ve birazda aşk. (DHV)
K: Çok sevinirim duymuştum o kitabı daha önce. Tekrardan teşekkür ederim.
B: Tekrardan rica ederim.

Benzer bir muhabbet başka bir kız ile daha yaşandı. Yazarın başka kitapları ve tarzı ile ilgili sohbet ettik. 2. kız ile geçen diyaloğu anlatmıyorum, bu kız daha önce kitaptan muhabbet açmıştı. Biraz sohbet etmiştik fakat sevgilisi gelince sohbet dağılmıştı. Sevgilisi var diye kayıtsız kalmıştım. O nedenle ikincisini boş verin sonuç çıkmaz.

Tekrar ilk hatuna gelirsek, konuşurken gözlerimin içine hayranlıkla bakıyordu. Ağzımdan bir laf çıksın da konuşalım diye heyecanla bekliyordu. Her şeye onay veriyordu yanılmıyorsam ilgi işaretleriydi bunlar.

Sınıf erkekleri vasat durumda. 2 tane yakışıklı erkek var (Ben hariç) 1 tanesi hiç konuşmuyor, diğeri de çok ve boş konuşuyor. Kültürel bakımdan ön plana çıkan benim. Bazen derste hocalarla kaliteli sohbet yapıyoruz genel kültür (DHV) gösteriyorum.

Son olarak sınıftakileri tavlama çabasına girmedim bugüne kadar belki kayıtsız kalmanın da sağladığı bir şeyler olabilir.

Bukowski okuyun beyler, kitap okumayan bir toplumda farklı bir yazar okuyunca ön plana çıkıyorsunuz. Sadece ön plana çıkmak için önermiyorum. Acayip çirkin bir adam Bukowski. Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı kitabında bahsediyor bu adamdan. Çirkin, huysuz, kumarbaz, alkolik, leş gibi birisi. İyi yanları da var. Dürüst, açık sözlü ve insanların dile getirmeye korktuğu konuları sıradan şeylermiş gibi anlatıyor. S*ks onun için bir tabu değil. Diğer yazarlar okunma kaygısı güttüğü için küfür etmekten çekiniyorlar kitaplarında, bu adamın küfürsüz sayfası yok denecek kadar az. Kadınları da olduğu gibi anlatıyor, edebi süslerle üstünü örtmüyor yazıların.

Kadınlar kitabının PDF versiyonu yok ama Kasabanın en güzel kızı kitabının epub ve pdf hali googlede mevcut. İndirip okuyun mutlaka, çok sevecek sebebini anlayamadığınız şekilde bağlanacaksınız.

Rapor sayılmaz ama hala kitap okumayı sevmeyen elemanlar olduğunu görüyorum teşvik edici olabilir diye paylaşıyorum bunu.
 

sosyolog

Üye
Katılım
17 Ekim 2018
Mesajlar
7
Şehir
Kocaeli
Entellektüellik her zaman artıdır. Artı kazanmak için kitap okumayın, okumak, bilgilenmek, hayal dünyanızda yarattığınız kalıplardan çıkmak, kendinizi ifade edebilmek için okuyun. Bukowski gerçekten hiçbir kaygı gütmeden yazan bir yazar. Bi nevi hayal dünyasından ziyade yaşamın içindeki tecrübelerini, bilgi birikimi yazıyor. Yani kısacası hayatın kendisini yazıyor. Türkler'den de kısmen Hakan Günday bu tarz diyebilirim. Ama o daha depresif yazıyor.
 

Godless-Alpha

Mekanın Sahibi
Yönetici
Katılım
28 Mart 2018
Mesajlar
577
Entellektüellik her zaman artıdır. Artı kazanmak için kitap okumayın, okumak, bilgilenmek, hayal dünyanızda yarattığınız kalıplardan çıkmak, kendinizi ifade edebilmek için okuyun.
Bolca kitap okuyan biriyim bunun yanında artıları olursa elbette değerlendiririm. Ayrıca kısmen katılmakla birlikte kısmen de katılmıyorum. Bu kitap okuma eylemi her ne kadar karı kız için yapılıyor gibi olsa da sonuç olarak okuyan kişiye illa ki yararı dokunuyor. Seni şu taraftan alayım;
Türkiye'de Pick Up Artist Olmak
 
Üst