• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

DEVLET NEDİR ?

Katılım
8 Kasım 2019
Mesajlar
18
Yaş
21
Şehir
Eskişehir
merhabalar, biraz siyaset felsefesi üzerine konuşmak istedim. çok ciddiyetli bir yazı olmayacak, yalnızca bu konu hakkında kabaca bir şeyler yazacağım.
devletin keskin bir tanımını yapmakla uğraşmak istemiyorum. zaten ideolojik olarak yakın olduğunuz görüşe göre farklı devlet tanımları yapabilirsiniz. bu yüzden genel geçer bir tanım pek mümkün değildir.
devlet insanların oluşumundan sonra insanlar tarafından var edilmiş bir sözleşmedir. bu sözleşmenin genel gayesi bireylerin toplu bir şekilde yaşamasını, bu topluluğun içindeki bireylerin kişisel haklarının, hem devlet içerisinde hem de devlet dışarısındaki bireylere karşı korumasını sağlamaktır.
john locke ve hobbes gibi düşünürlere göre devlet bireyin haklarını diğer bireylerden korumak için ortaya çıkmıştır. bu yüzden temel görevi hukuk temelli adaleti sağlamaktır. devletin sahip olduğu adalet gücü hukuksal düzlemde olmalıdır, çünkü hukuksuz bir adalet devletin frensiz bir kamyon gibi önüne çıkan herkesi ezmesini sağlamaktadır.
pekala bu hukukun temel yapı taşı ne olmalıdır ? ana tanımımıza dönersek cevabı bulabiliriz. devlet bireysel hakları korumak için bireyler tarafından oluşturulmuş ise, hukukunun temeli de bireysel hakları korumak olmalıdır. Hukukun temelini belirtmiş olsak da yine kabaca devletin adalet mekanizmasına bir sınır daha koymamız gerekmekte. devlet günümüzde; yasama, yürütme ve yargı erklerine hükmetmektedir. bu üç erkten herhangi birisi diğerinin gücünden fazla bir güce ulaşırsa onu sönümleyecek ve sonucunda hukukun objektiflik ilkesini ezip geçecektir. o halde adaletin temeli hukuk, hukukun ise temeli bu üç erkin birbirini denetleme ve erkleri kontrol eden grubun farklılaşması yani güçler ayrılığı ilkesi olmaktadır.


bahsettiğimiz bireysel haklar nelerdir birazda buna değinelim. bireysel hakları ilk önce devlet perspektifinde kalarak üçe ayırabiliriz. siyasi, ekonomik ve bireysel haklar
siyasi haklar düşünce hürriyeti; seçme seçilme hakkı; siyasi bir görüşe sahip olma, bu görüşü yayma ve geliştirme gibi haklar ile özetlenebilir. bireysel haklar, dini seçimlerimiz ve sosyal hayatta yaptığımız hemen her türlü kişisel seçim hürriyetidir.
ekonomik haklar ise, istediğin işte çalışma, ticaret yapabilme ve özel mülkiyettir. özel mülküyet hakkında kısaca bahsedeyim. john locke a göre özel mülkiyet tanrının insanlara kullanmak üzere verdiği maddelerden kaynaklanır. o halde bu maddeleri kullanıcak insanlar için mülküyet doğal bir haktır.

Not: henüz bitmedi o yüzden ara ara gelip yeniden yazacağım.
 

Berkk

Üye
Katılım
4 Nisan 2019
Mesajlar
45
Yaş
23
Şehir
İstanbul
Apolitik birisi olmama rağmen ilgiyle okudum, eline sağlık
 
Üst