SABİT Fahri Üyelik ve Derin Devlet

Godless sana pm atamıyor muyum? Bir kaç kez pm attım ama ne olumlu ne olumsuz dönüş alabildim.

İçerik hakkındaki sorunu ben de şöyle cevaplayayım: eğer başka bir kaynaktaki bir metni aynı şekilde alıp sitede paylaşırsan kaynak belirtmek zorundasın, ayriyeten yine bir metinde iki üç oynama yapıp paylaşırsan da kaynak belirtmek zorundasın çünkü bu sadece başkası tarafından hazırlanmış bir metinde birkaç düzeltme yapmak oluyor ve metin hala başkasına ait demektir. Mesela yabancı bir kitabı Türkçe'ye çeviren kişi kitabın yazarının ismini silip kendi ismini mi koyuyor ? Hayır. Bu yüzden üzerinde oynama yapmış olsa dahi kaynak belirtmek mecburiyetindedir tüm forum üyeleri.

Ayriyeten de, işin ahlaki boyutu var. Hem bir başkasının yazısını aynen alıp kendi adına paylaşmak eser hırsızlığına girer ve hoş değildir, hem de kendi bilgisi ile değil de başkalarının bilgisini aynen alıp kaynak belirtmeden paylaşım yapan biri forumdaki diğer üyeleri yanlış yönlendirebilir ve bu da çok yanlıştır. Mesela alıntı bir paylaşım yapar kaynak belirtmeden, bu paylaşımı üyeler okur ve bu kişiyi bu alanda bilgili zannederek bazı konularda öneri isterler, bu durum da o kişinin forum üyelerini yanlış yönlendirmesine yol açabilir çünkü adamın konu hakkında bir bilgisi yok ki, başka birinin bilgisini alıp kendi adına paylaşmış.

Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı alıntı paylaşımlarda kaynak belirtmeyi zorunlu kıldık.
Yani alıntı olduğunu ve kaynak siteyi yazarken problem olur olmaz sanırım. Hükümetlerinin için teşekkür ederim 😌

Shanker

I love women. I have all their albums.
Fahri Üye
Fahri üyeliği destekliyorum ama 50 yararlı içerik mevzusu forumu tekrarlayan içeriklerle dolduracak.
Bu yüzden başvuru yaptığınız zaman konuları inceleyecekler dostum. Diyelim ki x konusunu başkası tekrar açtı ve üzerine ekstra eklemeler yaptı ve bu eklemeler ciddi derecede önemli eklemeler yaptı , o adamın konusu +1 olarak kendinde kaldı fakat gidip de aynı konuyu açıp hiçbir ekleme yapmadan kopy peyst yaptıysa üyeliğe alınmayacak.

Shanker

I love women. I have all their albums.
Fahri Üye
Yani alıntı olduğunu ve kaynak siteyi yazarken problem olur olmaz sanırım. Hükümetlerinin için teşekkür ederim 😌
Alıntı olduğunu söylediğin zaman bir sıkıntı olacağını sanmıyorum fakat yine de +1 konu olarak kendine yansımayacak büyük ihtimalle. Bunun için araştırdığın konuyu süzgecinden geçirip özet olarak yazarsan ve ekstradan bir şeyler katarsan hem senin için hem de forum için yararlı olacaktır.

Uygulama bence iyi olmuş, araştırmanın önünü açar. Araştıran da dünden daha iyi, yarın da şimdikinden daha ilerde olur. Amaç bence hayat boyu öğrenim ve kendini geliştirmek. Aslında Benimde konu olarak yazmak istediğim çok yazı var ve zaten yazacam vakit bulunca ama bu yıl çok yoğunum. Okuldaki derslere ilaveten KPSS gibi bi bela var ve ben ders çalışıp öğrenmeyi seven ayrıca öğrendiklerini paylaşmayı seven biriyim. Programıma iyice alışıp boş vakit buldukça yazmayı istiyorum. Umarım hepimize faydalı olur.