Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Diksiyon

Merhabalar Galya Halkı. Naber ya?

Eğer bir köyde yaşamıyorsanız sürekli ağızlı konuşmak pek de çekici bir şey değildir. Aksine fazlasıyla iticidir.

Kurduğunuz cümlelerin etkileyici hale gelmesi için doğru bir diksiyon ve güçlü bir sese sahip olmanız gerekmektedir. Sizleri adım adım bir spiker seviyesine çıkaracak bir yazı dizisine bu yazı ile başlamış oluyorum.

Her meselede olduğu gibi etkili konuşma meselesinde de olmazsa olmaz denebilecek şeyler var. Özellikle kelime telaffuzları ve ses-nefes yönetimi bu işin ana direğidir. Bugün temelimizi olması gerektiği gibi nefes yönetimi ile atacağız.

Etkili bir konuşma için çoğunlukla diyafram nefesi ile konuşmanız gerekmektedir. Bittabii diyafram nefesinin nasıl alınacağını da bilmek zorundasınız.

Diyafram akciğer ve kalbin bittiği yerde vücudumuzu neredeyse ikiye ayıran hilale benzer bir yapıdır. Eğer diyaframın nerede olduğunu tam olarak anlayabilmiş değilseniz arama motorunuzdan aratıp görebilirsiniz. Yere sırt üstü yatın gözlerinizi kapatın bir elinizi göğsünüze bir elinizi de diyaframınızın olduğu yere yerleştirin. Nefes alırken hangi eliniz yukarı çıkıyorsa oradan nefes alıyorsunuz demektir.

Eğer diyafram nefesi almıyorsanız gözünüzü kapatıp diyaframınızın olduğu bölgeye odaklanın ve oranın bir balon olduğunu hayal edin. Yavaş bir şekilde bu balonu şişirin ve söndürün. Günde en az 20 dakika bu egzersizi yapın. Diyafram nefesi almayı öğrendikten sonra ise altta vereceğim egzersizlere başlayacaksınız.

Şimdi vereceğim egzersizler tamamen diyafram üzerindeki kontrolünüzü ve diyaframınızı güçlendirmek içindir.

Egzersiz 1: Derin bir diyafram nefesi alın ve nefesinizi tıslayarak dişlerinizin arasından verin. Bunu yaparken olabildiğince yavaş olmaya dikkat edin. Ve bütün havayı tüketmeden ikinci bir nefes almayın. En az 5 kez tekrarlayın.

Egzersiz 2 : Aynı şekilde derin bir nefes alın ve kesik kesik yavaş bir şekilde dışarı verin. En az 5 kez tekrarlayın.

Egzersiz 3 : Alacağınız nefesi iki parçaya bölün ve arka arkaya 2 sefer nefes alın. Ardından bu nefesi yine iki parçaya bölüp arka arkaya 2 seferde verin. 5 tekrar.

Egzersiz 4 : Diyafram nefesi alın ve yüksek sesle kahkaha atın. 3 tekrar.

Egzersiz 5 : Birdenbire nefes alıp birdenbire nefes verin. 8 tekrar.

BU EGZERSİZLERİ EN AZ 2 HAFTA BOYUNCA HER GÜN YAPIN. 5 YILDIR ŞAN İLE UĞRAŞMAMA RAĞMEN BEN BİLE HAFTADA 3 GÜN YAPIYORUM. İYİ FORUMLAR.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8