• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Güçlü Ol ve Teşekkür Et

umutcang

Üye
“Suç bende. “
“Özür dilerim.”
“Üzgünüm.”
“Hata Bende” vb.
Aslında bu cümleleri o kadar kullanıyoruz ki bazen alışkanlık olarak, bazen farkında olmadan, bazen de ne söyleyeceğimizi bilmediğimiz zamanlarda kullanıyoruz.
Çocukluktan itibaren bize her zaman başkalarına karşı kibar ve saygılı olmamız anlattılar ve öğrettiler. Tabi ki yanlış bir şeyi bize öğretmediler. Ancak ve lakin bize bir ince çizgiyi anlatmadılar. O da kibar olmakla, gereksiz yere özür dilemek arasında o ince fark. Yapmadığımız ya da kötü yaptığımız şeyler adına özür dilemek için eğitildik(!). Bu kadar çok özür dilediğimiz için de belki bu kişiliğimizin bir parçası haline geldi.
Birisi bize çarparsa, hata bizdeymiş gibi özür diliyoruz. Eve gelen bir misafirin istediği bir şeyin evde olmaması halinde o kişiye “Afedersin(üzgünüm vb. vb.), evde yok” diyoruz. Diğer insanların hataları için özür diliyoruz; çünkü onları incitmek istemiyoruz, kızmalarını istemiyoruz ve hatta bazen de onlarla uğraşmak istemediğimiz için onlardan özür diliyoruz(BAHANELER). Biraz düşününce hayatında ne sıklıkta özür dilediğini sende fark edeceksin.
Gereğinden fazla özür dileğin ya da üzgün olduğunu söylediğin zaman karşı tarafın bilinçaltına bir mesaj göndermiş oluyorsun. Mesaj ise şu ”Sen ile ben arasında bir güç dengesizliği var.”. Bu durum da sizi karşı tarafa özgüvensiz ya da bir kurban gibi gösterebiliyor ve ya samimiyetsiz olarak algılanmanıza sebep olabiliyor(Genellikle oluyor).
Oysa hayatında “Özür dilerim,” ile ifade ettiğin birçok şeyi “Teşekkür ederim,” ile söyleyebilirsin.
“Seni beklettiğim için özür dilerim Xxx kişisi,” yerine
“Beni burada beklediğin için teşekkür ederim Xxx kişisi,” diyebilirsiniz.
“Biraz saçma konuştuğum için üzgünüm” yerine,
“Beni dinleyip anlamaya çalıştığın için teşekkür derim,” demek aslında daha iyi.
“Üzgünüm” yerine “Teşekkürler,” dediğinizde, daha dengeli bir arkadaşlık ortam yaratıyorsun. Karşı tarafla bir güç dengesizliği orta koymuyorsun.
Elbette hata sende olduğu zaman yolu yordamıyla gidip özür dilemek gerek. Özür dilemeden önce “Acaba aslında teşekkür mü etmeliyim yoksa özür mü dilemeyim,” diye düşünmen lazım.
Özür dilediğin zaman bir hata yapmışsındır. Ve bu hatayı kabullendiğini ve karşı taraftan af dilediğini unutmamalısın. Hayat bizim yaptığımız hatalardan tecrübe çıkardığımız kadardır. O yüzden özür dilemek ve hatayı anlamak büyük rol oynar. Hayat yanlış yaptığın bir şeyi düzeltirken doğruyla karşılaştırır. Kendine güven ve hata yaptığın zaman ders çıkarmayı bil. Kendine özür dileyeceğine, TEŞEKKÜR ET.
KENDİNE İYİ BAK
Umutcan GÜLER

Kaynak ; umutcang.cf

Tyler

Üye
Güzel bir düşünce.
'' Bana böyle bir yazı sunduğun için teşekkür ederim dostum. '' :)