Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

felsefeyi tek bir cümleye sığdırmak

chi non stima vien stimato

saygısızlık, saygı görmek içindir.

Dişileri etkileme ideolojisine uysada genel olarak her şey karşılıklıdır diye düşünüyorum , haksız mıyım? Bir insana saygısızlık yaparsan ondan saygı bekleyemezsin. Önce insan olarak değer vermek gerekiyor.
yanlış çıkarım. saygısızlık denince aklına karşı tarafa küfür etmek mi geliyor? algılarını genişlet.

Hayır aklıma ne ekersen onu biçersin geliyor.
o zaman bir dişiyi deli gibi sev, böylece o da seni deli gibi sever. sonuçta ektiğini biçeceksin değil mi?

"ama dişiler farklı ya" deme. erkeklerde aynıdır. bir kadına değer verince siktir yiyorsan eğer, bir erkeğe değer verince de siktir yersin.

Aynen bu konuda tecrübelerini merak ediyorum, Daha önce olaya hiç bu yönden bakmamıştım. Yada uyguladıklarım aslında buna çıkıyordu ama farkındalık yoktu diyelim.
bunu lisede yaptığım bir gözlemle açıklayayım. ihtiyar bi din dersi hocamız vardı. biraz pasif bi insandı ama saygılıydı. yani insanları aşağılamaz, düzgün ve kibar konuşurdu. sonuç mu? ben dahil kimse onu siklemezdi. hatta sınıfımdaki bazı kızlar alenen adama kafa tutar, aşağılardı.

yine aynı okulda bir tane de tarih hocamız vardı. abartmadan söylüyorum, alenen küfür eder, laf sokar, siklemez ve aşağılardı öğrencileri. sonuç? öğrencileri onu görünce alkışlar, tezahürat yapar ve her ortamda o adamı övüp "çok kral adam yaaa" derdi. eminim senin çevrende de bu tür olay çoktur. fakat ben bir türlü sevememiştim o adamı. hatta yaşıtım olsa kavga ederdim :)

ama tabii ben yine de alenen karşındaki kişiyi ez, aşağıla demiyorum. çünkü 'kral muamelesi görmek için kral gibi davranmak gerekir'. belki o tarih hocası bir grup veletten kral muamelesi görüyordu, ama benim gibi tiplerden değil saygı görmek, selam verilmeyecek bir konumdaydı. hani dedin ya "kadınlarda işe yarıyor" diye. evet kadınlarda işe yarar, ama hangi kadınlarda? mesela benim okuduğum meslek lisesindeki kızlara "ağzına sıçarım" desen gülüp peşinde köpek oluyorlardı. ama daha elit bir ortamda olduğunu düşün, herkesin kültürlü, bilgili ve saygılı olduğu bir ortam. sen o ortamda karşındaki kişiye "ağzına sıçarım" diyebilecek misin?

öyleyse, saygısızlık nasıl olur? en basitinden onu siklemeyerek. yaptığı her espriye gülmezsen, karşındaki bunu saygısızlıklık sanabilir ama bu sana değer katan bir saygısızlıktır. seni seçici gösterir. mesajına zırt pırt cevap vermezsen, bu da saygısızlıktır ama seni yüceltir. yardım istediği her konuda polyanna gibi atlamayıp yeri geldiğinde soğukkanlılıkla "hayır" dersen, karşındaki bunu da saygısızlık olarak algılayabilir ama bu da seni yüceltir.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8