Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Farkında olmadan..

Arkadaşlar Oxford Üniversitesi'nde yapılan deneye göre bir grup seçilmiş. Bu gruba ilk 4 gün aralıksız 8 saat uyumalarına izin verilmiş. Sonraki 3 gece ise sadece 4 saat uyku ile sınırlandırılmış ve bunun sonucunda o gruba anket yapılmış. Bu grupta 1 kişi hariç herkes deneyi tatsız bulup o 1 kişi de her zamanki gibi iyi olduğunu iddaa etmiş fakat davranışlarında o kadar belirgin değişiklikler olmuş ki bunu fark eden doktorlar hayretler içerisinde kalmış. En basit örneği olumlu duygular pasifleşirken olumsuz duygular daha da aktifleşmiş. Depresyon,tedirginlik,stres,gerginlik gibi konularda önemli bir artış gösterilmiş.Kendine ve başkalarına güven kaybı yaşanmış. Olumsuz düşünceler, olumlu düşüncelerin yerini almaya başlamış.

Şimdi arkadaşlar ben de bu deneyi görünce kendimi biraz gözlemlemek istedim. Özellikle son 3-4 gündür ağır spor,ders çalışma vs. yaptığım halde 4-6 saat uyku ile yetinmek zorunda kaldım ve sonucunda bu tür şeylerle karşı karşıya kaldım:
1.Kendime güvenim azaldı
2.Üşengeçliğim daha da arttı
3.Ciddi kararlar alırken zorlanır oldum
4.Erteleme gibi durumlar çok şiddetli bir şekilde arttı
5.Hani bir işe girişirken kendimi garantiye almak için bahaneler üretip korkumuzdan kaçarız ya, son 1,5 aydır korkumun üzerine rahat bir şekilde gidebildiğim halde son 3-4 gündür üzerine gidemez oldum. Yani cesaretimi bir nebze kaybettim.
6.İyimserliğimin yerini kötümserlik almaya başladı.
7.Depresif duygularım aktifleşmeye başladı.
8. İletişim konusunda sıkıntı çekmeye başladım. Önceden kimseyi umursamayıp önüme gelene istediğimi derken şimdi olum ne diyeceğim ne diyeceğim dramı yavaş yavaş yer almaya başladı ve aynı zamanda dilim çok daha fazla sürçmeye başladı
9. Sağlıklı düşünme konusunda sıkıntı çeker oldum.

Yani anlayacağınız kendimi bir an tanıyamaz oldum. Halbuki öyle aşk acısı,dost darbesi gibi dramlarla da karşı karşıya kalmadım. Tamamen kendi sorunum. O yüzden uyku deyip geçmeyin.. Haa tabi uykuyu bahane edip de o yüzden ben özgüvensizim haa demek ki o yüzden kızlara yaklaşmıyorum diyerek de kendinizi kandırmayın :D

Benim kendi teorim, konfor alanı. Düşün gece saat 2 ıssız bir yerde yaşıyorsun. Evden çıkmaz zorundasın ve en az 3 saat yol yürüyeceksin ormanın içerisinde, rüzgar sesleri, uluyan kurt sesleri. Ne olur biliyor musun? Bak madde madde yazıyorum olan duyguları;
1.Kendime güvenim azaldı
2.Üşengeçliğim daha da arttı
3.Ciddi kararlar alırken zorlanır oldum
4.Erteleme gibi durumlar çok şiddetli bir şekilde arttı
5.Hani bir işe girişirken kendimi garantiye almak için bahaneler üretip korkumuzdan kaçarız ya, son 1,5 aydır korkumun üzerine rahat bir şekilde gidebildiğim halde son 3-4 gündür üzerine gidemez oldum. Yani cesaretimi bir nebze kaybettim.
6.İyimserliğimin yerini kötümserlik almaya başladı.
7.Depresif duygularım aktifleşmeye başladı.
8. İletişim konusunda sıkıntı çekmeye başladım. Önceden kimseyi umursamayıp önüme gelene istediğimi derken şimdi olum ne diyeceğim ne diyeceğim dramı yavaş yavaş yer almaya başladı ve aynı zamanda dilim çok daha fazla sürçmeye başladı
9. Sağlıklı düşünme konusunda sıkıntı çeker oldum.

Aynıları gerçekleşir. Çünkü alıştığın rahat bir ev var. Oradan ayrılıp riske girmek korkutur insanı.

Bu durumda yapılacak en iyi şey, yavaş yavaş olan değişimdir benim kanımda.
Ben çok uzun zamandır nofap-alfa erkeği gibi konular ile ilgileniyordum. Ergenliğin verdiği bir şey mi artık bilmiyorum, sanki her şeyi 1 günde değiştirebilecek gibi yaşıyordum. Günler su gibi geçti, ne ben kendimi bir anda değiştirebildim ne de geçen zamanı değerlendirdim.

Son birkaç haftadır, mükemmel bir düzen içerisinde olmasa da yavaş yavaş kendimi kontrol etmeye başladım.
Bir günde tüm günümü değiştirmek konfor alanında çıkıp kurtların ortasına atlamak gibi bir şey.

Dozu yavaş yavaş veriyorum ki vucüt "Hayırdır artis sen ne yapıyorsun, gel buraya depresyon, mutsuzluk" tarzı tepkiler vermesin :D
Her ay 1 özellik kazan, ama o özelliği benimse ve 2.ay yeni bir özellik ekleyeceğin zaman ilk kazandığın özelliğin her hangi bir gümbürteye gitmesin. Programlı olmalıyız, umarım anlatabilmişimdir :)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8