Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Ego ve egoizm

Egonun özgüvenle karıştırıldığını fark ettim. Genellikle egoizmin aşırı özgüvenden kaynaklandığı sanılıyor. Fakat tam aksine egoizm aşırı özgüvensizlikten kaynaklanır. Egoist insanlarda en çok rastladığımız semptom kendini fazla övmektir. Kişi kendini överek, meziyetlerini anlatarak "kabul görmeye" çalışır. Kendine güvenmiyordur ve bu yüzden "kendini kanıtlama ihtiyacı" hissetmiştir. Aslında egoist insanların sahte özgüveni çok kırılgandır. Onlara bir saniyeliğine aşağılık kompleksi hissettirebilirseniz yıkılırlar. Daha sonra tekrar egolarına sığınırlar ve bu narsizme kadar gider. Egolu insanlar iticidir çünkü kendilerini "olduklarından fazlasıymış" gibi gösterirler. Özgüvenli insanlar ise kendilerini "oldukları gibi" gösterirler ve olduklarıyla gurur duyarlar. Bu yüzden özgüven itici değildir çünkü gerçeği çarpıtmaz.

Bundan sonra egoist biriyle karşılaştığınızda iki seçeneğiniz var:
a) Onu aşağılayıp utandırırsınız ve egosu çöker.
b) Ona gerçekte olduğunu gösterir ve bununla gurur duymasını öğütler, eksikliklerini egoyla kapatmasına gerek olmadığını söylersiniz...

Ben egoluyum, çok büyük bir egom var. Hatta bu lanet şey beni atalete, hayallerimin peşinden gitmeme sebep oluyordu.
Benim idrak edeceğim bir şekilde anlattığın için sağol. Artık olmadığım şekilde gözükmeyeceğim :)

Bu sorun aslında bir çoğumuzda olduğunu düşünüyorum ama biraz ego iyidir aslında :)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8