Güç Gizden Gelir

Güç Gizden Gelir

Merhabalar Galya Halkı. Öncelikle başlığı okuyupta Ezel izlemiş gelmiş boş yapıyor poser demeyin. Zira güç gizden gelir cümlesi temellerini Freud'dan alır. Peki ne bu güç gizden gelir?

Arkadaşlar insan zekâsının hem en iyi hem de en kötü yönlerinden birisi de meraktır. İnsan her zaman keşfetmek isteyen bir varlık olmuştur. Bu tarih boyunca böylr gelmiştir böyle gidecektir. En başta mağaralarından çıkan insanlar önlerindeki karayı, hayvanları, bitkileri keşfetmek istemiştir. Ondan sonra bu denizler, okyanuslar olmuştur şimdi ise gökyüzü/uzay için aynı durum geçerli. Keşfedilmek istenen şey değişmiş olabilir lakin keşfetme güdüsü hep aynı kalmıştır. Hatta her geçen gün, her yeni bilgi bu duyguyu daha fazla körüklemiştir. Lakin bizim işimiz işin evrimsel/tarihsel boyutuyla değil. Biz bu bilgiyi cebimize koyacağız ve bunu hayatımıza nasıl uyarlayacağımızı, nasıl gücümüze destek olmasını sağlayacağımızı düşüneceğiz.

İşin kökenini savaş sanatlarından alacağım. Ve sonrasında bunu sosyal psikoloji eksenine dökeceğim. Sun Tzu(Tse) katıldığı sohbetlerden birisinde anlatır. Çin birçok hanedan tarafından yönetilirken iki hanedanlık önce stratejik ondan sonra ise sıcak bir savaş dönemi yaşar. Bu iki hanedandan X isimli hanedanın kralı Y isimli hanedanın içindeki casuslarına yeni bir saldırı silahı üretiliyor olduğunun ve dakikalar içinde koca orduları yok edecek türde bir şey olduğunun "yalan" istihbaratını verir. Ve Y hanedanı bu gizem içerisinde tüm casuslarını seferber eder ve bu silahin üretildiği atölyenin yerini öğrenmelerini ister. X hanedanı kendi bünyesindeki casusların farkındadır ve bunları atölyenin "sözde" yerini yayarak kendi lehine kullanacaktır. Birliklerinin 5 te 1 lik kısmını "sözde" bir atölye kurarak oraya gönderir. Geri kalan birlikleri ise pusu için yolda hilal şeklinde konuşlanmış ve düşmanı çembere almak üzere hazır bir şekilde beklemektedir. Beklenen olmuş ve düşman hanedan Hanıyla birlikte buraya bir sefer düzenlemiş "sözde" atölye teslim alınmak üzereyken göz açıp kapayıncaya dek yok edilmiştir.

Bizler bu kıssadan sınırlarımızı hiçbir zaman belli etmememiz gerektiğini ve her zaman keşfedilecek, merak edilecek birisi olmamız gerektiğini öğreniriz. İşin teori kısmı bu kadar. Alın bu bilgiyi ister şah olun ister dalkavuk. İyi forumlar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Başlığı görünce ciddi ciddi aklıma direk Ezel geldi. İlk paragrafı okuyunca yıkıldım zaten :) Ezel cidden kaliteli göndermeleri olan kaliteli bir dizi.

Yazdığın hikaye ve açıklama şeklin harika, eline ve klavyene sağlık :)

benim sıkıntım da bu tür bilgileri dozunda uygulayamamak olabilir. var mı bir önerin?

benim sıkıntım da bu tür bilgileri dozunda uygulayamamak olabilir. var mı bir önerin?
Mümkündür. Kapalı kutu olmak yerine iğne deliğinden bir kısmı izlenebilecek kutu olabilirsin. İnsanlar senin hakkında bir şey bilirse 3 şey öğrenmek ister. Yani kaz uğruna arada bir tavuğu gözardı edeceksin. Diğer türde stratejiler için genel bir konuşma yapamam ama deneme yanılma yöntemi ile çözersin bence