• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Ego ve egoizm

Metafor

Üye
Katılım
5 Mart 2019
Mesajlar
88
Yaş
19
Şehir
Ankara
Egonun özgüvenle karıştırıldığını fark ettim. Genellikle egoizmin aşırı özgüvenden kaynaklandığı sanılıyor. Fakat tam aksine egoizm aşırı özgüvensizlikten kaynaklanır. Egoist insanlarda en çok rastladığımız semptom kendini fazla övmektir. Kişi kendini överek, meziyetlerini anlatarak "kabul görmeye" çalışır. Kendine güvenmiyordur ve bu yüzden "kendini kanıtlama ihtiyacı" hissetmiştir. Aslında egoist insanların sahte özgüveni çok kırılgandır. Onlara bir saniyeliğine aşağılık kompleksi hissettirebilirseniz yıkılırlar. Daha sonra tekrar egolarına sığınırlar ve bu narsizme kadar gider. Egolu insanlar iticidir çünkü kendilerini "olduklarından fazlasıymış" gibi gösterirler. Özgüvenli insanlar ise kendilerini "oldukları gibi" gösterirler ve olduklarıyla gurur duyarlar. Bu yüzden özgüven itici değildir çünkü gerçeği çarpıtmaz.

Bundan sonra egoist biriyle karşılaştığınızda iki seçeneğiniz var:
a) Onu aşağılayıp utandırırsınız ve egosu çöker.
b) Ona gerçekte olduğunu gösterir ve bununla gurur duymasını öğütler, eksikliklerini egoyla kapatmasına gerek olmadığını söylersiniz...
 

payildor

Üye
Katılım
17 Şubat 2019
Mesajlar
72
Yaş
19
Şehir
Antalya
Ben egoluyum, çok büyük bir egom var. Hatta bu lanet şey beni atalete, hayallerimin peşinden gitmeme sebep oluyordu.
Benim idrak edeceğim bir şekilde anlattığın için sağol. Artık olmadığım şekilde gözükmeyeceğim :)
 

Negan

Üye
Katılım
14 Mart 2019
Mesajlar
175
Yaş
19
Şehir
Konya
Bu sorun aslında bir çoğumuzda olduğunu düşünüyorum ama biraz ego iyidir aslında :)
 

Metafor

Üye
Katılım
5 Mart 2019
Mesajlar
88
Yaş
19
Şehir
Ankara
Bu sorun aslında bir çoğumuzda olduğunu düşünüyorum ama biraz ego iyidir aslında :)
Evet, biraz ego zaten herkeste vardır ve faydalıdır. Fakat narsizm seviyesinde, şişmiş ego hem bireye hem de çevresindekilere zarar verir.
 
Üst