Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Geçmişimizin Bugünkü Yaşantımıza Etkisi

Merhaba Beyler,
Azmi Özkan'ın yazdığı İçimdeki Ben adlı kitabı okudum ve içindeki başlıkları yorumlayarak size anlatmaya çalışacağım bu sayede bende daha etkili öğrenmiş olacağım.

https://bit.ly/2m127oS

Bu bölümde insanın geçmişinin yani geçmişte yaşadığı olayların olumlu veya olumsuz olarak bilinçaltımıza çeşitli mesajlar yerleştirdiğini ve bilinçaltımızında yaşantımızı bu mesajlar çerçevesinde yönlendirdiğini anlatıyor. Örnek verirsek trafik kazası yapan birisinin arabaya her binişinde bu olayı hatırlaması ve bu korkunun artarak araba fobisine dönüşmesi. Çocukluğunda aşırı derecede ilgi gören ve sürekli ailesi tarafından yönlendirilen birisinin yetişkinliğe geçiş yaptığında kendi kararlarını verememesi ver sürekli yönlendirilmek istemesi, fikirlerini belirtmede çekingen ve karamsar olması(ilerde daha detaylı bahsedilecek). Bu olaylar hiç bir zaman unutulmaz ve beynimizde saklanır, sadece bu olaylar değil yaşadığımız hiçbir an unutulmaz ve beynimizin bir köşesine kaydedilir. Sadece beynimizdeki o bilgiye giden yolu hatırlayamadığımızdan ulaşamayız. Bu olumlu ve olumsuz mesajlarla bilinçaltımız hayatımızı yönlendirmeye devam eder çünkü amacı odur. Peki olumsuzluklardan kurtulup kendimizle barışık yaşamamız ve hayatımızı olumlu bir biçimde yönlendirmek için geçmişimizi unutmaya mı çalışmalıyız? Hayır. Bir kere geçmişi unutmak diye bir şey yok. Nasıl başaracağız peki bu olumsuz mesajlardan kurtulmayı başka bir deyişle daha farklı bir biçimde yorumlamayı? Geçmişimizle barışarak başaracağız. Evet geçmişimizle barışmalıyız. Ne kadar kötü olaylar yaşadığımız önemli değil, önemli olan o olayları tekrar yaşamamak için ders çıkarmak ve geçmişimizin aslında bizi aslında ilerideki hayatımızı daha güzel yaşamamız için bir fırsat olduğunu anlayacağız. İleride tekrardan o olayları yaşamak zorunda değiliz. Zorunda olduğumuz şey geçmişimizle barışıp bunu bir fırsata çevirip daha güçlü bir zihinle yaşamaya devam etmek. Şimdi bir kaç cümle paylaşacağım bu bölümün özeti niteliğinde.

Ben DÜN'üm. Bana sırtını dönme. Çünkü sana sunduklarım sana referans olacak. Beraber yaşadıklarımızdan aldığın dersler, seni yarınlara daha iyi hazırlayacak. Ben DÜN'üm. Ve seni, destekleyerek bugüne ve yarına bırakıyorum.
Daha mutlu, daha başarılı, daha güçlü bir gelecek dileğiyle...

Son düzenleme:
Araba kazası yapan biri geçmişinden ders alırsa ilerde ki gelecekte hız sınırını aşmaz. Sevgilisinden kazık yiyen biri gelecekteki sevgilisine daha az güvenir ve tedbirini alır. Her şey deneyim ve ders almak üzerine kurulmuş :D

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8