Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Fizyognomi (Yüz Okuma Sanatı)

Bu başlık altında sizlerle geçtiğimiz yıllarda fazlaca araştırdığım ve notunu aldığım Yüz Okuma Sanatından bahsetmek istiyorum. Öncelikle şunu da belirtmek istiyorum ki burada yazanların doğruluğundan hiçbir zaman emin olunmadı fakat okuduktan sonra dikkat ederseniz özellikle çizgi filmlerde gördüğünüz çoğu surat, karakterin davranışlarına göre çiziliyor. Okurken ona göre okuyun. Kendim arada ekleme yapabilirim fakat size aldığım notları değiştirmeden kağıttan yazıya geçireceğim. Konu hakkında kafanızda soru oluşursa aşağıda sorabilirsiniz.

02.02.2018
FİZYOGNOMİ

Kavram:

"Fizyognomi", Yunanca Physis (Doğa) ve Gnomon (Yasa/Kanun) kelimelerinin birleşimidir. Yani "Doğa Yasası" anlamına gelmektedir.

Gelişimi:

İlk kez Çin'de gelişti.
Eski Çin Fizyognomistlere göre yüzü oluşturan unsurlardan beşi çok önemlidir (kaş, göz, ağız, burun, kulak).
Bunlardan birinin bile dengeli olması, en az 10 yıl mutlu yaşamdır.

Aristo ve Fizyognomi:

İnsanın beden ve yüz yapısının bir hayvana benzemesi karakter özelliklerini gösterir.

Dudaklar:

-
Dudakları ince ve ağız kenarı, dudaklar ileri uzanınca üst dudağın alttakinin üzerine çıkacak şekilde gevşek olan insanlar alçak gönüllüdür.

- Dudakları kalın be üst dudak alttakinin üzerine çıkan insanlar aptaldır. (Çinliler çok nazik davranmamışlar ;))

- Üst dudağı ve üst damağı öne doğru çıkanlar huysuz ve kaygıcıdır.

Burun:

- Burun deliklerinin duvarları kalın olanlar iyi kalplidir, ince olanlar hırçındır.

- Burun delikleri dairevi olanlar alçakgönüllüdür.

- Sivri burunlular (ensiz olanlar) aptaldır.

-
Direk alından başlayan gaga burunlular arsızdır.

-
Alnından keskin bir şekilde ayrılan gaga burunlu insanlar alçak gönüllüdür.

- Burunun alınla birleştiği yerde çökük, burun kavisi yukarıya doğru eğilmiş insanlar ve düz ve kalkık burunlular şehvetli ve ihtiraslıdır.

- Burun delikleri geniş insanlar sinirlidir.

Arkadaşlar notlarımdan bukadar bulabildim fakat devamını bulabilirsem ve istek gelirse paylaşabilirim, tabi ki inanıp inanmamak sizin elinizde. Şahsen beni gözlemleyip de içinden doğru bulduklarım olmuştu. Siz de deneyip sonuçlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Soyle bos seylere itimat edecek ya yunan ya çin olur zaten

Kanka doğruluk derecesi çok azsa niye paylaşiyosun.Kusura bakma da bunu ciddiye alacak tonla adam var şurda.İstemsizce insanları sınıflandırıp önyargılı yaklaşacak bunu ciddiye alanlar..

Kanka doğruluk derecesi çok azsa niye paylaşiyosun.Kusura bakma da bunu ciddiye alacak tonla adam var şurda.İstemsizce insanları sınıflandırıp önyargılı yaklaşacak bunu ciddiye alanlar..
Kanka sadece karşındakini sınıflandırma olarak bakma bu olaya. Bikaç kişinin uydurduğu şeyler olsa asla paylaşmazdım zaten her gördüğüne bunu uygulayan kişinin sorunları vardır. Sadece bilgilendirme amaçlı bu yazı, daha çook çok uzun ama minik bir kısmını paylaştım. Hiç yoktan böyle bişey olduğunu bile bilmen sana bişeyler katar bu yönden bak. :)

Yunan ve Çin diye küçümsediğin adamlar bilim ve savaş sanatının günümüze gelmesini sağlayanlardır. Senin benim ırkımdan çok dünyaya faydası olmuş topluluklardır. Nasıl böyle konuşabiliyorsunuz aklım almıyor olmadı açın tarih okuyun az. Kendini burada geliştirmeye çalışan adam bile bu toplulukların dünyaya kattıklarından haberdar olup ona göre konuşmasını ayarlar.
Ben olsam cevap vermezdim, daha kendisi Türkçesine önem vermiyor. Kaldı ki dünyaya önem verecek. :D

Kanka sadece karşındakini sınıflandırma olarak bakma bu olaya. Bikaç kişinin uydurduğu şeyler olsa asla paylaşmazdım zaten her gördüğüne bunu uygulayan kişinin sorunları vardır. Sadece bilgilendirme amaçlı bu yazı, daha çook çok uzun ama minik bir kısmını paylaştım. Hiç yoktan böyle bişey olduğunu bile bilmen sana bişeyler katar bu yönden bak. :)
Hiç yoktan böyle bir şey olduğunu bilmek kimseye hiçbir şey kazandırmaz. Bu genel kültür olarak değeri olmayan bir şey. Çünkü yanlış ve saçma bir genelleme.

Yunan ve Çin diye küçümsediğin adamlar bilim ve savaş sanatının günümüze gelmesini sağlayanlardır. Senin benim ırkımdan çok dünyaya faydası olmuş topluluklardır. Nasıl böyle konuşabiliyorsunuz aklım almıyor olmadı açın tarih okuyun az. Kendini burada geliştirmeye çalışan adam bile bu toplulukların dünyaya kattıklarından haberdar olup ona göre konuşmasını ayarlar.
Harika dedin üstad.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8