Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Eğitimden İnsanlığa Serisi(1.Bölüm)

Versay

Forumdan Uzaklaştırıldı
Türkiye'de Eğitim Sistemi, eğitim vermek yerine bireyleri birer enkaza çevirdiği doğrudur. Bu yazıyı 2 Boyuta taşıyacağız.
1) Ahlak ve Davranış
2) Eğitim/Öğrenim
olarak 2 boyutta ayıralım. Biz Ahlak ve Davranış boyutunu ele alacağız.
Türkiye'de okullar; İnsanları ezik, özenti, akılsız, düşünemeyen, kendini yönetemeyen, saygı denen kavramı bilmeyen vs. gibi
özellikleri öğrencilere empoze etmektedir.
Nedeni ise kısaca ve açık şekilde açıklamak gerekirse;

Öğretmenlere aşırı derecede yetki verilmesi. Öğrencinin bir fikir belirtmesi veya bir hataya göz yumaması sonucunda öğrenciler
aşırı baskı uygulanmaktadır ve ailelerin de oku öğütleriyle birleştiğinde, öğrenci okulu bırakamayıp bu baskıları kabul etmektedir,
boyun eymektedir. Her başkaldırıldığında, bu baskıya dayanamayan ve arkasından gelmeyen diğer öğrencileri görünce, yaptığı
davranışın yanlış olduğunu kabul etmekdir. Bu da öğrenciyi eziklik içgüdüsüne ve davranışlarına itmekte ve her yerini sarmaktadır.

Gelen eziklik davranışlarından dolayı öğrenciler, öğretmenlere bağlı kalmaktadır. Öğrenci küçük yaştan beri bu düzene
ayak uydura uydura kendi başına hareket etme veya yönlendirebilme yetisini köreltmiş şekilde mezun olmaktadır. Bu da hayat denen yarışta, ne yapacağını
bilmediği için geri planda kalmaktadır. Yeni gelişmelere katılamayan insan, güncel fikirlere yeni fikirler getirememektedir. Bu da toplumun
yanlış yönlendirilmeye açık olmasına, ahlak denen kavramın tam oturamamasına, düzenin sağlanamamasına, ülkenin geleceğinin çöpe atılmasına ve
günümüzde olduğu gibi ekonominin çökmesine neden olmaktadır. Yobazlıklar, aşırılıklar artmakta, gerekli ahlak alınmadığı için suç oranları artmakta,
yeni fikirler üretemediğinden toplum, üretici değil tüketici olmaktadır. Tarihte de gördüğümüz gibi üretemeyen ülkeler yoksullaşmış ve çökmüştür.

Eğitim Sisteminin, öğretim kısmını geçtim, ahlak ve davranış denen olguyu düzeltmemeleri taktirde, insanlar zamanla kendiyle geçinemeyecek ve kendi aralarında
iç savaş denen olayı gerçekleştiricektir. Kendi ipini kendi çekmiş olacaktır...

Bu liste uzar gider... Yorumlarınızı Bekliyorum.

Saygılarımla
Versay.

Bir de şöyle bir şey var, bizlerden küfür etmememizi isterler ama kendileri sinirlenince ne şerefsizi kalır ne aptal gerizekalısı. Bizlerden sigara içmememizi isterler ama kendileri okulu duman altı yaparlar, alçakgönüllü olmamızı isterler ama kendilerine bir kere karşı çıkalım, anında notunu düşüreceğim tehditi, sürekli sınıfın ortasında öğrenciyi rezil etme çabaları... ama lafa gelince öğretmen anadır,babadır,çiçektir,fedakardır.. (her öğretmen için geçerli değil)

Bir de şöyle bir şey var, bizlerden küfür etmememizi isterler ama kendileri sinirlenince ne şerefsizi kalır ne aptal gerizekalısı. Bizlerden sigara içmememizi isterler ama kendileri okulu duman altı yaparlar, alçakgönüllü olmamızı isterler ama kendilerine bir kere karşı çıkalım, anında notunu düşüreceğim tehditi, sürekli sınıfın ortasında öğrenciyi rezil etme çabaları... ama lafa gelince öğretmen anadır,babadır,çiçektir,fedakardır.. (her öğretmen için geçerli değil)
Uzun vadede çok acınası durumlar çıkarmaktadır. Haklısınız.

Suç eğitim sisteminde eğitim-öğretmen-öğrenci böyle bir ilişki var eğitim kötüyse öğretmen kötü oluyor öğretmen kötüyse öğrenci kötü oluyor falan

Günümüz eğitim sistemi birer tavuk, koyun yetiştiriyor kendini ifade edemeyen kendisini tanımayan birer ruh yetiştiriyor. Bir horoz veya kurt yetiştirmiyor.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8