• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Girişimcilik Nedir ? Girişimci nasıl olabilirim ?

Philliscan

Fahri Üye
Selamlar kızları niagara şelalesine döndüren alfaloji erkekleri .))
bu konumuzda size üniversitem de aldığım 36 saatlik girişimcilik dersinden aklımda kalanları aktarmak istiyorum. bu dersi alanlara kosgeb girişimcilik sermayesi de veriyor he ! .)
bu arada okuyanlarınız bilir sanat tarihi adlı dersime tek ders sınavı için gitmiştim. bilin bakalım ne oldu ? tek dersimi vermeye gittim 11 alttan dersle geri döndüm amk.
yatay geçiş yapmıştım ve geçen dönemlerden kalan girmediğim dersleri unutmuştum. neyse ilk defa gereksiz uzattım. konumuza geçelim.

Girişimcilik Nedir ?
girişimciliğe kısacası ticaret sanatı diyebiliriz. sanayi ticaret dağıtım vb gibi alanlara sermaye yatırıp, kar amacı güdmektir.
en genel ifadeyle kar amacı ile riski üstüne alan ve iş kuran kişinin yaptığı atılımdır.

fakat bunun diğer bir inceliği ise, firmanın yaptığı malı tüketiciye en iyi şekilde sunmaya çalışmasıdır.

Girişimciliğin İncelikleri
etrafınızdaki şeylere bakın mesela. kullandığınız ürünler, tükettiğiniz besinler. bunlar ne zaman geldi?, nereden geldi?, neden geldi? bunlara bakarken bu gibi sorular sordunuz mu hiç?
girişimciler bunu sürekli yapar.
Girişimciliğin en çok kazandıran yöntemi bir ürünün olmadığı bölgeye onu getirmektir.
örnek vermek gerekirse, stres çarklarını hatırladınız mı ?
bunun ilk çinde yapılıp satıldığını düşünüyorsunuz değil mi ? hayır. aslında amerikada yapıldı. ve biliyor musunuz bu işten parayı mucidi değil, onu çine getiren kazandı.
az çok bilirsiniz çinlilerin böyle antin kuntin şeyleri sevdiğini. birde üstüne 1 milyarın üstünde bir popülasyona sahip olduklarını düşünürsek, bunun resmen bedava para olduğunu görürüz. bir ağ gibi resmen. amerika da icat edildi, çinde patladı ve dünyaya yayıldı.

atıyorum istanbulda yaşıyorsunuz ve bir süreliğine ağrıya gittiniz.
selfie çubuklarını bilirsiniz. istanbul da zibilyon tane vardır. ama ağrıda yoktur. bunu oraya götürürsünüz ve pazarlarsınız.
bu işin mantık kısmı.

tabii ki böyle direk pazarlama çok zor. öncelikle insanların bunu alması için bazı sebeplere ihtiyaçları var.
ağrılı insanlar için gerekli bir şey mi ?
"onlara bir şekilde buna ihtiyaçlarının olabileceğini inandırman gerekiyor"
Ağrı dağına çıkıp bir selfie yapmak istedin ve bu selfie de muhteşem heybetiyle dağı kendinle birlikte komple kadraja mı almak istiyorsun ?
kolların 2,5 metre değilse adına üzüldüm. çünkü bu hayalini gerçekleştiremeyeceksin.
(insan bilinci bu durumda bunu yapmak istemese bile "ama bir gün yaparsam" düşüncesi ile hareket eder genelde.)

-şanlıurfa balıklı gölde su geçirmez telefon kabın ile suyun altındaki balıkların fotoğrafını çektiğini düşünsene. offf
- şu yaz sıcaklarında bi cico celo içsek nasıl ferahlarız ama he.
- kampa geldik ve hava gece -8 derece olacakmış. neyseki -20 dereceye kadar dayanıklı tulumumu yanımda getirdim.

pazarlama ve satış örneklerinden çıkaracağımız özet şudur ;
bulunduğun yerde olmayan bir şeyi ilgi çekici vaadlerinle satışa sun.

diğer önemli konumuza geçelim.

Geliştirmek
her durumda yukarıdaki örnekleri kullanarak ürününüzü satamazsınız. şuan yerde bir nokia 3310 bulsanız alır mısınız ?
telefonu icat ettiler. mesaj atabilme seçeneği eklediler, radyo koydular, yılan oynattılar, kamera taktılar, internet koydular.
aynı şekilde durmadı.
yani bir 3310'u bu devirde en iyi batak kabilesine falan satarsınız amk. hahaahahhgdjfk
onlarında ödeme yöntemleri para yoluyla değildir zaten neyse .)

bir ürünün aynısına tek yada birden çok eklenti yaparak/koyarak çok daha risksiz ve karlı satış yapabilirsiniz.
mesela sadece kola yok. şimdi limonlu ceci cocolar sıfır şekerli cedi osmanlar falan yardırıyor.
EKLE YADA DEĞİŞTİR

Swot Analizi
SWOT Analizi, bir projede ya da bir ticari girişimde kurumun, tekniğin, sürecin, durumun veya kişinin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemekte, iç ve dış çevreden kaynaklanan fırsat ve tehditleri saptamak için kullanılan stratejik bir tekniktir.
özetle kağıdı alıyorsunuz güçlü yönler zayıf yönler vs ayırıyorsunuz

Senin ürününü diğerlerinden ayıran noktalar neler?
Diğerlerinden hangi alanda daha iyisin?
Ne tür kaynaklara erişimin var?

gibi gibi.
güçlü yönleriniz zayıf yönlerinizden fazlaysa riskte bir o kadar düşer.

1.bölümü burda bitireyim.
fotoğrafçılık rehberi 4 ü yazcez daha. ama şimdi değil uyuyorum ben. haha
bis bald .)