• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Dinlerin İnsan Uydurması Olduğunu Düşünmeye Başladım

çünkü kutsal kitaplarda bir sürü birbiriyle çelişen ayetler, insanlari köreltmek için bir sürü soylemler filan var. ama üzerimde bi baskı var. icimden bi ses muslumanliktan cikma diyor. evet bir tanri var, fakat dinler uydurma geliyor sizce oyle mi? dogru yoldamiyim kotu yolda mi?

Ben ortaokulda dindar bir çocuktum. (Babam dini kitaplar alırdı)
Lisede daha da dindar oldum(Said Nursinin izinden gidenlerle tanıştım) 5 vakit namaz kılıp, oruç tutmaya başladım.
İstanbulda üniversitede okumaya başladığımda işler değişti, ateizme yöneldim.
Amerikaya yüksek lisans ve doktora için gidince, Tanrıya döndüm ama dinler konusunda kafam karışıktı :)

Aslında bilimsel olarak bakarsak Tanrı yok gibi gözüküyor ( Uzmanlık alanım Fizik. O alandan bakınca evrende Tanrıya gerek yok diyebiliyorsun)

Ama kalben, Tanrıya inanıyorum. Sezgi diyelim buna. Sezgisel olarak kendi iç dünyamda inanıyorum.

Velhasıl, benim kafa karışıklığım daha kötü :)

Sapienss

Üye
Tanrı'yı inkar edemeyiz fazla materyalizm tamamen saçmalık.

Ama dinlerinde pek mantıklı yöni yok adeta tanrı'yı kötülüyorlar

Nasıl oluyor kanka anlatabilir misin? Veya kaynak atabilir misin?
Usta bu çok derin bir konu. Girersek çıkamayız.

Aslında burada bakış açın devreye giriyor. Benim çalışma alanım "anti madde ve nötrinolar" idi. Evrenin ilk anlarında madde ile anti madde arasındaki savaşı madde kazanıyor ve biz var oluyoruz. Neden anti madde sayısı azdı ve anti madde neden kaybetti? Bunu bilmiyoruz. Ama var oluşumuzu bu asimetriye borçluyuz.
Mesela inançlı birisi çıkıp, işte bu "Yaratıcının dokunuşu" da diyebilir. Yorum meselesi yani. Ama bunu yaptığında, orada Fizikten Metafiziğe geçmiş oluyor.
Ben Fizik sınırları içinde kalmayı daha doğru buluyorum. Fiziğin içinde kaldığında "ahanda Tanrı" diyebileceğin bir yere götürmüyor Fizik. Konuya, Felsefe ve yorum kattığında, kendi tercihine göre bakış açısı getirebiliyorsun.

Ama tüm bunların dışında kalben baktığımda, içimden bir Yaratıcıya inanıyorum. İslamın Allahı olmak zorunda değil bu. Bir tetikleyici mekanizmaya inanıyorum. Ama sezgisel olarak. Belki de evrimimizi henüz tamamlayamadık dolayısı ile DNAlarımızdaki inanca dair genetik bilgi halen çalışıyor ve sezgisel olarak Tanrıya inanmaya itiyor da olabilir bazılarımızı

Son düzenleme:

xenosomer

Üye
Dinleri bilmem ama Tanrı olmalı aslında dinde var zaten her insan içgüdüsel olarak birşeylere inanıyor buna kişisel inanç da deniyor galiba. en ateisti bile birşeylere inanıyodur be dostum

Kyder

Üye
Ben ortaokulda dindar bir çocuktum. (Babam dini kitaplar alırdı)
Lisede daha da dindar oldum(Said Nursinin izinden gidenlerle tanıştım) 5 vakit namaz kılıp, oruç tutmaya başladım.
İstanbulda üniversitede okumaya başladığımda işler değişti, ateizme yöneldim.
Amerikaya yüksek lisans ve doktora için gidince, Tanrıya döndüm ama dinler konusunda kafam karışıktı :)

Aslında bilimsel olarak bakarsak Tanrı yok gibi gözüküyor ( Uzmanlık alanım Fizik. O alandan bakınca evrende Tanrıya gerek yok diyebiliyorsun)

Ama kalben, Tanrıya inanıyorum. Sezgi diyelim buna. Sezgisel olarak kendi iç dünyamda inanıyorum.

Velhasıl, benim kafa karışıklığım daha kötü :)
nurcular mı ?