Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Geniş Çaplı Fotoğraf Çekilme Rehberi 3

Philliscan

Kuzey yıldızı yine tüm ihtişamıyla parlıyor 🌟
geniş çaplı fotoğraf çekilme rehberi 2
geniş çaplı fotoğraf çekilme rehberi
Hemen başlıyalım.

Fotoğraflarda kısa çıkma Problemi çok uzaktan çekilip fotoğrafın sizden harici üst ve alt kısımlarını boşta bırakmanızdandır.
Arkadaslar fotoğraflarınızda üstünüzde veya altınızda boş alan bırakmayın. Kadraja tam sığacak şekilde kırpın fotoğrafı.
jq5XdL.jpg

aynı zamanda biraz daha alttan açı ile çekerseniz daha olumlu sonuç alacaksınız, emin olabilirsiniz ;)

şimdi geçen yazımda estetik bir fotoğraf elde etmek için sadeliği yakalamamız gerekli demiştim.
peki bir çok materyal ile estetik bir fotoğraf yakalanılabilir mi ? Filizcan ile elbette .))

LvaZm0.jpg

arkada kapı dan tutun kolonlara vantilatöre bir ton malzeme olduğu halde estetik görünüme sahip bir fotoğraf. 2 nedeni vardır
1- ağırlıklı aynı renk tonu sade bir görünüm verir
2- G E O M E T R İ
evet geometri çok önemli bir husus.
estetikliğin alt dalı olarakta görebiliriz. çokta işe yarar.
fotoğrafı inceleyelim;
Arkadaki inşaat halindeki binaya bakıyoruz : dikdörtgen
Kapı: dikdörtgen
Oturduğu yer: dikdörtgen
arkadaşlar fotoğraflarınızda geometriye önem verin. şayet benim en çok sevdiğim (ama garip bir şekilde çok az çekildiğim) fotoğraf tarzıdır
geometriyi çok anlatmama lüzum yok çünkü hepinizin bildiğini varsayıyorum .) o yüzden sadece geometri bulunan tavsiye edebileceğim fotoğraf çekilebileceğiniz yerleri maddeleyeceğim.
1. İnşaatlar (top kaçırmayın)
2. AVM’lerin dış hoş mimarik bölgeleri
3. Vinçler
4.köprüler
5.köprü altları
6. Üst geçitler
7.konteynrlar
8. Antik mimarili yerler (İstanbul surları, tatil bölgelerindeki antik tapınaklar gibi)
9. Fabrika bacaları
10. Safranbolu evlerine benzer evler
11.( sağlam bir boksör arkadaşı da yanınıza almayı unutmayın hahahahahşhglşh)

LvaZJb.jpg

parazitlendirmeden kurtulun, bu benim de çok yaptığım bir hataydı önceden (fotoğrafı karıncalandırmak)

diğer rehberim son ve en uzunu olacak muhtemelen. eksik bıraktığım her konuyu orada tamamlayacağım.
söylediklerimi denemeye başlayın. güzel şeyler çıkarabileceğinize inanıyorum.
adobe cs5 kullanıyorum ben ama forum daha çok telefon için fotoğraf düzenleme uygulamaları istiyor. son rehberimde ücretli ücretsiz bir çok fotoğrafçılık uygulumasından bahsedeceğim.

Son düzenleme:
Kanka bizim arkadaş da güzel foto çekiyor önce video çekiyor poz veriyor sonra videodan foto çıkartıyor bu konu hakkında bilgin var mı

Kanka bizim arkadaş da güzel foto çekiyor önce video çekiyor poz veriyor sonra videodan foto çıkartıyor bu konu hakkında bilgin var mı
bende yapardım önceden. biraz acemi işi yalnız.
doğru ve güzel bir taktik ama fotoğrafın kalitesini düşürebiliyor.
bunun yapılma sebebi doğal ve havalı pozlar verebilmek.
fakat ben bir kaç yıl önce onu yapmayı bıraktım. direk kamera karşısında poz verebiliyorum.
son yazımda poz verme hakkında da konuşcam

Dostum bir şey keşfettim. Mesela güzel bir poz vermek istiyorsan, cidden o duyguyu,o düşünceyi yaşayarak poz vermek lazım yoksa onun haricinde çok kasıntı bir manzara ile karşılaşabiliyoruz. Örneğin: Gülümseyerek poz vereceğim zaman zorla gülümsediğimde kasıntı çıkıyorum fakat aklıma komik gelen bir olay ya da insanlarla sohbet ederken hafif bir gülümsemeyi aklıma getirdiğimde daha doğal ve güzel çıkıyorum. Bu tezim hakkında ne düşünüyorsun?

Dostum bir şey keşfettim. Mesela güzel bir poz vermek istiyorsan, cidden o duyguyu,o düşünceyi yaşayarak poz vermek lazım yoksa onun haricinde çok kasıntı bir manzara ile karşılaşabiliyoruz. Örneğin: Gülümseyerek poz vereceğim zaman zorla gülümsediğimde kasıntı çıkıyorum fakat aklıma komik gelen bir olay ya da insanlarla sohbet ederken hafif bir gülümsemeyi aklıma getirdiğimde daha doğal ve güzel çıkıyorum. Bu tezim hakkında ne düşünüyorsun?
Kesinlikle, fakat bunu pratik hale getirmeyi de öğreteceğim son yazacağım yazı da.

bende yapardım önceden. biraz acemi işi yalnız.
doğru ve güzel bir taktik ama fotoğrafın kalitesini düşürebiliyor.
bunun yapılma sebebi doğal ve havalı pozlar verebilmek.
fakat ben bir kaç yıl önce onu yapmayı bıraktım. direk kamera karşısında verebiliyorum.
son yazımda poz verme hakkında da konuşcam
Aynen cool ve doğal oluyor amatör olarak görsen de baya güzel şeyler çıkıyor.. İyi olur poz önemli baya

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8