• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Güzel Yazı Yazma Sanatı - Kaligrafi

Katılım
6 Mayıs 2018
Mesajlar
43
Şehir
Adana
Evet arkadaşlar, siz de belediye başkanı seçimlerinden sonra internette, haberlerde, sık sık Anıtkabir de liderlerin yazdıkları anı yazılarını görmüşsünüzdür. Yazı bir kişinin kimliği gibidir. Parmak izi gibi her insanın el yazısı da kendine özeldir. Kişinin anatomik yapısından, sabırsız kişiliğinden veya özenli ve titiz karakterinden izler yazıya yansır. Karakter analizi için de güvenilir bir kaynak olan el yazısı uzmanlar tarafından kolaylıkla analiz edilebilir. Yani göze hitap eden bir yazı, kişinin sadece estetik bir tarzının olduğunu değil aynı zamanda güçlü bir kişiliğini olduğunu da gösterir.

Bu bakımdan gelmiş geçmiş büyük liderlerinin çoğunluğun, iyi el yazısına sahip olduğu bilinmektedir. Hatta Atamızın da güzel yazı yazma eğitimi almış olduğunu es geçmemem gerekir. Tabii ki iyi yazı yazan herkes iyi bir liderdir gibi bir genelleme yapılamaz ancak, yazı yazarak şekillendiğinden dolayı güzel yazı yazmak çalışkanlık veyahut not almak ile doğru orantılıdır.

Bunun için sizlere kaligrafiden bahsetmek istedim. Kaligrafi harflerin aralarında ki boşlukları, doğru yazım biçimlerini ve oranlarını belirli kurallar çerçevesinde yeniden düzenleyerek güzel, estetik ve zarif yazı yazma sanatı olarak adlandırılır. İslami kültür ve çevresinde bu sanat dalına hat ve ya hüsn-i hat adı verilir. Kaligrafide belli başlı kurallar vardır. Harfler arasındaki boşluğu doğru şekilde ve doğru orantıda bırakmak, yazılan yazıya simetrik bir görünüm kazandırmak, yazıya zarif bir görüntü vermek, harflerin biçimleriyle okunmayacak kadar oynamamak gibi kurallar kaligrafinin altın kurallarıdır. Özel davetiyelerde de bu sanat dalı yoğunlukla kullanılır ve davetiyelere estetik bir görünüm kazandırır. Göze hitap eden bir görünüm kazandırılan alanlar sadece kartvizit ve davetiyelerle sınırlı değildir. Kartpostallar, hediyelik eşyalar, mektuplar, kart baskıları, afiş tasarımları gibi farklı alanlarda da kaligrafi sanatı kullanılır. Günümüzde kullanılan kaligrafi çeşitleri arasında en yaygın olanı Batı Kaligrafisidir.

Eğer sizde yazınızı geliştirmek istiyorsanız hemen buradaki videodan bir başlangıç yapabilirsiniz. Video İngilizce olmasına rağmen gayet anlaşılır bir içeriğe sahip.

Kaynakça:
Kod:
https://www.adtorium.com/blog/kaligrafi-nedir
http://blog.avansas.com/yazi-stiliniz-karakterinizi-ele-veriyor
 

Betaboy

Üye
Katılım
29 Temmuz 2018
Mesajlar
232
Şehir
Konya
Arkadaşlar yazı deyip geçmeyin, performans ödevlerinde,kompozisyon sorularında fark ettiyseniz öğretmenler ilk önce yazının güzelliğine ve sayfanın düzenine bakarlar veya herhangi bir şiir,kompozisyon yarışmasına katıldığınızda jüriler yazıyı okumadan önce yazıların çekiciliğine,düzenli oluşuna dikkat ederler. Nasıl bizler kapağı güzel olmayan kitapları almıyorsak bu da öyle. Kitap kapağı da sayfa düzeni ve yazıların güzelliği oluyor.
 
Üst