• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Erikson’un Kafa Karıştırma Tekniği (Hipnoza giriş)

Cubavana

Üye
Bu tekniğin temel amacı gerçekten uyup uymadığınızı bilemediğiniz bir durum yaratmak ve savunma mekanizmalarını etkisiz hale getirmek.

Sesiniz gündelik ama meraklı bir tutum sergilemeli,zaman kipleri sürekli değiştirilmeli.Tepki vermek için zaman aralıkları olmalı ama bir sonraki fikir sunulmadan önce tam tepki vermenize yetecek kadar değil.Sürekli olarak kafanız karışacak ve tepki verebileceğiniz açık bir iletişime ihtiyaç duyacaksınız.

“Sağ elin havaya yükseliyor ve sol elin sandalyeye baskı yapıyor.”
“Bırak sol elin havaya yükselsin ve sağ elin sandalyenin koluna baskı yapsın.”
“İki elin de sandalyenin kollarına baskı yapıyor.”
“Şimdi bir elin havaya yükseliyor ve diğer elin sandalyenin koluna baskı yapıyor.”
“Sağ elin havaya yükseliyor ve sol elin sandalyenin koluna baskı yapıyor.”(Gerçek telkin.)

Hızla çelişen bu komutlarda kafanız karıştığı için,tamamen çaresizlik içinde muhtemelen sizi bu çelişkiden kurtaracak ilk olumlu telkini kabul edip yerine getirirsiniz.

Seckyn

Üye
4 kişiyi manipüle edip beğenmesini sağladın ya da ben 10 kere okumama rağmen bu yazıyı anlamadım (en azından pratik olarak nasıl kullanılabileceğini). Daha anlaşılabilir yazabilir misin lütfen?

Cubavana

Üye
4 kişiyi manipüle edip beğenmesini sağladın ya da ben 10 kere okumama rağmen bu yazıyı anlamadım (en azından pratik olarak nasıl kullanılabileceğini). Daha anlaşılabilir yazabilir misin lütfen?
Anlatmam biraz uzun sürebilir
Yakında daha kolay teknikler paylaşacağım

Yanlış yönlendirmeyle de yolu kesişiyor bu anlattığın olayın.
Yani aslında bir nevi sihirbazların/illüzyonistlerin uyguladıkları yöntemlere de şöyle bir göz kırpıyor.
Bir TedX konferansı vardı. 2 tane sihirbaz arkadaş. Yanlış yönlendirme üzerine gayet başarılı bir sunum ve güzel numaralar yapıyorlar.
İzleyin derim.Bakış açınızı değiştirmekle kalmamakla beraber , hep o sihirbazların "bizi sol eline baktırırken sağ elinde asıl numarayı yapması" olayının aslında öyle olmadığı ve işin içinde gerçekten derin bir psikoloji bilgisi olduğunu da kanıtlar nitelikte....