Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Dinlere neden inanıyor veya inanmıyorsunuz?

Üst Edit: İlk attığımda yazı hatalı bir şekilde gitmişti.Düzelttim.

Benim inanmamam için bariz 2 sebep var:
1. Tanrı tüm bunları neden yaptı, kutsal kitaplarda bunun cevabı yok. Neden bizi yarattı? Şeytanla iddiaya tutuştu diyelim. Neden şeytanı yarattı peki? Tüm bu sorular aslında tek bir soruya çıkıyor. Tanrı nedir, kimdir? Bunun da cevabı yok. Çeşitli tahayyüller var sadece.
2. Gerçekten adil bir şekilde mi yargılanıyoruz. Dünyaya bakarsak her bölgede farklı dinler ağırlıkta. Din iddia ettiği kadar gerçekse bölgeden bölgeye değil kalpten kalbe değişmesi gerekirdi (kalbimizin de tanrı tarafından yaratıldığı düşünülürse iyice ilginç oluyor). Bu çevrenin etkisi. Bunun dışında genetiğimiz ve hormonlarımız, içimizdeki biyolojik olaylar, da kararlarımızı belirliyor. İnsanlar şöyle söylerler:
- ... bu olayı yaşadıktan sonra tanrıyı hissetim, artık ona inanmaya başladım.
Dünyanın başka bir yerinde başka bir insan o bahsettiğin olayı yaşamadı ve hiç bir şey hissetmedi. Sonsuza kadar yanıp yanmamak kişinin "hür iradesi"ne değil de tanrının takdir ettiği bir olaya kaldı.

Belkide eşelersem daha fazla şeyler de çıkartabilirim. Zamanında yapmışımdır da. Ama bu kadarı yeterli sanırım. Sizin düşünceleriniz ne peki, neden inanıyorsunuz/inanmıyorsunuz?
Aslında bu soruyu bu konuda düşünmeniz için soruyorum. Bana cevap yazmak zorunda değilsiniz. Belki de sebeplerim saçmadır, olabilir (o zaman tanrının beni böyle yarattığı için utanması lazım). Aslında cevap yazmamanız daha iyi olur. Kurandaki bir kelimenin 350 tane anlamı olup olmaması beni ilgilendirmiyor. Biz tanrıyı kendi anlamlarımızı vererek oluşturuyorsak eğer içinde ödül ve ceza gibi kavramlar içeren evrensel bir din olduğunu da sanmıyorum. Din tartışmalarını da çoğu zaman için gereksiz buluyorum zaten. 1 tane gerçek vardır. Ve kimse yarın güneşin doğacağını savunmak zorunda değildir. Doğacaksa doğar. Biraz dağınık yazmış olabilirim ama umarım kendimi ifade edebilmişimdir. Ve yazımı Carl Sagan'ın bir sözüyle bitirmek istiyorum:
images

Müslümanlığa göre mi konuşuyorsun bilemem ama hem müslümanlıkla geçenlerle hem de kendi fikirlerimle sebeplerine açıklık getirmek istiyorum.

"Tanrı tüm bunları neden yaptı? Neden bizi yarattı?"
Müslümanlıkta bunu "Tanrı evren adı verilen sanat eserini yarattı ve onun görmeleri için ise insanı yarattı." derler. Size başka şekilde söylenmiş olabilir ama benim en çok duyduğum cümle budur. Evren bir sanat eseri ve biz sanat eserindeki bir çizgiden ibaretiz. Sanat eserini daha da güzelleştiren çizgiyiz.

Benim fikrimi anlatmadan önce sana küçük bir örnek vermek istiyorum. Diyelim ki ben bir matematik dehasıyım. Yapamadığım soru görülmemiş. Ben kendimi biliyorum ama içimdeki gücü arttırmak isterim ve kendime matematik soruları yazarım. Soru yazıp cevapladıkça kendimi daha güçlü hissederim. Daha fazla heyecanla, güçle devam ederim. İşte bu da benim düşüncem. Tanrı kendi gücünü arttırmak için evreni yarattı ve evrendeki enerjileri toplayan bizleriz. Tanrıya enerjiyi gönderen de ona tapanlardır. Tapanları arttıkça Tanrının enerjisi daha çok artar.

"Gerçekten adil bir şekilde mi yargılanıyoruz?"
Müslümanlığa göre müslümanlığk hakkında bilgisi olmayan kişi sınavdan sorumlu tutulmaz. Araştırıp İslamı doğru bulan ise tabii ki de bilgisi olmayanlardan daha üstün olacak. "Müslüman olmayanlar cehenneme gidecek" denmesi -bana göre- dinde yapılan bir değişikliktir. Milyonları kurtaran ateist bir adam cehenneme gidecek ama yolsuzluk yapan bir müslüman cezasını çekip cennete gidecek. Yok öyle bir şey.

Benim düşünceme göre adillik kavramı sınavda olamaz. Normal sınavda bile birisi grip oluyor birisinin başı ağrıyor birisi altına sıçıyor... Bu sınavda bir fark var: Zorluğa karşı verilen tepkinin daha sevap kazandırması. Siz araştırıp doğru dini bulmuşsunuz -örnek veriyorum- Ömer ailesinden görüp müslüman olmuş. Sizin sevabınız Ömerinkine fark atar. O araştırmadan inanıyor siz araştırarak inanıyorsunuz.

Eleştirdiğiniz dini kendi düşüncenizi katmadan bulup onlar gibi de düşünebilmelisiniz. Belki de kendi düşüncenizi kanıtlayabileceğiniz yeni bilgilere, düşüncelere ulaşacaksınız.

Müslümanlığa göre mi konuşuyorsun bilemem ama hem müslümanlıkla geçenlerle hem de kendi fikirlerimle sebeplerine açıklık getirmek istiyorum.

"Tanrı tüm bunları neden yaptı? Neden bizi yarattı?"
Müslümanlıkta bunu "Tanrı evren adı verilen sanat eserini yarattı ve onun görmeleri için ise insanı yarattı." derler. Size başka şekilde söylenmiş olabilir ama benim en çok duyduğum cümle budur. Evren bir sanat eseri ve biz sanat eserindeki bir çizgiden ibaretiz. Sanat eserini daha da güzelleştiren çizgiyiz.

Benim fikrimi anlatmadan önce sana küçük bir örnek vermek istiyorum. Diyelim ki ben bir matematik dehasıyım. Yapamadığım soru görülmemiş. Ben kendimi biliyorum ama içimdeki gücü arttırmak isterim ve kendime matematik soruları yazarım. Soru yazıp cevapladıkça kendimi daha güçlü hissederim. Daha fazla heyecanla, güçle devam ederim. İşte bu da benim düşüncem. Tanrı kendi gücünü arttırmak için evreni yarattı ve evrendeki enerjileri toplayan bizleriz. Tanrıya enerjiyi gönderen de ona tapanlardır. Tapanları arttıkça Tanrının enerjisi daha çok artar.

"Gerçekten adil bir şekilde mi yargılanıyoruz?"
Müslümanlığa göre müslümanlığk hakkında bilgisi olmayan kişi sınavdan sorumlu tutulmaz. Araştırıp İslamı doğru bulan ise tabii ki de bilgisi olmayanlardan daha üstün olacak. "Müslüman olmayanlar cehenneme gidecek" denmesi -bana göre- dinde yapılan bir değişikliktir. Milyonları kurtaran ateist bir adam cehenneme gidecek ama yolsuzluk yapan bir müslüman cezasını çekip cennete gidecek. Yok öyle bir şey.

Benim düşünceme göre adillik kavramı sınavda olamaz. Normal sınavda bile birisi grip oluyor birisinin başı ağrıyor birisi altına sıçıyor... Bu sınavda bir fark var: Zorluğa karşı verilen tepkinin daha sevap kazandırması. Siz araştırıp doğru dini bulmuşsunuz -örnek veriyorum- Ömer ailesinden görüp müslüman olmuş. Sizin sevabınız Ömerinkine fark atar. O araştırmadan inanıyor siz araştırarak inanıyorsunuz.

Eleştirdiğiniz dini kendi düşüncenizi katmadan bulup onlar gibi de düşünebilmelisiniz. Belki de kendi düşüncenizi kanıtlayabileceğiniz yeni bilgilere, düşüncelere ulaşacaksınız.
Hadi ben bu yazıyı gördüm müslümanlığa geri döndüm. Ya bu yazıyı görmeseydim ve yarın ölseydim ne olacaktı? Başıma gelen şeyler inancımı, ödülümü ve cezamı belirlemiş oldu.

Hadi ben bu yazıyı gördüm müslümanlığa geri döndüm. Ya bu yazıyı görmeseydim ve yarın ölseydim ne olacaktı? Başıma gelen şeyler inancımı, ödülümü ve cezamı belirlemiş oldu.
Sana cevabı yazan kişinin Müslüman olmaması da garip olmaz mıydı? İşler iyice garipleşiyor.

Bu yazıyı görmeyip yarın ölseydin bu sadece sınav sonrası elde etmiş olduğun, artık önemi kalmamış bir bilgi olacaktı. Tanrının -veya Tanrıların- sadece dine bakarak cennete alacağını düşünmüyorum. Burada da "Bana göre olan iyilik sana kötülük olmuş olabilir" diyeceksin. Buradaki karar nasıl verilir bilemiyorum. Araştırmalar-düşüncelerle kuvvetli tahminler yürütebileceğimden eminim fakat şu an sana bir şey söyleyemiyorum

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8