• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Disiplini sağlamanın kesin yolu

Thaischýs

Üye
Katılım
6 Temmuz 2018
Mesajlar
85
Şehir
İstanbul
Alışkanlıkları teker teker rayına oturtmaktır. Her şeyi bir anda yapmaya çalıştığımızda bir süre sonra işler sarpa sarıyor sonrasında disiplini elden bırakıyoruz. Biz gelişime aç olan insanların kötü huylarından bir tanesi her şeyin bir anda olmasını istemek. Bir günde 10 saat spor yaparsam ertesi güne kaslı uyanır mıyım? Hayır. Günde 100 kıza açılış yaparsam ertesi güne pickup artist olarak uyanabilir miyim? Hayır. Peki tüm kötü alışkanlıklarımı bir anda bırakıp günümü bir bordo bereli gibi planlarsam yarın kalktığımda disiplini sağlamış olur muyum? Hayır olamam. Her şey bir anda kolay bir şekilde olmaz o yüzden zihinsel, fiziksel güç kadar sabırda gerek insana.
HEMEN DEĞİŞEMEZSİNİZ.

Fakat disiplin olayında bir yerden başlayıp zorluğu yavaş yavaş arttırırsanız garanti disiplin sahibi olacaksınız. Okullarda öğretmenler ders çalışma alışkanlığı olmayan çocuklara genelde 1 saat çalışın ama yeter ki her gün çalışın diye tavsiye verirler. Bunun sebebi daha önceden hiç ders çalışmamış bir genç anlık motivasyonla günde 5 saat ders çalışabilir ama motivasyonun balonu bir süre sonra söner ve dersi tamamen bırakır daha önceden çalıştığı konularda kafasından uçar gider. Fakat eğer çocuk günde 1 saat çalışmaya başlarsa disiplini sağlar ve ilerde o süreyi ilk olarak 2'ye daha sonra 4'e 5'e katlar ve başarıya ulaşır.
SUYA ALIŞA ALIŞA GİRMELİSİNİZ.

1)Teker teker yap.
2)Zorluğu yavaş yavaş arttır.

Her 21 günde 1 alışkanlık kazanmaya çalışın. Mesela ilk 21 gün spor yapmayı alışkanlık haline getirip daha sonra NoFap'e başlayabilirsiniz. Bunun için kendimden örnek vereyim.

İlk 21 gün ders sonrasında
2)NoFap
3)Meditasyon
4)Erken yatıp, erken kalkma
5)Kitap okuma
bunları 21 gün arayla sırasıyla rayına sokup disiplini sağlayacağım. Ayrıca spor alışkanlığını bu yöntemle kazandım. Kendi hazırladığım programı merak eden arkadaşları şuraya alayım.

Kişinin yaşamını belirleyen niteliğidir. Niteliği belirleyen ise kişinin gösterdiği emektir.
 
Üst