Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Depresyon ve Başa Çıkma Yolları

Depresyon en az iki hafta boyunca süren duygu durum bozukluğudur. Dünyada en çok görülen psikolojik rahatsızlıkların başında geliyor. Depresyon tanısı koyulması ve tedavinin başlanması için öncelikle bir psikiyatri hekiminden yardım almak gerekmektedir. Depresyon beyin kimyasının bozulmasından kaynaklanmaktadır. Serotonin ve noradrenalin hormonlarının düşmesi kişinin depresyona girmesine ve birtakım belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Beyindeki bu kimyasal dengesizliği düzeltmek için antidepresan ilaçlar kullanılmaktadır. İlaçlara ek olarak bilişsel davranışçı terapi, hastanın bilişsel süreçlerindeki hatalı algı ve düşüncelerini düzelttiği için, tedavi de önemli bir yere sahiptir.

En çok görülen depresyon belirtileri;
  • Uykusuzluk veya çok uyuma
  • Ümitsizlik ve değersizlik hisleri
  • Enerji kaybı
  • Önceden zevk alınan aktivitelerden zevk alamama
  • Sosyal ilişkilere ilgisizlik
  • Kendini suçlama
  • Geçmiş hataları sık sık düşünme
  • Kilo kaybı veya kilo artışı
  • Konsantrasyon eksikliği
  • Sürekli huzursuz ve tedirgin hissetme
  • Duygulardaki ani çıkış ve inişler
Depresyonla Başa Çıkma yolları
  • Tedaviye başlamak
Depresyonda olan bir bireyin, öncelikle psikiyatri hekimine ve psikoloğa başvurarak tedaviye başlaması gerekmektedir. Tedavi gerekiyorsa ilaç ve terapiyle beraber sağlanmalı.
  • Beyin ve Beden sağlığını korumak
Beynin kimyasal dengesinin bozulması bizim düşünce sistemimize, hayatı ve olayları algılayış biçimimize etki ediyor. O yüzden beyin sağlığı ve beden sağlığı, ruh sağlığı için çok önemli. Öncelikle doktor kontrolünden geçilerek kişinin vitamin eksikliğinin veya hormonal bozukluklarının olup olmadığına bakılması gerekmektedir.
  • Sağlıklı beslenmek
Beyin kimyasını dengeleyecek sağlıklı yiyecekler; balık, et ,yumurta, sağılıklı karbonhidrat, süt ürünleri ve kuru yemiş gibi gıdaları sık sık tüketmek gerekmektedir. Ayrıca beyin kimyasını bozan alkol, sigara, işlenmiş gıdalar, çok tuzlu besinler, işlenmiş proteinler, fazla miktarda kullanılan şekerli gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.
  • Bol bol egzersiz yapmak
Egzersiz yaptıktan sonra salgılanan serotonin ve endorfin mutluluk hormonları, beyin sağlığını korumada oldukça etkili. Kişinin sevdiği bir sporu bulup hayat tarzı haline getirmesi gerekmektedir.
  • Sosyal etkileşimde bulunmak
Depresyonda olan kişilerde ciddi derecede sosyal aktivitelere karşı ilgi kaybı olmaktadır. Sosyal aktivitelerden uzaklaşıp, kişi tek başına kaldıkça, olumsuz duygu ve düşüncelere daha sık maruz kalmakta, bu da kişinin daha çok depresyona girmesine sebep olmaktadır. Bu kısır döngüden çıkılması için kişinin kendini zorlayarak insanlarla iletişime girmesi gerekmektedir.
  • Rahatlatıcı aktiviteler yapmak
Kişinin günlük stres ve üzüntüsünü azaltmak, kişinin problemleriyle daha iyi baş edebilmesini sağlamak amacıyla, kendini iyi hissettirecek aktiviteler bulup, hayat tarzı haline getirmesi gerekmektedir.
Örneğin; sıcak duş almak, kitap okumak, yoga ve meditasyon yapmak, bir arkadaş ile sohbet etmek, günlük tutmak, hobilerine ve kendine zaman ayırmak

- Hazal Demir

Kanka var da farklı şeyler yaşıyorum özele gelsene

En çok görülen depresyon belirtileri;
  • Uykusuzluk veya çok uyuma
  • Ümitsizlik ve değersizlik hisleri
  • Enerji kaybı
  • Önceden zevk alınan aktivitelerden zevk alamama
  • Sosyal ilişkilere ilgisizlik
  • Kendini suçlama
  • Geçmiş hataları sık sık düşünme
  • Kilo kaybı veya kilo artışı
  • Konsantrasyon eksikliği
  • Sürekli huzursuz ve tedirgin hissetme
  • Duygulardaki ani çıkış ve inişler

3 aydır depresyonda olduğumu farkettim..

Gözümde canlanır kocaman mazi 2 tane lustral 500 mg’lerden bir yutuyordum 2 gün uyuyordum 😀 tabi o aralar sıkıntılardaydım şimdi Allah’a şükür 👍

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8