Elinizde Olanın Kıymetini Bilmek

Sahip olduğun şeylerin kıymetini bil tavsiyesi bana hep insanın gelişmesini engelleyen bir tavsiye gibi gelmiştir. Neden aza kanaat edeyim, neden elimdekiyle yetinmem gerekiyor; fazlasını hak ediyorum ve bunun için çabalamalıyım diye düşünürdüm.

Sonra farkettim ki ben bugüne dek çalışıp birçok şey elde etmiştim. Dikkatimi kazandıklarıma değil elimde olmayana odaklamıştım hep. Elde ettiğimin kıymetini bilmeyip sürekli elde olmayanı arzuluyordum. Eğer böyle davranmaya devam edersem şu an istediğimi alınca onun da kıymetini bilmeyip yeni isteklerime yönelecektim. Bunun sonu gelir mi? Arzu ve isteklerimin bitip bana bu kadarı yeter diyeceğim bir nokta var mı? Bu kafayla devam edersem sonu hiçbir zaman gelmeyecekti. Ne elde edersem edeyim, kendimi ne kadar geliştirirsem geliştireyim bunun sonu gelmez. Ben de ömrümü tatminsiz bir insan olarak tamamlarım.

Bu tavsiye bize istek ve arzularımızın peşini bırakmamızı söylemiyordu aslında. Başarılarımızı göz ardı etmememizi, elde ettiklerimizin kıymetini bilmezsek edeceklerimizin de kıymetini bilmeyeceğimizi, doyumsuz bir şekilde hayatı sürdürmek zorunda kalacağımızı söylüyordu.

Kendini değersiz, yetersiz bir insan olarak gören çoğu kimse hayata olumluyu değersizleştiren bir pencereden bakar. Ben de kendimi çoğu zaman öyle davranırken yakalıyorum. Hayatımda yolunda giden ne kadar şey varsa bunları şansa ya da başka bir faktöre bağlıyor, ya da tamamen anlamsız, değersiz olduklarını düşünüyorum. Ailenin de baskısıyla evliliği takıntı haline getirdiğim bir dönemde sorunun içinden çıkamadıkça bunalıma girdim. Hayatım çok boş geliyordu. Üniversiteyi bitirmiştim, iyi bir işe ve kazanca sahiptim. Çok sağlam dostluklar kurmuş, saygı gören bir insan haline gelmiştim. Bu noktaya gelmek için verdiğim tüm çabaları unuttum. Hayatın seyri içerisinde rastgele bu noktaya savrulduğumu, başarılı hissetmek için elimde hiçbir kanıt olmadığına tamamen inanmıştım. Mutlu bir yuva kuramadıktan sonra neye yarar ki diyordum. Bunu da halledince ne oldu? Birincisi gözümde fazla büyüttüğümü anladım. İkincisi de yeni istekler ortaya çıktı. Hatta evde yalnız vakit geçirmek, bağımsız olmak gibi zamanında sahip olup kıymetini anlayamadığım şeyleri hasretle hatırlamaya başladım.

Konuyu fazla dağıtmış olabilirim. Söylemeye çalıştığım şey şu: Elbette hayattan istediğimiz şeyler olacak ve bunlar için mücadele edeceğiz. Ama şu an sahip olduklarınızın kıymetini bilmezseniz ilerde elde edeceklerinizin de kıymetini bimeyeceksiniz. Başarınızı ulaşamayıp takıntı haline getirdiğiniz meselelere, ya da etkinizin olmadığı, değiştiremeyeceğiniz olgulara bağlarsanız kendinizi her zaman yetersiz bir insan olarak görürsünüz. Hayattan hiçbir zaman keyif alamaz, hep doyumsuz bir insan olarak yaşamınızı sürdürürsünüz.