Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Dopamin ve Dopamin reseptörü arttırma

Beyler çoğunuz dopamini biliyordur diye tahmin ediyorum bilmeyenler ve az bilgisi olanlar için bahsedeceğim dopamin beyne salgılanan haz, bu haz kolay zevklerde tavana çıkar bağımlılık yapar sigara mesela bağımlı yapan bir maddedir sigara içtiğiniz zaman dopamininiz artar ve bağımlı hale gelirsiniz çünkü dopamin seviyenizi o yükseltiyor hazzı o veriyor aynı şekilde p*rno,mastürbasyon,esrar bunlar gibi şeyler tavan yapıyor şeker ve yemek te fazla miktarda olduğu zaman tavan yaptırıyor ekstradan s*x,spor,müzik hatta su içmek gibi şeyler var ama bunlar sadece arttırıyor tavan yaptırmıyor hazzı onda aramıyorsunuz birde kolay zevkler değil bir emek var vs. böyle olduğu zaman hayattaki zevk onlara bağlanıyor diğer işlerden pek zevk alamıyorsunuz bunları bıraktığınız zaman reseptörler artıyor hayattan daha zevk alıyorsunuz bu hazlara ihtiyacınızın olmadığını farkediyorsunuz daha enerjik oluyorsunuz zaten sigara içen eli çükünde gezen tipler hep asık suratlı vs. olur bunu yaptığınız anda bağımlılıklarınız gidiyor hayattan alınan zevk artıyor siz kitap okuyacağınız zaman normalde o size eziyet gibi geliyor diyorsunuz ki şurdan bir müzik dinleyeyim,sosyal medyaya gireyim,film-dizi izleyeyim,oyun oynayayım,bir tetikleyici foto gördüğüm zaman p*rno izleyeyim sonrası malum bitik bir insana dönüşüyoruz bunları yapmasaydık hazza dur deseydik müzik dinlemek,oyun,sosyal medya,31 gibi şeylere ihtiyaç durmayıp o kitabın zevkini alacaktık onun için bağımlılığı bırakmak önemli şimdi kesinlikle bırakılması gerekenler ve azaltılması gerekenlerden bahsedeyim
-p*rno
-mastürbasyon(belki ayda bir vs. olabilir rüyalanma olmadıysa veya s*x yapamıyorsanız)
-bilgisayar oyunu(belki arada pes falan)
-sigara,alkol(özel zamanlar da olabilir belki),uyuşturucu
-şeker(minimum olması lazım ben çaya ve kahveye hala düşük miktarda şeker atarım onlar olabilir ve yine günde 1-2 meyve)
-müzik(gitar çalmama rağmen minimum a indiriyorum kesinlikle minumum a indirilmesi gerek müzik deyip geçmeyin dinleyebiliyorsanız klasik dinleyin sıkıntı olmaz )
-sosyal medya (günde 1-2 kere)
-film,dizi (bağımlılık olmaması için gerçekten kaliteli şeyler izlemelisiniz en son limitless dizi olarak ta black mirror izledim bunun gibi izleyin diğerleri bağımlılık kesinlikle)
-insan bağımlılığınız varsa onu da bırakın örneğin arkadaşınız olmadan bir şey yapamıyorsanız gidin bi kendi başınıza alışveriş yapın,yemek yiyin vs.
-çok fazla yemek yemek (dopaminin yükselmesi için biraz zorlanmanız gerek eğer ki aç kalırsanız reseptörleriniz yükselir onun için az yiyin tabi fast food türüde nadir olmalı)
-çok fazla s*x diyeceğim ama öyle bir şey yapabilen olduğunu sanmıyorum :)
daha fazla eklenebilir belki ama çoğu bunlardır unutmayın öyle bunları bıraktım bir hafta sonra işe yarıyor diyemeyiz 1-2 ve son olarak 3 ay sonra etkisini gösterir olabildiğince kendinizi zorlayarak reseptör arttırmaya çalışın dopamin arttırıyor diye spor dan su içmekten kaçınmayacağız tabiki zaten amaç onları sevebilmek gidip 31 çekmek değil ben de sizlerle birlikte yapacağım bunları bunların bazıları yok bazıları az miktarda arada nofap i bozabiliyordum bakalım nasıl olacak ha birde o şeyi yaparsanız daha da ister büyük ihtimalle şeker yersiniz bir daha yiyeyim 31 sonra bir daha istersiniz gibi ama bir kere çikolata yediğiniz için ölüp bitmiyeceksiniz tabi ki arada şeker de yiyeyeceksiniz zaten kesin yasaklar yazılı bunları yapacaklar katılıyorum yazsın ve beraber etkilerini buraya yazalım hem motivasyon da olur

İncide başlığını okumuştum muhakkak burada da okuyacağım.

Pek fazla türkçe kaynak yok maalesef

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8