• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Diyor ki: "Abi Özgüvenim Yok"

Kuşçubaşı

Blog Yazarı
Yönetici
Süper Moderatör
Diyor ki, diyorsun ki, diyorsunuz ki; "Abi özgüvenim yok"

Günde 2-3 mesaj alıyorum en az böyle. E haliyle meşguliyetlerim bir hayli de fazla, bu yüzden birçoğunuza cevap veremiyorum. En iyisi mi buradan genel bir cevap vereyim dedim.

Konumuz ÖZGÜVEN

Gerçi bu konuyu önceki yazılarımda anlatmıştım ama anlaşılan o ki daha fazla açıklamaya ihtiyaç duyan bir mefhum. O değil de, başlamadan önce size bir anımı anlatayım.1 hafta önce üniversiteden bir kız arkadaşımla buluştum. 10 üzerinden 8 vereceğim bir hatun kendisi. Güzel bir fiziği ve zekası var, haliyle tam bir özgüven patlaması yaşıyor. Baktım bi iki ortamda beni baskılamaya çalışıyor falan, "dur" dedim içimden,

"Ben sana yapacağımı bilirim"

Kıza dönüp "Hiç mirmekoloji kulubüne gittin mi ? Bugün toplantımız var, gel seni de götüreyim" dedim. Bu arada bilmeyenler için, mirmekoloji karıncaları inceleyen bilim dalıdır. Tabi kız nereden bilsin mirmekolojiyi. Açıkladım falan, bu bir heyecana kapıldı. O gün de günlerden perşembe idi ve her perşembe mirmekoloji kulubünün toplantıları olurdu. Övünmek gibi olmasın benim de karıncalarla aram epey iyidir. Severim kerataları, ıncığını cıncığını araştırırım küçüklükten beri. Ayrı bir hayranlık...

Neyse, götürdüm bunu kulübe. Tabii kulubün başkanı da olmam dolayısı ile herkes beni dinliyor, açtık bir iki tane karınca teraryumunu inceliyoruz, o sırada ben kıza da dönüp anlatıyorum hangi karıncaların ne görevi olduğunu falan.

Bu arada tabi ortamın baskın insanı ben olduğum için kızın özgüveninin düşmeye başladığını da hissedebiliyordum, böylece beni ve dediklerimi daha fazla onaylayıcı pasif bir tavra bürünüyordu.

Ve akşamına kızı yatağa atıp çatır çutur....

Tabi öyle bir şey olmadı. Hemen de atlıyorsunuz ha!

Ama, burada demek istediğimi anladınız, değil mi ? Her horoz kendi çöplüğünde öter. Önce kızın kasıtsız olarak beni kendi ortamlarına götürüp baskıladığını fark ettim, çünkü onun özgüvenli hissettiği mekanlar oralardı, ve akabinde ben onu kasıtlı olarak daha konforlu ve özgüvenli olduğum yere götürdüm. Yani, sonuçta karıncalar hakkında bilgim var ve bu küçük masum canlılar hakkında açılacak her konuda özgüvenli bir şekilde konuşurum. Ha ama dizidir, filmdir vesairedir çok sevmem mesela, o konularda bilgili olan birisi de ortamda benden baskın hale gelir.

Bu kaçınılmazdır. Önce bunu kabul edin: çöplüğün horozu olmak istiyorsanız öttürecek bir şeyleriniz olmalı.

Özgüvenin de temeli budur. Bu hormonlarımız ve beyinlerimizle alakalı bir mefhumdur. Bilmediğimiz ortamlarda, bilmediğimiz deneyimlerde, bilmediğimiz insanlarda ve bilmediğimiz konularda, kısacası bilmediğimiz her şeyde beynimiz kendini stres altında hisseder ve kendi içimize kapanma eğilimine gireriz, bunun akabinde de özgüvenimizde düşüş yaşarız.

Ha ama bu demek değildir ki asosyal canlılar olup içimize kapanacağız. Yapmamız gereken daha fazla deneyim, daha fazla insan ve daha fazla bilgiye sahip olabilmektir. Siz dünyaya açılın ki dünyanın nimetleri de size açılsın.

Bu yüzden, kaliteli bir erkek olarak sizin yapmanız gereken, bilgiyi araştırıp kovalamanızdır. Çünkü bilen kazanır. 21.yüzyılda artık pazusu kaslı olan fabrikada çalışıyor, beyni kaslı olan ise o fabrikanın patron koltuğunda oturuyor.

Bana kalırsa özgüvenin mihenk taşı budur. Bilen bir adım önde, bilip de uygulayan bin adım önde...

Bu arada, para toplayın da foruma bi karınca kulubü açalım beyler.

Hadi İYİ FORUMLAR!

Son düzenleme:
Bilgi önemli ama her şey de bilgide bitmiyor. Bazıları bilgiyi üstünlük aracı olarak görmüyorlar. Bilgiye hiç önem vermeyen bir insanla tartışırken kendini sana karşı eksik hissetmez.
Not: Bu yazdıklarımda herhangi bir gönderme, ironi yoktur.

Kuşçubaşı

Blog Yazarı
Yönetici
Süper Moderatör
Bilgi önemli ama her şey de bilgide bitmiyor. Bazıları bilgiyi üstünlük aracı olarak görmüyorlar. Bilgiye hiç önem vermeyen bir insanla tartışırken kendini sana karşı eksik hissetmez.
Şimdi, bilgiden kasıt yalnızca bilimsel bilgi olmamalı. Bilgi her şeydir. Mesela manipulatif bilgileri biliyorsan cahil insanlar üzerinde kolayca hakimiyet kurabilirsin. Bizim ülkenin geneli kıyasla cahildir açık konuşmak gerekirse. Çok severiz böyle heyheylenen, efelenen siyasetçileri. Mesela Başkan Recep Tayyip Erdoğan ciddi anlamda manipülasyonu bilen bir kişilik, politikalarını severiz sevmeyiz orası ayrı ama gerçekten çok başarılı bir siyasetçi olduğunu kabul etmek mecburiyetindeyiz. Çünkü adam olayı biliyor, Türkiye halkını biliyor.

Bak fark ettiysen olay gene bilmekte. Bilen ve bildiğini uygulayan daima kazanıyor. Hitap ettiğin kitle cahil, bilimsel bilgiye önem vermiyor olabilir, o halde onları da başka türlü manipüle edebilirsin. Tıpkı siyasetçiler gibi...

Jim

Üye
Ben zamanında felsefeye bir silah olarak bakardım. Karşımdakinin açığını görmek, üstünlük kurmak hoşuma giderdi açıkcası. Bilgi güçtür ve kesinlikle üstünlük aracıdır bu net. Ancak felsefe ile uğraştıkça -psikiyatri okumalarım da çok şey kattı hakkını yemeyeyim- bu his azaldı ve sistemli bir düşünce yapısı kurmak istedim. Okumuşsan bilirsin Spinoza'nın etikasında geometrik bir sistem vardır ve kendisi ile asla çelişmez(bazı tanımları kabul edersen). Ben de bu sistemi oturtmak ve kendim ile çelişmemek isteim ilk iş olarak. Okumak ve bilmek vasıflı insanlar arasında yükseltir seni. Diğer insanların arasından zaten sıyrılmana gerek yok, orada eğlenmene bak. Tartışmayı bilmeyen ile tartışma, hele hele siyasete ve dine asla girme çünkü bazı kişilerle tartışmayı bırak konuşamazsın bile.