Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Hayatın amacı nedir

Arkadaşlar hayatın amacı nedir? Neden bu dünyadayız ?iyi olsak da olmasak ne farkeder ? İyi olan nedir ? Ateist deist agnostik arkadaşlar fikirlerini belirtirse çok iyi olur

bence hayatın amacı, amaçlı bir hayat yaşamaktır

Hayatın amacı,hazza ulaşmaktır.Çıkarlar haz verir. Bu yüzden pragmatizm ve makyavelizm temelli hedonizmin hüküm sürdüğü bir dünyada yaşıyoruz.

Soruyu değiştirmelisin, bu dünyanın amacı ne değildir ?

Hayatın amacı,hazza ulaşmaktır.Çıkarlar haz verir. Bu yüzden pragmatizm ve makyavelizm temelli hedonizmin hüküm sürdüğü bir dünyada yaşıyoruz.
Bana haz veren şey, bana yapıldığında bana haz vermiyorsa bunu benim yapmamam mı gerekir

Dostum inanır mısın, ne zaman depresif bir moda bürünsem kendime bu soruyu soruyorum ama ne zaman ki hayata karşı kanım kaynıyor işte o zaman bu soruları düşünmeye ayıracak vakit ayırmıyorum kendime. Bazen düşünüyorum bu tür sorulara cevap bulmak yerine direkt hayatın kendisini yaşasam,sonuçta bunun tek bir cevabı yok ve bunu düşünecek kadar hayat uzun değil.

Bana haz veren şey, bana yapıldığında bana haz vermiyorsa bunu benim yapmamam mı gerekir
Haz etikle bağlantılıdır fakat ondan koşullu değildir.Etiğe uyarak sana yapılmasını istemediğin birşeyi başkasına yapmazsın ama bu bir zorunluluk değil.Dünyada her zaman etik ihlal edilir.Bu ihlalin karşısındada genellikle sofistlerin "Devlet" olarak tabir ettiği Doğal/Yapay varlıklar veya kendince bir idea ve ahlak eğritisine sahip toplum vardır.

Son düzenleme:
Hayatın amacı, "hayatın amacı nedir" sorusunu sormaktır.

Sorunun cevabı şu;hepimiz bu dünyada yaşamaya devam etmek için bazı şeylere tutunuruz.Bu söylediğim felsefeden çok psikolojinin konusudur aslına bakarsan.Tutunduğun şeyler zamanla değişebilir ya da hayatın tek bir amaca adanabilir hatta bu yolda hayatına son verebilirsin.Bu çok öznel bir soru.Dindar bir insanla dini görüşü olmayan insanın,tapınakta yaşayan bir budist ile büyük çaplı bir ceo'nun,mantıkçı bir bilim adamı ile duygularıyla hayattaki rotasını belirleyen bir sanatçının bu soruya aynı cevabı vermesini beklemek koca bir saçmalıktan ibarettir.Fakat ortak bir nokta belirleyeceksek her şeyin amacı mutlu olmaktır.Bir duygu durumu olarak değil,daha çok hazza yönelik.Depresif kalmaktan haz alan bir insan da bunu mutluluk kaynağı olduğu için devam ettirir.Tabi sağlıklı (normal) bir beyinden bahsediyorum.İnsanlar her şeyi bir çıkar için yaparlar.Bu da mutlu olmaktır."Yav ama ben dilenciyo gördüm ona para verdim karşılıksız iyilik bu çıkae falan yok" hayır kardeşim tam olarak çıkarın ve mutlulugun için verdin.Ya o adama parayi vermekten haz aldın ki evrimsel surecte bize katılan bir özellik de merhamettir.Ya çevreye kendini göstermeyi amaçladın.Ya da dindarsın allah için yaptın.Bi dakika allah için yaptıysan ne çıkarın olabilir.Neden allah rızası ariyorsun.Cennete gitmek=mutluluk.Ya da sen tanrını seviyorsun ve sadece onun için yaptın.Tamam kardeşim sen de tanrının senden memnun oluşu düşüncesiyle mutlu oluyorsun ve mutlulugun icin yaptın işte.Hayatın sırrı da işte budur.Basit bir mekanizma değil mi?

Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8