Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

En Ufak Sorunu Kafaya Takmak

Selam dostlarım.
Uzun zamandır bu blogta faydalı olabilecek yazarları takip ediyorum ve kendimi her açıdan geliştirmeye çalışıyorum.
Kendimle ilgili büyük bir problem var ve bunu çözemiyorum. Adı En Ufak Sorunu Kafaya Takmak.

"Ben bir erkeğim. Neden mangal yapmasını bilmiyorum ? Neden ev tamir işlerinden hiç anlamıyorum ? yada okey, tavla, bilardo gibi oyunları bilmediğim için neden kendimi dışlanmış hissediyorum ?"

Belki bu kiminiz için bir problem dahi teşkil etmiyor ama şuan benim için öyle değil. Bu konuyla ilgili tavsiyelerinizi, desteklerinizi bekliyorum.

Kafaya taktığın sorunlardan muzdaripsin. Verdiğin örnekler kafaya takılmaması gereken basit çözümleri olan şeylerdir. Eğer ki kafaya takıyorsan bu sorunları, çözümü sorunu ortadan kaldırmakta bulabilirsin. Mangal yapmasını, ev tamiratından anlamanı sağlayabilirsin. Okey, tavla, bilardo gibi oyunları da öğrenebilirsin. Senin durumunda biri için tek gerçek sorun çözüme ulaştıramayacağı değişkenlerle uğraşmak olabilir. Kafaya taktığın örnekler senin için bir sorun teşkil ediyorsa en yakın zamanda o konularda bilgi birikimini arttırabilirsin. Malesef ki hayatımızda bu kadar ufak şeylerle uğraşamayan insanlar, çok daha büyük sorunları kafaya takmaktadır. Bu takıntının seviyesine göre de çözüm okunabilecek bloglardan, gidilmesi gereken bir psikoloğa kadar değişkenlik göstermektedir. Senin bu örneklerin dışında çok fazla şeyi kafaya taktığını düşünüyorum, ya bunları düşünecek kadar boş zamanın var ya da psikolog desteğine ihtiyacın var. Nacizane fikrim piyasada satılan bu konuyla alakalı olumlu yorumlara sahip bir kitabı alıp, sorununu çözüp çözemeyeceğini görmen olacaktır. Aksi durumlarda psikolog seçeneğini kesinlikle unutmamanı umuyorum.

Kafaya taktığın sorunlardan muzdaripsin. Verdiğin örnekler kafaya takılmaması gereken basit çözümleri olan şeylerdir. Eğer ki kafaya takıyorsan bu sorunları, çözümü sorunu ortadan kaldırmakta bulabilirsin. Mangal yapmasını, ev tamiratından anlamanı sağlayabilirsin. Okey, tavla, bilardo gibi oyunları da öğrenebilirsin. Senin durumunda biri için tek gerçek sorun çözüme ulaştıramayacağı değişkenlerle uğraşmak olabilir. Kafaya taktığın örnekler senin için bir sorun teşkil ediyorsa en yakın zamanda o konularda bilgi birikimini arttırabilirsin. Malesef ki hayatımızda bu kadar ufak şeylerle uğraşamayan insanlar, çok daha büyük sorunları kafaya takmaktadır. Bu takıntının seviyesine göre de çözüm okunabilecek bloglardan, gidilmesi gereken bir psikoloğa kadar değişkenlik göstermektedir. Senin bu örneklerin dışında çok fazla şeyi kafaya taktığını düşünüyorum, ya bunları düşünecek kadar boş zamanın var ya da psikolog desteğine ihtiyacın var. Nacizane fikrim piyasada satılan bu konuyla alakalı olumlu yorumlara sahip bir kitabı alıp, sorununu çözüp çözemeyeceğini görmen olacaktır. Aksi durumlarda psikolog seçeneğini kesinlikle unutmamanı umuyorum.
Ben bu sorunların "çözülerek" ortadan kalkacağını sanmıyorum, çünkü yarın bunları öğrensem ertesi gün farklı bir şey bulup onu bu şekilde kafama takma ihtimalim var. Gerçekten niye böyle bilmiyorum. Gülünecek derecede sorunlar bunlar. İnsanlar çok daha farklı sorunlarla uğraşırken bunlar komik geliyor.

Ben bu sorunların "çözülerek" ortadan kalkacağını sanmıyorum, çünkü yarın bunları öğrensem ertesi gün farklı bir şey bulup onu bu şekilde kafama takma ihtimalim var. Gerçekten niye böyle bilmiyorum. Gülünecek derecede sorunlar bunlar. İnsanlar çok daha farklı sorunlarla uğraşırken bunlar komik geliyor.
Evet haklısın.Mesele burada ev tamiratı bilmemek falan değil.Bunu çözdüğünde yine kafana takacak boş beleş saçma şeyler bulacaksın.Her insan kafasına bir şeyleri takar.Büyük düşünen,büyük hedefleri olan adamların kafasında büyük sorunları olur;küçük düşünen basit insanların ise ufak tefek sorunları olur ve bunu büyütürler (kıza nası set açabilirim,neden sevgilim olmuyor vs. Gibi).Aslında bu konuda şanslısın çünkü hayat karşımıza devamlı buyuk sorumluluklarla geliyor.Öğrenciysen derslerin senin sorumluluğun mesela,ya da bir erkek olarak vücuduna gereken özeni göstermen senin sorumluluğun,iş yerinde çalışıyorsan oradaki sorumlulukların üzerine yükselmek için çabalaman senin sorumluluğun,daha ileriki yaşlarda ailene karşı büyük sorumlulukların var vs. Vs. .Yani sana diyeceğim dostum,kendi sorumluluklarına odaklan.Monk mode süreci sana iyi gelecektir.

Bu konularla ilgili kendi yöntemin onları bir odun gibi yakıp yok etmek ve düşündüklerinin ne kadar küçük şeyler olduğunu farketmek. Odun gibi yakmak demek sürekli o sorunu boş zamanlarda(duşta, tuvalette) düşünmek. Bunu birkaç gün yaptıktan sonra bir hastanenin acil bölümüne gidin ve insanların sorunlarını görün. Bunları yaptıktan sonra hiçbir küçük sorun rahatsız etmez. Bu yöntemi babam felç geçirdiğinde keşfetmiştim.

Bu konularla ilgili kendi yöntemin onları bir odun gibi yakıp yok etmek ve düşündüklerinin ne kadar küçük şeyler olduğunu farketmek. Odun gibi yakmak demek sürekli o sorunu boş zamanlarda(duşta, tuvalette) düşünmek. Bunu birkaç gün yaptıktan sonra bir hastanenin acil bölümüne gidin ve insanların sorunlarını görün. Bunları yaptıktan sonra hiçbir küçük sorun rahatsız etmez. Bu yöntemi babam felç geçirdiğinde keşfetmiştim.
Dostum öncelikle büyük geçmiş olsun.Şükür ki baban hala yanında.Orada öylece durması bile o kadar muazzam bir duygu ki,bunu da onu kaybedince anliyor insan.Senin yaşadığın olaya bakış açısı yükselmesi deniyor.Bu arkadaşın başına böyle buyuk bir olay gelmeden bu olayi uygulayamayacaktır maalesef.Yani bir nevi dibe vurmak da diyebiliriz.Ne kadar anlatsan da boş dostum senin acını o anlayamaz şu durumda.Sen de belki bu kadar ufak şeyleri nasıl kafasında buyutebildigini anlayamiyorsundur.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8