Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Ful body ve Bölgesel

Evet dostlar sizce hangisi daha iyi ? ve nedenleri ile birlikte yazmanızı istiyorum.

Full body iyidir çünkü her kas grubunu çalıştığın için daha çok testosteron, buna bağlı olarak da daha çok büyüme hormonu salgılarsın. Ayrıca daha çok kalori yakarsın ve haftada 3-4 kez çalışma şansın var. Bileşke egzersizlere konsantre olunduğu için dayanıklılık da artar.

Split de doğru yapıldığı zaman iyidir. Full body’e göre çalışma hacmi daha fazladır, haftada aynı kas grubunun 3 kez çalışılması zordur o yüzden frekans düşmüş olur. Split program hazırlarken dikkat edilmesi gereken şey aynı kas grubunu en az 36-48 saat arayla tekrar çalıştırmaktır yoksa overtraining olur. Örneğin pazartesi omuz çalıştıysanız triceps de devreye girdiği için salı günü triceps içeren egzersizle çalışmayın. Göğüs-triceps, omuz-triceps gibi kombinasyonlar işinizi kolaylaştırır. Bir kas grubunun haftada en az iki kez çalışmış olmasına dikkat edin.

Her iki programda da bacak bölgesini ilk çalışmaya dikkat edin, en büyük kas grubu olduğu için büyüme hormonunu idman başında salgılatmış olursunuz. Kalori artırıp kas inşaa etmeye çalışılan bulk döneminde split, definasyon döneminde full body öneririm. O mu bu mu demek yerine ikisini de doğru stratejiyle kullanın.

Full body iyidir çünkü her kas grubunu çalıştığın için daha çok testosteron, buna bağlı olarak da daha çok büyüme hormonu salgılarsın. Ayrıca daha çok kalori yakarsın ve haftada 3-4 kez çalışma şansın var. Bileşke egzersizlere konsantre olunduğu için dayanıklılık da artar.

Split de doğru yapıldığı zaman iyidir. Full body’e göre çalışma hacmi daha fazladır, haftada aynı kas grubunun 3 kez çalışılması zordur o yüzden frekans düşmüş olur. Split program hazırlarken dikkat edilmesi gereken şey aynı kas grubunu en az 36-48 saat arayla tekrar çalıştırmaktır yoksa overtraining olur. Örneğin pazartesi omuz çalıştıysanız triceps de devreye girdiği için salı günü triceps içeren egzersizle çalışmayın. Göğüs-triceps, omuz-triceps gibi kombinasyonlar işinizi kolaylaştırır. Bir kas grubunun haftada en az iki kez çalışmış olmasına dikkat edin.

Her iki programda da bacak bölgesini ilk çalışmaya dikkat edin, en büyük kas grubu olduğu için büyüme hormonunu idman başında salgılatmış olursunuz. Kalori artırıp kas inşaa etmeye çalışılan bulk döneminde split, definasyon döneminde full body öneririm. O mu bu mu demek yerine ikisini de doğru stratejiyle kullanın.
Türkiye'de mi tek bilmiyorum ama yaşadığım şehirde hocalar gerçekten çok bilgisiz sorduğun birşeyin cevabını düzgün alamıyorsun ezbere program yazıp (bölgesel yazarlar genelde) bir şey yaptıklarını sanıyorlar Bende ful body taraftarıyım fakat vücut rutinleri sevmez 3 4 ayda bir bölgesel geçip tekrar ful body yapmayı öneriyorum. Cevabın için saol :) iyi günler..

Videolara bilgilendirici bir kanal tavsiye ederim Fit cevap

Konuyla alakası yok ama
Nofapın vücut geliştirmede faydaları.

Masturbasyon bende ve arkadaşımda test etik çektikten sonra dışarı çıkınca bir psikolojik eziklik ve ozgüven düşüklüğü gibi şeyler oluyordu ve mastürbasyon çekmediğimiz taktirde
8-10 gün gibi
Rutin şeylerden sıkılıp başka işlere yöneliyorsunuz
yaşam zevkiniz artıyor
iradeniz güçleniyor.
Abazanlık bazen çok yüksek bazen çok düşük
özgüven tavan
Haliyle ortamlarda kendinizi göstermeniz daha kolay
Daha enerjiksinizdir
vücut geliştirmede faydası nedir bilmem ama çok bir şey değişceğini sanmam sadece testestoron olabilir.

Kanka tekrar tekrar izledim her birini anlamadiğim nokta ulan bişimi kaçirdim demem bu hoca neden bunu söylüyor en sonunda cildirdim hocaya soruyorum hocam bana bi araştırma verin diye bi s*k yaptıkları yok

spor salonu hocası izole ve bileşik egzersizleri açıklayamazmı ya ?

ben üç ay falan oldu evde fitness yapıyorum dördüncü ay ufak çaplı bifor aftır yapacam,belirli bir programım yok zamanında bodybuilding forumlarında gezdiğim için iki dumbella harikalar çıkarabilecek kapasitedeyim,body-split denilebilecek bi şekilde çalışıyorum yarı ondan yarı ondan,dördüncü ayımda bifor aftır konusu açacam o zaman görürsünüz.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8